1. Camerun – Serbia 3-3, în Grupa G de la Cupa Mondială! Cel mai spectaculos meci de la turneul final din Qatar  DigiSport
  2. LIVE Camerun – Serbia, primul meci al zilei de la Campionatul Mondial. eporterii GSP transmit de pe stadion  Gazeta Sporturilor
  3. Șoc înaintea meciului Serbia vs Camerun: portarul vedetă al camerunezilor a fost exclus din lot  stiripesurse.ro
  4. Dialogul care l-a făcut pe selecționerul Camerunului să-l excludă imediat din lot pe Andre Onana  DigiSport
  5. Andre Onana, OUT definitiv din lotul Camerunului după scandalul cu selecționerul! Portarul a părăsit canton…  SPORT.RO
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Camerun – Serbia 3-3, în Grupa G de la Cupa Mondială! Cel mai spectaculos meci de la turneul final din Qatar – DigiSport

• Media: Fotbal European, luni, 22:45, DGS 1

• Liga 2: Csikszereda – Șelimbăr, luni, 20:00, DGS 1

Meciul a început cu dominația europenilor, care au ratat două șanse imense în primele 20 de minute, prin Aleksandar Mitrovic. Vârful lui Fulham a trimis în bară în minutul 11, iar șase minute mai târziu a șutat pe lângă poartă din interiorul careului.

Camerun a deschis scorul cu Serbia, dar europenii au condus la pauză

În minutul 29, ocaziile s-au ”răzbunat” și Jean-Charles Castelletto a deschis scorul. Fundașul camerunez a înscris din fața porții, după un corner deviat pe bara a doua de Nicolas N’Koulou.

În minutul 43, Camerun a avut șansă facă 2-0, dar Pierre Kunde a ratat, iar trei minute mai târziu Serbia a reușit să egaleze, prin Strahinja Pavlovic, care a trimis în poartă o minge centrată de Dusan Tadic. În al patrulea minut al prelungirilor primei părți, Serbia a preluat conducerea, grație unui gol marcat de Sergej Milinkovic-Savic cu un șut de la marginea careului.

Sârbii au continuat momentele bune de joc în startul părții secunde și au mai marcat o dată, prin Aleksandar Mitrovic, în minutul 53, și nimic nu anunța ce urmează.

Final ”nebun” de meci în Camerun – Serbia 3-3

Istoria se repetă – știm asta – dar ce faci atunci când și dezastrele se repetă? Vezi documentarul pe Digi Life și Digi Online, azi de la ora 22:00.

În minutul 64, Vincent Aboubakar, intrat de nouă minute, a rămas singur cu portarul și a trimis superb mingea în poartă, cu un lob. De la margine s-a ridicat fanionul, însă golul a fost validat după intervenția VAR.

Doar două minute mai târziu, același Aboubakar a dejucat pasul la ofsaid al sârbilor și a ajuns în careu, dar de data asta a preferat să paseze pentru Eric Maxim Choupo-Moting, care a trimis mingea în poartă.

Sârbii au avut inițiativa în finalul meciului, dar nu a mai reușit să marcheze, deși au avut două șanse mari prin Aleksandar Mitrovic, în minutele 76 și 90+1.

Camerun și Serbia au remizat, astfel, și au câte un punct după două runde. Pe primele două poziții din grupă se află Brazilia și Elveția, cu câte trei puncte, care urmează să se întâlnească luni, de la ora 18:00.

Clasamentul Grupei G de la Cupa Mondială, după Camerun – Serbia / Foto: Flashscore.ro

În ultima rundă, sunt programate meciurile Camerun – Brazilia și Serbia – Elveția.

Camerun – Serbia 3-3, în Grupa G de la Cupa Mondială

Min. 90+7: Final de meci, Camerun – Serbia 3-3!

Min. 90+5: Marko Grujic încearcă să-l surprindă pe portarul advers cu un șut de la distanță, dar Epassy reușește să rețină.

Min. 90+1: Aleksandar Mitrovic ratează din nou, din fața portarului, dar se ridică fanionul de la margine pentru ofsaid.

Min. 89: Ocazie uriașă ratată de Serbia! Aleksandar Mitrovic primește mingea de la Dusan Tadic în poziție ideală, dar trimite pe lângă poartă.

Min. 88: Filip Kostic pătrunde, din partea stângă, în interiorul careului și preferă să șuteze din unghi, deși existau opțiuni bune de pasă, iar Epassy reține fără nicio emoție.

