CM 2022 Qatar: Portugalia și Brazilia debutează cu victorii – Richarlison, foarfecă de toată frumusețea  HotNews

Головна » CM 2022 Qatar: Portugalia și Brazilia debutează cu victorii – Richarlison, foarfecă de toată frumusețea – HotNews

Brazilia (2-0 vs Serbia) și Portugalia (3-2 vs Ghana) au debutat cu dreptul la Cupa Mondială din Qatar. Tot joi, Elveția a învins la limită Camerun (1-0), iar Coreea de Sud a terminat la egalitate cu Uruguay (0-0).

Richarlison, eroul Braziliei in meciul cu SerbiaFoto: NELSON ALMEIDA / AFP / Profimedia

Campionatul Mondial de fotbal continuă vineri, 25 noiembrie, cu patru meciuri din faza grupelor. Toate disputele sunt LiveBlog pe HotNews.ro. Rămâi alături de noi pentru toate informațiile importante ale zilei din Qatar.

Brazilia – Serbia 2-0

Final de meci. Brazilia câștigă cu 2-0, după ce a dominat autoritar meciul de pe Lusail Stadium.

Revenim la „normal”: șapte minute adiționale pentru repriza secundă.

Min 83: Fred trage puternic de la marginea careului, Milinkovic-Savic respinge în corner.

Min 81: Casemiro încearcă să plaseze mingea sub bară, dar lovește transversala cu o execuție fină de la marginea careului.

Min 78: Richarlison, marcatorul celor două goluri, este înlocuit de Gabriel Jesus. Iese și Neymar (a intrat Antony).

Min 73: Goool superb Richarlison! Atacantul lui Tottenham preia pasa venită de la Vinicius și înscrie cu o foarfecă foarte spectaculoasă.

Min 67: Vinicius fură o minge la marginea careului advers, ajunge într-o poziție bună, dar alunecă și se încurcă în momentul șutului.

Min 62: Goool Brazilia! Neymar driblează, Vinicius trage la colțul lung, Milinkovic-Savic respinge în față și Richarlison împinge mingea în poartă de lângă Pavlovic.

Min 60: Alex Sandro trage de la mare distanță, mingea sare în fața porții și lovește bara laterală.

Min 55: Neymar primește mingea la 11 metri, dar ratează complet execuția și trimite pe lângă poartă.

Min 46: Prima mare ocazie a meciului vine în chiar primul minut al reprizei secunde: Raphinha îi fură mingea neatentului Gudelj, dar nu îl poate învinge pe Milinkovic-Savic.

Pauză pe Lusail Stadium. Brazilienii au avut mai multe ocazii, dar tabela arată tot 0-0.

Min 45+1: Premieră la Cupa Mondială din Qatar – prima repriză este prelungită doar cu un minut.

Min 34: Paqueta îl pune într-o poziție ideală pe Raphinha, dar jucătorul Barcelonei trage foarte slab și Milinkovic-Savic prinde fără probleme.

Min 13: Neymar vede că Milinkovic-Savic iese prea mult din poartă și încearcă să îl învingă direct din corner, dar portarul se retrage la timp și respinge din nou în corner.

Meciul a început.

Echipele de start:

Brazilia: Alisson – Daniolo, Thiago Silva, Marquinhos, Alex Sandro – Paqueta, Casemiro – Raphinha, Neymar, Vinicius – Richarlison. Selecționer: Tite

Rezerve: Weverton, Ederson, Bruno Guimaraes, Dani Aleves, Everton Ribeiro, Fabinho, Fred, Gabriel Jesus, Martinelli, Militao, Pedro, Rodrygo, Telles

Serbia: Vanja Milinkovic-Savic – Milenkovic, Veljkovic, Pavlovic – Zivkovic, Lukic, Gudelj, Mladenovic – Tadic, A. Mitrovic – Milinkovic-Savic. Selecționer: Dragan Stojkovic

Rezerve: Dmitrovic, Rajkovic, Babic, Djurcic, Erakovic, Grujic, Ilici, Jovic, Kostic, Lazovic, Makismovic, S. Mitrovic, Racic, Radonjic, Vlahovic

Portugalia – Ghana 3-2

Final de partidă: Portugalia trece cu 3-2 de Ghana, însă nu fără emoții.

Min 100: Diogo Costa comite o eroare mare, însă Bukari nu reușește să profite și să înscrie

Nouă minute de prelungire.

Min 89: Gol Ghana! Bukari înscrie cu capul după o fază școală de contraatac a ghanezilor.

Min 80: Gol Portugalia! De-abia intrat de câteva minute pe teren, Rafael Leao înscrie cu un șut la colțul lung, precum o face și la AC Milan. A doua pasă de gol marca Bruno Fernandez.

