Anglia – Senegal 2-0, ACUM, în optimile Cupei Mondiale. Harry Kane, primul gol în Qatar  DigiSportVedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google

Головна » Anglia – Senegal 2-0, ACUM, în optimile Cupei Mondiale. Harry Kane, primul gol în Qatar – DigiSport

• Liga 1: FCSBMioveni, luni, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, luni, 21:00, DGS 1

• Câștigătoarea acestei confruntări va juca împotriva Franței în faza sferturilor de finală. Azi, Franța a trecut de Polonia, scor 3-1.

Anglia – Senegal 2-0 (Henderson 39′, Kane 45+3′), LIVE TEXT, în optimile Cupei Mondiale Qatar 2022

Min. 56: Ocazie pentru Anglia! Harry Kane șutează în forță de la peste 20 de metri, iar portarul Mendy reține mingea în doi timpi.

Min. 46: Începe repriza a doua! Trei schimbări în echipa Senegalului: au ieșit Diatta, Ciss și Ndiaye, au intrat Pape Sarr, Bamba Dieng și Pape Gueye.

Min. 45+3: Finalul primei reprize! Anglia este la un pas de o confruntare cu Franța în sferturile Cupei Mondiale.

• Atacuri periculoase: 28-19

Min. 45+3: GOL pentru Anglia! 2-0! Contraatac fulger, Foden îi pasează lui Kane, care rămâne singur cu portarul și șutează în forță, pe centru.

Este primul gol la Cupa Mondială din Qatar pentru căpitanul Angliei, în vârstă de 29 de ani. Atacantul de la Tottenham ajunge la 52 de goluri în 79 de meciuri pentru echipa națională.

Min. 39: GOL pentru Anglia! 1-0! Înscrie Jordan Henderson, cu un șut din centrul careului. Căpitanul lui Liverpool a primit o pasă perfectă de la Jude Bellingham.

STATISTICĂ: Este primul gol la o ediție a Cupei Mondiale pentru Jordan Henderson (32 de ani). Mijlocașul englez are trei goluri în 73 de meciuri pentru echipa națională.

Jordan Henderson (32 de ani, 170 de zile) este al doilea cel mai vârstnic marcator din istoria participărilor Angliei la Cupa Mondială, după Tom Finney, în 1958 (36 de ani, 64 de zile).

Min. 31: Ocazie mare pentru Senegal! Ismaila Sarr îi pasează perfect în careu lui Boulaye Dia, care șutează la colțul scurt, iar portarul Pickford se evidențiază cu o paradă bună.

Min. 23: Ocazie mare pentru Senegal! Boulaye Dia reia mingea din centrul careului, este blocat de un fundaș, apoi balonul ajunge la Ismaila Sarr, care șutează peste poartă din câțiva metri.

Senegalezii au cerut penalty la această fază, pentru un henț. Faza a fost verificată de VAR, apoi jocul a continuat.

Min. 12: Ocazie pentru Anglia! Kane centrează pentru Saka, care nu ajunge la minge în centrul careului.

UPDATE 21:00 Începe meciul de pe arena Al Bayt. Brigadă de arbitri din El Salvador!

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Rice – Henderson, Bellingham – Saka, Kane (cpt), Foden.

Rezerve: Ramsdale, Pope – Alexander-Arnold, Coady, Dier, Gallagher, Grealish, Maddison, Mount, Phillips, Rashford, Trippier, Wilson.

Selecționer: Gareth Southgate

Senegal: E. Mendy – Sabaly, Koulibaly (cpt), Diallo, Jakobs – I. Sarr, N. Mendy, Ciss, Diatta – Ndiaye – Dia.

Rezerve: Gomis, S. Dieng – Ballo-Toure, Cisse, Diedhiou, B. Dieng, P. Gueye, Jackson, Loum, Mendy, Name, N’Diaye, P. Sarr.

Selecționer: Aliou Cisse

Anglia – Senegal, ora 21:00, LIVE TEXT pe digisport.ro, în optimile Cupei Mondiale 2022

Selecționata pregătită de Aliou Cisse este, alături de Maroc, singura reprezentantă a continentului african rămasă în competiție.

Senegal s-a calificat după o victorie obținută în ultima rundă, 2-1, cu Ecuador, în timp ce Anglia a fost neînvinsă în grupă și a termiant cu 7 puncte. Africanii au însă bătăi de cap înainte de meci. Potrivit presei britanice, lui Cisse i s-a făcut rău vineri, fără să aibă probleme medicale anterioare la acest turneu.

Selecționerul a ratat atât antrenamentele efectuate zilnic, cât și conferința de presă de sâmbătă. Cisse a reclamat o stare de rău, însoțită de febră.  În cazul în care Cisse nu-și va putea conduce echipa de pe margine, acest rol va fi îndeplinit de către secundul Regis Bogaert.

Totuși, senegalezii rămân optimiști si cred că Cisse are șanse să fie, până la urmă, la cârma țării sale.

Programul complet al optimilor de finală de la Cupa Mondială

Sâmbătă, 3 decembrie, Olanda a trecut de SUA în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, scor 3-1, iar Argentina și-a respectat statutul de favorită și a învins Australia, 2-1.

Astfel, Olanda și Argentina se vor duela în primul sfert de finală al turneului. În al doilea, vor da piept învingătoarele din partidele Japonia – Croația și Brazilia – Coreea de Sud, meciuri care se vor disputa luni, 5 decembrie.

Apoi, semifinala de pe prima parte a tabloului se va juca între Olanda/Argentina și Japonia/Croația sau Brazilia/Coreea de Sud.

• Portugalia – Elveția, marți, 6 decembrie, ora 21:00

Dacă prima semifinală ar putea fi Olanda – Brazilia sau Argentina Brazilia, în cea de-a doua calculele sunt mult mai dificil de făcut pentru că, dacă favoritele hârtiei se califică din optimi, în sferturi vom avea Anglia – Franța și Portugalia – Spania.

Etichete: anglia , senegal , cupa mondiala 2022 , cupa mondiala qatar , anglia senegal , anglia senegal cupa mondiala