Min. 87: Aboubakar reușește să scoată din joc doi adversari și își încearcă norocul de la distanță, dar Vanja Milinkovic-Savic reușește să rețină.

Min. 78: Serbia preia controlul jocului și pune presiune pe poarta adversă, dar șutul lui Sergej Milinkovic-Savic trece mult peste.

Min. 76: Ce șansă ratează Serbia! Aleksandar Mitrovic se află în poziție excelentă în careu și are doi coechipieri demarcați în partea dreapta, dar preferă să șuteze și Epassy respinge.

Min. 66: GOL CAMERUN! Vincent Aboubakar reușește să scape singur în careu și îi pasează lui Eric Maxim Choupo-Moting, iar jucătorul lui Bayern trimite mingea în poartă.

Cameroon v Serbia: Group G - FIFA World Cup Qatar 2022
Eric Maxim Choupo-Moting / Foto: Getty Images

Min. 64: GOL CAMERUN! Vincent Aboubakar reușește să trimită mingea în poartă cu o execuție de efect, un lob, dar se ridică fanionul de la margine. După intervenția VAR, golul este validat!

Vincent Aboubakar / Foto: Getty Images

Min. 63: Șansă importantă pentru Serbia, dar lobul lui Sergej Milinkovic-Savic trece peste poartă.

Min. 60: Camerunul amenință poarta adversă! După o cursă individuală în care a eliminat din joc doi adversari, Aboubakar, din poziție excelentă, încearcă să reia spre poartă, dar este blocat de defensivă sârbă.

Min. 53: GOL SERBIA! După două șanse mari ratate în prima parte. Aleksandar Mitrovic reușește să puncteze pentru 3-1, după o fază de toată frumusețea. Totul a pornit de la Dusan Tadic, care i-a pasat lui Mitrovic, de acolo mingea a ajuns la Maksimovic, care i-a trimis în dreapta lui Zivkovic. Toată lumea credea că urmează șutul, dar Zivkovic a pasat din nou, în interiorul careului, unde aștepta Mitrovic, care marchează unul dintre cele mai ușoare goluri din carieră.

Aleksandar Mitrovic, în meciul Camerun – Serbia / Foto: Getty Images

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+7: Fluier final în prima repriză! Sârbii intră la cabine în avantaj, 2-1.

Min. 45+5: Serbia trece pe lângă 3-1! Sergej reușește să recupereze o minge și-i pasează lui Mitrovic, care șutează, dar mingea este respinsă în corner.

Min. 45+4: GOL SERBIA! Sergej Milinkovic-Savic primește o pasă de la Zivkovic și șutează de la marginea careului, fără șanse pentru Epassy.

Sergej Milinkovic-Savic, în meciul Camerun – Serbia / Foto: Getty images

Min. 45+1: GOL SERBIA! Pavlovic reia cu capul în poartă o minge centrată de Tadic.

Strahinja Pavlovic, în meciul Camerun – Serbia / Foto: Getty Images

Min. 43: Camerunul trece pe lângă 2-0! Kunde recuperează mingea în jumătatea adversă, după ce l-a deposedat pe Lukic, și șutează, dar Vanja respinge. Mingea ajunge tot la camerunez, care mai are o șansă, însă șutează acum mult pe lângă poartă.

Min. 39: Serbia încearcă să dea replica după golul camerunezilor, dar execuția lui Dusan Tadic trece mult pe lângă poartă.

Min. 29: GOL CAMERUN! Kunde execută o lovitură de colț, mingea este deviată spre bara a doua de N’Koulou la Castelletto, care trimite mingea în poartă din doi metri! Este primul gol al africanilor la Cupa Mondială 2022!

Jean-Charles Castelletto, în meciul cu Serbia / Foto: Getty Images

Min. 25: Lovitura liberă este executată de Dusan Tadic, dar mingea nu găsește niciun coechipier și iese în aut.

Min. 24: Lovitură liberă pentru Serbia, acordată pentru o lovitură la nivelul feței aplicată de N’Koulou lui Zivkovic. Camerunezul primește cartonașul galben și este consemnat primul avertisment al jocului.

Min. 22: După câteva secunde, jocul se reia cu un corner pentru Serbia, rămas fără rezultat.

Min. 22: Meciul este întrerupt pentru că există probleme cu sistemul de comunicații folosit de arbitri.

Min. 21: Zivkovic reușește o acțiune în flancul drept și centrează, dar N’Koulou reușește să respingă din fața lui Maksimovic, care se pregătea să reia spre poartă.

Min. 19: Vine primul șut pe poartă din meci. Kunde reușește o pătrundere pe flancul drept și șutează din unghi, dar Vanja reușește să respingă în corner.

