1. Antrenori fără teamă de cuvinte: „A fost o idioțenie din partea mea” / „Am bătut Dinamo și restul nu mai contează”  DigiSport
  2. FC Buzău – Steaua 1-0, în runda #5 din play-off-ul Ligii 2  Gazeta Sporturilor
  3. Gloria Buzău a învins-o pe CSA Steaua! Cum arată clasamentul acum…  SPORT.RO
  4. Gloria Buzău – Steaua, în Crâng  Liga 2
  5. Gloria Buzău – Steaua. Daniel Oprița, concluzii dure după înfrângerea Stelei: „Am bătut Dinamo și s-a terminat  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Antrenori fără teamă de cuvinte: „A fost o idioțenie din partea mea” / „Am bătut Dinamo și restul nu mai contează” – DigiSport

• SuperLiga: Rapid – FCSB, duminică, 20:30, DGS 1

• La Liga: BarcelonaAtletico, duminică, 17:15, DGS 1

Partida s-a disputat în cadrul etapei a 5-a din play-off.

Gloria a câștigat cu un gol marcat de Ariel Lopez, în minutul 71, și tot de la gazde Dudu (min. 90) și antrenorul Mihalcea (min. 88) au primit cartonașe roșii.

După meci, atât Mihalcea, cât și Oprița au arătat că sunt doi dintre antrenorii care spun lucrurilor pe nume.

Mihalcea recunoaște că a fost eliminat din cauza „unei idioțenii”, iar Oprița afirmă că toate echipele din play-off sunt o apă și un pământ

A fost o victorie muncită, contra unei echipe foarte bune. Astăzi am avut aceeași atitudine ca și la Galați, dar diferența a făcut-o golul înscris. Vreau să mulțumesc publicului, te ajută în momentele grele, și cam asta trebuie să fie atmosfera la Buzău dacă vrem să batem în continuare. Se pare că mesajul meu a ajuns acolo unde trebuie.

Poate că au fost obosiți (n.r. jucătorii Stelei), au avut și o încărcătură emoțională mare (n.r. după meciul cu Dinamo), dar și noi am pus presiune din primul minut, am dominat tot meciul. Am avut și noroc, însă astăzi l-am și căutat„, a declarat Adrian Mihalcea (46 de ani) la finalul meciului.

Din păcate suntem din ce în ce mai puțini. Pe lângă prostia pe care am făcut-o și voi lipsi la următorul meci, o idioțenie pentru că nu m-a ajutat cu nimic, l-am pierdut pe Dudu, și cele două schimbări, din prima repriză și de la pauză, două rupturi musculare și jucători care vor lipsi o bucată lungă de timp„, a completat Mihalcea.

În minutul 88, Mihalcea a întârziat jocul aruncând o minge pe teren și a primit cartonaș roșu din partea arbitrului Lucian Rusandu.

Ne-am prezentat … nu trebuia să ne prezentăm! A fost un meci echilibrat pentru că și noi am avut ocaziile noastre, am avut ocazii destul de mari. Un joc în care nu mi-a plăcut frica. Nu vreau să jignesc pe nimeni, dar toate echipele suntem o apă și un pământ. Faci una caldă, una rece, așa nu poți! Fără constanță… Toate echipele sunt în luptă acum. Și Iașiul poate să piardă promovarea directă. Oricine poate să termine pe primele două locuri.

Dacă iei un gol ca acela, din fază fixă, static, ce să-i mai spun jucătorului? Ne mulțumim cu puțin. Au venit și suporterii și ne-au spus că să batem pe Dinamo și că restul nu mai contează. Și ne-am ținut de cuvânt. Am bătut pe Dinamo și restul nu mai contează„, a afirmat, dezamăgit, Daniel Oprița (41 de ani).