1. A comis penalty în minutul 87 și a fost luat în colimator de Ilie Dumitrescu: ”Incredibil! Nu avea nicio șansă”  DigiSport
  2. Gică Hagi a cedat nervos în FC Voluntari – Farul: „Ce te bagi, mă?!”  Gazeta Sporturilor
  3. Farul Constanța a condus tot meciul, dar a remizat cu Voluntari! Gazdele au egalat din penalty, pe final  Eurosport RO
  4. Voluntari – Farul 1-1. Ilfovenii au egalat după un festival de ocazii. Trupa lui Hagi poate pierde locul 1  DigiSport
  5. Denis Alibec s-a luat de colegi după FC Voluntari – Farul, apoi și-a găsit „nașul” în studio  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » A comis penalty în minutul 87 și a fost luat în colimator de Ilie Dumitrescu: ”Incredibil! Nu avea nicio șansă” – DigiSport

• Liga 1: Sepsi – “U” Cluj, sâmbătă, 15:00, DGS 1

• Liga 1: Universitatea Craiova – Chindia, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Trupa lui Gică Hagi a deschis scorul în minutul 3, prin Băluță, și a avut șansa de a-și majora avantajul 15 minute mai târziu, însă Alibec a irosit o ocazie mare. În repriza secundă, FC Voluntari a controlat jocul și a trecut de mai multe ori pe lângă egalare.

Ilie Dumitrescu: ”Trebuie să interpretezi o fază ca asta, chiar dacă joci atacant, fundaș sau mijlocaș

În cele din urmă, inevitabilul s-a produs în minutul 87. Dan Sîrbu (19 ani), fundașul constănțenilor, a avut o intervenție imprudentă asupra unui adversar, iar centralul Cătălin Popa a indicat punctul cu var, după ce în prealabil acordase lovitură liberă din marginea careului. Sistemul VAR a intervenit, iar Nemec a stabilit scorul final din penalty.

Fostul internațional Ilie Dumitrescu a susținut că Sîrbu n-ar fi trebui să facă o astfel de greșeală, mai ales că faza părea una simplu de gestionat.

O imprudență, nu avea nicio șansă să mai ia mingea. Incredibil, stai lângă el dacă vrei să mai faci ceva, dar nu poți să lovești mingea. Chiar și o lovitură liberă de la 16 metri era periculoasă.

Trebuie să interpretezi o fază ca asta, chiar dacă joci atacant, fundaș sau mijlocaș. Nu ai nicio șansă să iei mingea, te duci și lovești… Da (n.r.- dacă eroarea se poate pune pe seama tinereții)!”, a transmis Ilie Dumitrescu, la emisiunea Digi Sport Special.

La flash-interviu, Gică Hagi, managerul Farului, nu l-a acuzat pe tânărul său fundaș, ci mai degrabă a fost nemulțumit de ineficiența atacanților săi.

Sunt lucruri care se întâmplă, greșeala face parte din joc, Sîrbu a făcut o greșeală, dar trebuia să fie un jucător eliminat înainte! 200%! E incredibil!

Eu mă așteptam ca atacanții să marcheze. Dacă nu pasezi în fața porții și dai la poartă din unghi, eu ce să fac? Am țipat de nu știu câte ori…”, a spus Hagi.

VIDEO Ilie Dumitrescu, despre Dan Sîrbu

După această remiză, Farul continuă să fie lider în Liga 1, dar mai are un singur punct avans față de CFR Cluj, care, dacă o va învinge pe Hermannstadt, va încheia anul 2022 pe prima poziție în clasament.

VIDEO Rezumat FC Voluntari – Farul 1-1

Etichete: ilie dumitrescu , voluntari farul , dan sirbu