Min 17: Ce ocazie pentru Serbia! După o serie de inexactități în apărarea africană, mingea sare la Aleksandar Mitrovic, care șutează pe lângă poartă dintr-o poziție ideală, central în interiorul careului.

Min. 16: Camerun încearcă o replică prin Nicolas N’Koulou, dar șutul de la marginea careului al fundașului trece mult pe lângă poarta lui Vanja Milinkovic-Savic.

Min. 11: Bară Serbia! Aleksandar Mitrovic reușește o cursă individuală superbă pe care o finalizează cu un șut cu piciorul stâng, dar mingea lovește stâlpul din dreapta portarului Epassy!

Min. 9: Europenii controlează startul jocului și încearcă să-i surprindă pe camerunezi prin centrări pentru puternicul Aleksandar Mitrovic, dar, cel puțin deocamdată, apărarea lui Rigobert Song rezistă.

Min. 6: Serbia amenință poarta adversă. Maksimovic centrează către Mitrovic, dar lovitura de cap a atacantului lui Fulham trece peste bară.

Min. 1: Aleksandar Mitrovic are nevoie de îngrijiri medicale, dar poate continua jocul.

UPDATE, ora 12:00: Începe meciul!

Echipele de start:

• Camerun: Epassy – Fai, Castelletto, N’Koulou, Tolo – Anguissa, Kunde, Hongla – Mbeumo, Choupo-Moting, Toko Ekambi

Rezerve: Ngapandouetnbu – Aboubakar, Bassogog, Ebosse, Marou, Mbaizo, Ngamaleu, Mbekeli, N’Koudou, Nsame, Ntcham, Ondoua, Oum Gouet, Wooh

• Serbia: V. Milinkovic-Savic – Milenkovic, Veljkovic, Pavlovic – Zivkovic, Lukic, Maksimovic, Kostic – Tadic, A. Mitrovic, S. Milinkovic-Savic

Rezerve: Dmitrovic, Rajkovic – Djuricic, Babic, Erakovic, Grujic, Gudelj, Ilcic, Jovic, Lazovic, S. Mitrovic, Mladenovic, Racic, Radnojic, Vlahovic

În prima rundă, Serbia a fost învinsă de Brazilia, scor 0-2, la fel ca la CM Rusia 2018.

Camerun a pierdut meciul său inaugural în Qatar, 0-1 cu Elveţia, cu un gol marcat de Embolo, atacantul născut chiar în Yaounde, acolo unde casa tatălui său a fost atacată de fanii supăraţi.

În Programul zilei de 28 noiembrie, tot în Grupa G, la Doha se va disputa şi partida Brazilia – Elveţia.

Camerun – Serbia, Live Text ora 12:00. Cine pierde este ca şi eliminată de la CM Qatar 2022

Echipa antrenată de celebrul Rigobert Song (46 de ani) se află în căutarea primului succes la Cupa Mondială din 2002 încoace, moment din care au fost opt înfrângeri consecutive, ceea ce o apropie de recordul nedorit al Mexicului, cu nouă.

Cu atât mai mult Camerunul, echipa care a câştigat de cinci ori Cupa Africii pe Naţiuni, speră să învingă Serbia.

În ciuda formei bune arătate în Liga Naţiunilor, unde a promovat în Liga A, Serbia nu s-a simţit strălucit la turneele finale la care a participat din momentul destrămării Iugoslaviei.

În 10 partide la Mondiale, Serbia a pierdut şi ea opt, ceea ce pare prea mult pentru o naţiune atât de mândră cum este cea din care face parte şi celebrul Dragan Stojkovic (57 de ani).

Camerun – Serbia, echipele probabile la CM Qatar 2022

Camerun: Epassy – Fai, N’Koulou, Castelletto, Tolo – Anguissa, Ondoua, Hongla – Mbeumo, Choupo-Moting, Toko Ekambi
Antrenor Rigobert Song

Serbia: V. Milinkovic-Savic – Milenkovic, Veljkovic, Pavlovic – Zivkovic, Gudelj, S. Milinkovic-Savic, Mladenovic – Tadic – Vlahovic, Mitrovic

Elveția – Camerun 1-0 (Embolo 48)
Brazilia – Serbia 2-0 (Richarlison 62, 74)

Clasamentul grupei G de la Campionatul Mondial / Foto: Flashscore.ro

Etichete: program cm 2022 , programul zilei de 28 noiembrie , camerun serbia , clasament grupa g cm qatar 2022