1. A adunat 51 de minute în 5 meciuri la FCSB în Liga 1, dar e titular la echipa națională  DigiSport
  2. Are o medie de doar 10 minute pe meci la FCSB, dar este titular la națională!…  SPORT.RO
  3. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » A adunat 51 de minute în 5 meciuri la FCSB în Liga 1, dar e titular la echipa națională – DigiSport

• Fotbal: TurciaCehia, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• Fotbal: SuediaAlgeria, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Fostul elev al lui Gică Hagi la Academie și la Viitorul (n.r.- actuala Farul) a fost folosit sporadic de FCSB. Astfel, Nikolov a adunat doar 51 de minute în 5 meciuri la FCSB în Liga 1, plus alte 165 de minute în partidele din Cupa României, cu UTA Arad și Oțelul Galalți. Chiar și în aceste condiții, mijlocașul a fost convocat la naționala Macedoniei de Nord și a jucat titular în amicalul cu Finlanda, 1-1.

Boban Nikolov, rezervă la FCSB, titular la naționala Macedoniei de Nord

Boban Nikolov e evoluat preț de 59 de minute, până a fost înlocuit cu Ethemi. Finlanda a deschis scorul în minutul 37, grație reușitei lui Antman, iar Macedonia de Nord a stabilit scorul final în minutul 75, prin Bardhi, din penalty.

Înainte de a ajunge la FCSB, Nikolov a evoluat ultima dată pentru Sheriff Tiraspol, alături de care a jucat sezonul trecut în grupele Champions League. Din vară, macedoneanul a rămas liber de angajament.

Boban Nikolov nu este străin de fotbalul românesc, iar fotbalistul a evoluat timp de cinci sezoane pentru Viitorul Constanța. Nord-macedoneanul a ajuns în 2010 sub „tutela” lui Gică Hagi și a făcut pasul spre echipa mare doi ani mai târziu, iar în 2015 s-a întors în țara natală, la Vardar.

E un mijlocaș, un optar, un șesar, un băiat extraordinar, tehnic, muncitor, a plecat la 14 ani de acasă, a rămas singur, și-a lăsat familia și a venit la noi în România„, spunea Gică Hagi, în urmă cu un an.