Croația – Maroc 2-1, în „finala mică” de la Cupa Mondială 2022. Totul s-a decis în prima repriză  DigiSportVedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google

Головна » Croația – Maroc 2-1, în „finala mică” de la Cupa Mondială 2022. Totul s-a decis în prima repriză – DigiSport

• Liga 1: Petrolul – U Craiova 1948, duminică, 14:30, DGS 1

• Liga 1: ArgeșMioveni, duminică, 12:00, DGS 1

Croația – Maroc 2-1, în „finala mică” de la Cupa Mondială 2022

Meciul a început fulminant. După o gafă a portarului Bono, care a fost aproape de autogol, a urmat golul Croației, din minutul 7, reușit de Gvardiol.

Doar două minute s-au bucurat oamenii lui Zlatko Dalic, pentru că Dari a egalat. Kovacic și Modric l-au pus apoi la încercare pe portarul Bono.

Marocul a dat replica prin En Nesyri, iar prima repriză s-a încheiat cu încă un gol. L-a reușit Orsic, în minutul 42, cu o execuție superbă, cu efect, când balonul a atins și bara.

Croația – Maroc 2-1. La Mondialul precedent,  Croația a jucat finala

În repriza a doua s-a jucat mult mai precaut. Cele mai notabile faze s-au petrecut în interval de trei minute. Mai întâi, în minutul 74, Croația a cerut un penalty la un duel dintre Gvardiol și Amrabat, iar la poarta cealaltă, după o ocazie mare a lui En Nesyri, Hakimi a căzut în careu și a cerut și el penalty.

Până la final, fiecare echipă a mai avut câte o ocazie, Croația, prin Hakimi, iar Maroc, prin En Nesyri. Astfel, meciul s-a terminat cu scorul de 2-1, iar Croația termină pe locul 3, după ce, la Mondialul precedent, a jucat finala.

Cele două echipe se cunoșteau bine, după ce s-au mai întâlnit în urmă cu trei săptămâni, în faza grupelor, scor 0-0.

LIVE TEXT Croația – Maroc 2-1, în „finala mică” de la CM Qatar 2022

Min. 90+6: Final de meci. Croația obține medalia de bronz.

Min. 90+6: Ocazie Maroc. După o centrare de pe stânga, En Nesyri reia cu capul, dar peste poartă.

Min. 87: Ocazie Croația. Kovacic primește o pasă pe stânga, trece scurt de Hakimi, dar șutează pe lângă poartă.

Min. 75: Maroc cere penalty. Hakimi cade în careu, în duel cu Petkovic.

Min. 75: Ocazie Maroc. En Nesyri ajunge în careu și șutează bine, dar Livakovic intervine extraordinar.

Min. 74: Croația cere penalty. Gvardiol susține că a fost faultat în careu de Amrabat.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+2: La pauză, Croația – Maroc 2-1.

Min. 42: Gol Croația. Orsic primește o pasă pe dreapta de la Livaja și trimite un șut senzațional, iar mingea lovește bara și intră în poartă.

Min. 37: Ocazie Maroc. După o centrare din corner, En Nesyri deviază cu capul, dar mingea trece prin fața porții.

Min. 24: Ocazie Croația. Modric șutează din marginea careului, dar Bono respinge greu, în doi timpi.

Min. 18: Ocazie Croația. Kovacic trimite cu capul, dar portarul reține.

Min. 9: Gol Maroc. După o centrare din lovitură liberă, Majer respinge greșit, mingea ajunge la Dari, care egalează.

Min. 7: Gol Croația. După o centrare din lovitură liberă, Perisic recentrează cu capul pentru Gvardiol, care deschide scorul.

Min. 3: Ocazie Croația. Portarul Bono primește o pasă înapoi, dar, nederanjat de nimeni, e aproape să-și trimită balonul în propria poartă.

Min. 1: Începe meciul.

