<!–

Pariază pe cele mai importante evenimente sportive la cei mai buni operatori din România! Intră să vezi lista cu agențiile recomandate de specialiști și deschide un cont acum!

–>

Ştefan Anghel, preparatorul fizic al Farului, capătă tot mai multă notorietate după ce constănţenii au reuşit să câştige titlul în Liga 1.

Farul Constanţa este noua campioană a României după un sezon în care a dominat categoric competiţia.

Pe lângă jocul efervescent, jucătorii campioanei României au arătat însă şi o foarte bună pregătire fizică.

Cine se ocupă de pregătirea fizică a jucătorilor Farului

Gică Hagi a reuşit să regleze toate mecanismele la Farul, o echipă care a funcţionat excelent pe tot parcursul sezonului. Aşa că titlul n-a fost o întâmplare.

Un capitol la care jucătorii Farului au stat foarte bine a fost pregătirea fizică. Elevii lui Gică Hagi au avut multe meciuri în care au revenit în repriza a doua, deşi au fost conduşi.

Inclusiv în meciul cu FCSB au arătat mai multă prospeţime fizică decât adversarii. Drept urmare, Farul a revenit cu FCSB după ce a fost condusă cu 2-0 şi s-a impus cu 3-2.

Victor Becali susţine că şi el a fost uimit de forma fizică arătată de jucătorii Farului şi l-a întrebat pe Gică Hagi cine este preparatorul care se ocupă de ei.

Este vorba despre Ştefan Anghel, un specialist care lucrează de mai mulţi ani alături de Gică Hagi.

Victor Becali îl înţeapă pe această cale pe Thomas Neubert, preparatorul fizic al FCSB-ului, care este mult mai cunoscut decât omologul său de la Farul:

”Farul, pe mine… când m-am întâlnit ultima oară cu Hagi l-am întreba, ”domnule, ce preparator fizic ai?” Pentru că m-a mirat pressingul pe care-l fac ei până în ultimul minut.

Adică o echipă… într-adevăr, sunt tineri, sunt mulţi jucători tineri, dar un pressing aşa să faci până în ultimul minut n-am mai văzut până acum la noi.

(Cine este preparator fizic?) Un român, un băiat, un român. E, acum FCSB, din păcate, după minutul 60 nu prea mai poate. Şi are cel mai faimos preparator (n.r. Thomas Neubert). Ăsta este un pradox, dar mă rog”, a spus Victor Becali la Sport Total FM.

Gică Hagi se aştepta ca FCSB să pice fizic după minutul 60

Cunoscut pentru pasiunea cu care analizează fiecare detalu, Gică Hagi a identificat la FCSB unul dintre punctele slabe.

Antrenorul Farului i-a studiat pe jucătorii lui Elias Charalambous şi a observat că aceştia nu mai au energie în ultima jumătate de oră a meciurilor.

De altfel, la pauza meciului cu FCSB, deşi Farul era condusă cu 2-1, Gică Hagi a avut un discurs foarte calm în vestiar.

”Regele” le-a transmis jucătorilor să-şi continue jocul bun făcut în finalul primei reprize şi să aibă răbdare, pentru că FCSB va pica fizic după minutul 60.

”Le-am zis să fie liniştiţi, că cei de la FCSB nu vor mai putea fizic după minutul 60. Ştiam asta.

Noi am crezut tot timpul, ne place să atacăm, am ştiut să atacăm, trebuia să atacăm, asta le-am zis tot timpul, să aibă răbdare, să avem construcţia din spate”, a spus Gică Hagi după meciul cu FCSB.

Jucătorii Farului au confirmat şi ei că Gică Hagi le-a transmis că cei de la FCSB nu vor mai avea energie după minutul 60 şi trebuie să profite de acest lucru.