Min 78: Gol Portugalia! Joao Felix înscrie cu o scăriță, execuție de mare atacant. Portugalia trece din nou în avantaj pe tabelă.Pasa de gol i-a aparținut lui Bruno Ferandes

Min 73: Gol Ghana! Andre Ayew egalează după o fază combinativă. Portugalia – Ghana 1-1

Min 65: Gol Portugalia! Cristiano Ronaldo trimite în forță de la 11 metri, iar mingea intră în poartă, cu toate că Zigi a ghicit colțul

Min 63: Cristiano Ronaldo cade după un contact cu un adversar, iar centralul dictează penalti.

Min 55: Kudus ia o acțiune pe cont propriu, șutează de la aproximativ 23 de metri, dar mingea nu prinde cadrul porții lui Costa. Prima acțiune periculoasă a naționalei din Ghana.

Portugalia domină clar la nivel de posesie, dar fără să fie periculoasă pentru poarta lui Zigi.

A început a doua repriză a meciului.

Final de primă repriză: Portugalia – Ghana 0-0. Nu au fost neapărat cele mai spectaculoase 45 de minute de la acest CM din Qatar.

S-au arătat două minute de prelungire.

Min 31: Cristiano Ronaldo trimite mingea în poartă, dar reușita este anulată pentru un fault în atac făcut de fostul atacant al celor de la Manchester United.

Min 13: Săritură impresionantă a lui Cristiano Ronaldo, dar lovitura sa de cap din apropierea porții este imprecisă.

Min 10: Găsit ideal cu o pasă în adâncime, Cristiano Ronaldo face o preluare largă și îi permite portatului Ati-Zigi să-l blocheze. Ocazie importantă pentru Portugalia.

Min 5: Dintr-o poziție favorabilă, Otavio ratează voleul, iar mingea se duce departe de poarta lui Ati-Zigi.

A început partida de pe 974 Stadium.

Portugalia: Costa – Guerreiro, Pereira, Dias, Cancelo – Neves – Fernandes, Bernardo – Joao Felix, Ronaldo, Otavio (4-1-2-3)

Ghana: Ati-Zigi – Seidu, Djiku, Amartey, Salisu, Baba – Kudus, Partey, Abdul Samed, Ayew – Williams (5-4-1)

Uruguay – Coreea de Sud 0-0

Min 90+7: Final de meci. Egalitate între Uruguay și Coreea de Sud.

Min 90+1: Ocazie Coreea de Sud. Son își incearcă norocul de la distanță, dar șutul trece alături.

Min 90: Bară Uruguay! Fede Valverde scutură bara cu un șut puternic. Mingea iese în afara terenului.

Min 81: Șansă mare de gol pentru Urugay. Darwin Nunez a șutat frumos la colțul lung, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Min 63: Ocazie Uurugay. Darwin Nunez ia o acțiune pe cont propriu și trimite în fața porții, dar portarul asiatic intervine.

Min 46: A început a doua repriză.

45+2: Pauză. 0-0 după 45 minute.

Min 44: Bară Uruguay! Diego Godin trimite perfect cu capul în urma unei lovituri de colț, însă mingea nimerește bara.

Min 34: Ocazie mare pentru Coreea de Sud. Hwang Ui-Jo trimite peste poartă din 6 metri.

Min 22: Șansă de gol pentru Uruguay. Caceres centreză din flancul drept, iar Luis Suarez ratează întâlnirea cu mingea.

Min 19: Prima ocazie aparține Uruguayului. Fede Valverde este găsit cu o pasă de peste 40 metri, dar fotbalistul celor de la Real Madrid trimite peste poartă.

Min 1: A început partida de pe Education City Stadium.

Uruguay: Sergio Rochet – Jose Gimenez – Diego Godin – Mathias Olivera – Martin Caceres – Matias Vecino – Rodrigo Bentancur – Federico Valverde – Facundo Pellistri – Luis Suarez – Darwin Nunez. Selecționer: Diego Alonso.

Rezerve: Fernando Muslera, Sebastian Sosa, Nicolas de la Cruz, Giorgian de Arrascaeta, Guillermo Varela, Lucas Torreira, Vina Matias, Maximiliano Gomez, Sebastian Coates, Facundo Torres, Edinson Cavani, Agustin Canobbio, Manuel Ugarte, Jose Luis Rodriguez.

Coreea de Sud: Kim Seunggyu – Kim Jinsu – Kim Minjae – Kim Moonhwan – Kim Younggwon – Jung Wooyoung – Hwang Inbeom – Son Heungmin – Lee Jaesung – Na Sangho – Hwang Uijo. Selecționer: Paulo Bento.

Rezerve: Song Bumkeun, Jo Hyeonwoo, Yoon Jonggyu, Paik Seungho, Cho Guesung, Hwang Heechan, Son Junho, Hong Chul, Lee Kangin, Kwon Kyungwon, Kwon Changhoon, Kim Taehwan, Cho Yumin, Jeong Wooyeong, Song Minkyu.

Elveția – Camerun 1-0

Min 90+7: Final de meci. Elveția învinge la limită, după golul înscris de jucătorul cu origini cameruneze.

