Ce performanță! Halterofila Loredana Toma, trei medalii de aur într-o zi la Campionatele Europene!  DigiSport

Головна » Ce performanță! Halterofila Loredana Toma, trei medalii de aur într-o zi la Campionatele Europene! – DigiSport

• Liga 2: Unirea DejOțelul, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: SepsiUniversitatea Craiova, vineri, 20:30, DGS 1

Halterofila din Botoșani s-a impus la stilul smuls, la categoria 71 de kilograme și a reușit să ridice deasupra capului 110 kilograme. Ea a încercat și la 115 kilograme, dar a ratat.

Loredana Toma a fost urmată de Giulia Miserendiro, care a luat medalia de argint. Pe 3 s-a clasat Lisa Marie Schweizer.

Toma a luat apoi alt aur și la aruncat, cu 130 de kilograme ridicate. În plus, ea a luat aurul și la total, cu 240 kg.

La Campionatele Europene de la Erevan, România a cucerit până acum 14 medalii: 9 de aur, 3 de argint şi două de bronz

Loredana Toma este cvadruplă campioană europeană.

În pragul războiului prezintă oamenii, contextele și evenimentele de la care au pornit marile discupe ale lumii. Pe DIGI World și Digi Online, azi de la 21:00.

Ea a luat ultimele două medalii la Mondiale în decembrie, 2022, la Bogota.

La Europenele de la Erevan, Mihaela Cambei şi Andreea Cotruta au câștigat câte trei medalii de aur, la 49 kg, respectiv 55 kg.

Cosmina Pană (categoria 45 kg) a luat două medalii de argint, iar Valentin Iancu (categoria 55 kilograme) a luat și el argintul la aruncat. El mai are două de bronz, la smuls și la total.

Etichete: haltere , loredana toma