AUR pentru România la Campionatul European de Haltere! Valentina Mihaela Cambei a stabilit un record european  DigiSport

Головна » AUR pentru România la Campionatul European de Haltere! Valentina Mihaela Cambei a stabilit un record european – DigiSport

• SuperLiga: Petrolul – U Cluj, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: Univ. Craiova – Rapid, duminică, 21:00, DGS 1

Podiumul a fost completat de sportiva din Italia, Giulia Imperio, și ucraineanca Anhelina Lomackynska.

Valentina Mihaela Cambei a câștigat aurul la Europeanul de Haltere

Românca a stabilit un nou record european la categoria sa, la stilul smuls, după ce a reușit să ridice nu mai puțin de 106 kilograme. Precedentul record era deținut tot de Cambei, de 103 kilograme.

La proba de 49 de kilograme a luat parte și Monica Csengeri, însă nu a reușit să încheie pe podium.

România are ca obiectiv câştigarea a patru medalii la Europenele de la Erevan, competiţie de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Anunțul Federației Române de Haltere / Foto: Facebook @federatiaromanadehaltere

Cosmina Pană, două medalii la Europenele de haltere

Cosmina Pană a câştigat două medalii de argint la cat. 45 kg, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Europene de haltere de la Erevan (Armenia), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Haltere.

Pană a ocupat locul secund la stilul smuls, cu 70 kg, iar la aruncat a fost a patra, cu 83 kg, obţinând o nouă medalie de argint la total, cu 153 kg.

Tot la cat. 45 kg, Bianca Dumitrescu s-a clasat pe patru la smuls, cu 67 kg, la aruncat a fost a cincea, cu 81 kg, iar la total tot pe cinci, cu 148 kg.

AGERPRES

Etichete: aur , medalie , campionatul european de haltere , valentina mihaela cambei