Min 90+5: Seferovic ratează șansa unui 2-0, după ce șutul său este deviat în corner.

Min 90: Ultima schimbare la elvețieni. Comert intră în locul lui Rodriguez. S-au arătat de la margine 6 minute de prelungiri.

Min 89: Șutul lui Xhaca din afara careului este reținut de portarul Onana.

Min 86: Deși în tribunele stadionului de 40.000 de locuri sunt multe scaune goale, organizatorii anunță o prezență de 30.089 de spectatori.

Min 83: Cartonaș galben pentru Akanji pentru un fault din spate.

Min 81: Schimbări în ambele formații. La elvețieni, Rieder intră în locul lui Vargas, iar în echipa Camerunului, Moumi Ngamaleu îi înlocuiește pe Mbeumo.

Min 74: Încă două schimbări la camerunezi. Aboubakar și N’Koudou îi înlocuiesc pe Choupo-Moting și Toko Ekambi.

Min 72: Trei schimbări la elvețieni. Frei intră în locul lui Sow, Okafor îl înlocuiește pe Shaqiri, iar Seferovic pe Embolo.

Min 68: Schimbare în echipa Camerunului. Ondoua intră în locul lui Hongla.

Min 66: Ocazie uriașă pentru Elveția. Același Shaqiri centrează din partea dreaptă în mijlocul careului, dar șutul lui Vargas este respins în corner de Onana.

Min 64: Elvedi vede cartonașul galben după o intervenție neregulamentară la Choupo-Moting.

Min 57: Fază frumoasă pentru camerunezi. Choupo-Moting pătrunde excelent și șutează din unghi, dar Sommer respinge în corner.

Min 48: GOOOOL Elveția. Shaqiri centrează din partea dreaptă pentru Embolo, în centrul careului, iar atacantul elvețian, rămas nemarcat, deschide scorul.

Min 46: A început repriza secundă, fără modificări în cele două formații.

Min 45+3: Arbitrul argentinian Tello fluieră finalul primei reprize.

Min 45+1: Akanji reia frumos cu capul după un corner, puțin pe lângă poarta lui Onana.

Min 45: Prima repriză urmează să fie prelungită cu cel puțin 2 minute.

Min 40: Corner pentru elvețieni, Elvedi reia cu capul pe lângă poartă.

Min 36: Cartonaș galben pentru fostul jucător al lui Dinamo, Collins Fai.

Min 35: Ocazie pentru Camerun. Centrare a lui Fai în interiorul careului, Widmer respinge în ultimul moment.

Min 30: Atac pozițional al camerunezilor, Hongla șutează în diagonală, dar Sommer respinge.

Min 23: Elveția controlează partida, dar fără să pună în pericol poarta lui Onana.

Min 13. Ocazie pentru elvețieni, dar Embolo este surprins în ofsaid.

Min 10: Ocazie mare pentru Camerun. Mbeumo șutează din unghi, Sommer respinge la Toko Ekambi, care trimite mult peste poartă.

Min 5: Shaqiri centrează în mijlocul careului, Castelleto luftează, dar Onana reține fără probleme.

Min 1: A început partida de pe Al Janoub Stadium din Al Wakrah.

Elveția: 1. Sommer – 3. Widmer, 5. Akanji, 4. Elvedi, 13. Rodriguez – 6. Freuler, 10. Xhaka (c) – 23. Shaqiri, 15. Sow 17. Vargas – 7. Embolo. Selecționer: Murat Yakin

Rezerve: 12. Omlin, 21. Kobel, 24. Kohn – 2. Fernandes, 6. Zakaria, 9. Seferovic, 14. Aebischer, 16. Fassnacht, 18. Comert, 19. Okafor, 20. Frei, 22. Schar, 25. Rieder, 26. Jashari

Camerun: 23. Onana – 19. Fai, 21. Castelleto, 3. N’Koulou, 25. Tolo – 14. Oum Gouet – 18. Hongla, 8. Anguissa – 20. Mbeumo, 13. Choupo-Moting (c), 12. Toko Ekambi. Selecționer: Rigobert Song

Rezerve: 1. Ngapandouetnbu, 16. Epassy – 2. Ngom Mbekeli, 4. Wooh, 5. Ondoua, 6. Moumi Ngamaleu, 7. N’Koudou, 9. Nsame, 10. Aboubakar, 11. Bassogog, 15. Kunde, 17. Mbaizo, 22. Ntcham, 25. Ebosse, 26. Marou

Meciurile de joi de la CM 2022 Qatar

Elveția vs Camerun 1-0

Uruguay vs Coreea de Sud (de la ora 15:00)

Portugalia vs Ghana (de la ora 18:00)

Brazilia vs Serbia (de la ora 21:00).

Ce a fost miercuri la CM 2022 Qatar: Germania, învinsă surprinzător de Japonia / Spania a înscris de 7 ori în meciul cu Costa Rica