Croația: Livakovic – Stanisic, Sutalo, Gvardiol – Orsic, Modric, Kovacic, Perisic – Livaja, Kramaric
Rezerve: Barisic, Brozovic, Budimir, Erlic, Grbic, Ivusic, Jakic, Juranovic, Lovren, Pasalic, Petkovic, Sosa, Susic, Vida, Vlasic
Selecționer: Zlatko Dalic

Maroc: Bono – Hakimi, Dari, El Yamiq, Attiat Allah – Amrabat – Sabiri, El Khannous – Ziyech, En Nesyri, Boufal
Rezerve: Aboukhlal, Aguerd, Amallah, Benoun, Chair, Cheddira, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Munir, Ounahi, Saiss, Tagnaouti, Zaroury
Selecționer: Walid Regragui

Știrea inițială:

„Finala mică” CM Qatar 2022. Croația – Maroc, ora 17:00, LIVE TEXT pe digisport.ro

Cele două echipe s-au mai întâlnit până acum de două ori, cel mai recent în grupa turneului final din Qatar, când scorul a fost egal, 0-0. primul lor meci direct a avut loc în 1996, în semifinalele turneului internaţional Cupa Regele Hassan al II-lea, rezultatul fiind tot egal, 2-2, însă Croaţia s-a impus la penalty-uri cu 7-6.

Croaţia are doar o victorie în timpul regulamentar la Cupa Mondială după victoria sa din semifinalele ediţiei din 2018 (2-1 cu Anglia, după prelungiri), 4-1 cu cu Canada, în grupă la ediţia actuală. Echipa antrenată de Zlatko Dalic a pierdut finala din Rusia, a făcut două egaluri în grupă în Qatar (0-0 cu Maroc şi 0-0 cu Belgia), iar apoi a trecut la loviturile de departajare de Japonia (optimi) şi Brazilia (sferturi), pierzând fără drept de apel semifinala cu Argentina (0-3).

”Leii din Atlas” erau neînvinşi de şase meciuri înaintea semifinalei cu Franţa (0-2), după 2-2 cu Spania în ultimul lor meci din Rusia, 0-0 cu Croaţia, 2-0 cu Belgia, 2-1 cu Canada, în grupă în Qatar, 0-0 cu Spania în optimi (3-0 la loviturile de departajare) şi 1-0 cu Portugalia în sferturi.

Marocul este prima echipă arabă şi africană care a atins semifinalele Cupei Mondiale, iar selecţionerul Walid Regragui este primul antrenor arab care conduce o echipă naţională în faza eliminatorie a Cupei Mondiale.

Croaţia a mai jucat o dată pentru medaliile de bronz la Cupa Mondială, în 1998, învingând Olanda cu 2-1 la ediţia din Franţa.

Africanii nu au primit gol de la un adversar la ediţia din Qatar până în semifinale, singurul gol încasat până atunci fiind autogolul lui Nayef Aguerd în meciul cu Canada, notează AGERPRES.

Marocanii se confruntă cu mari probleme de lot, după ce au pierdut trei fundaşi titulari, toţi accidentaţi, Romain Saiss, Nayef Aguerd şi Noussair Mazraoui.

Arbitrul qatarian Abdulrahman Al Jassim va conduce la centru meciul pentru stabilirea ocupantei locului al treilea. Al Jassim îi va avea ca asistenţi pe compatrioţii săi Taleb Al Marri şi Saoud Ahmed Al Maqaleh, în timp ce arbitru de rezervă va fi brazilianul Raphael Claus.

Echipele probabile:

• Croaţia: 1. Dominik Livakovic – 22. Josip Juranovic, 6. Dejan Lovren, 20. Josko Gvardiol, 19. Borna Sosa – 10. Luka Modric (căpitan), 8. Mateo Kovacic, 7. Lovro Majer – 13. Nikola Vlasic, 9. Andrej Kramaric, 4. Ivan Perisic.
  • Selecţioner: Zlatko Dalic.
  • Maroc: 1. Yassine Bounou – 2. Achraf Hakimi, 18. Jawad El-Yamiq, 20. Achraf Dari, 25. Yahya Attiat-Allah – 8. Azzedine Ounahi, 4. Sofyan Amrabat, 15. Selim Amallah – 7. Hakim Ziyech (căpitan), 19. Youssef En-Nesyri, 17. Sofiane Boufal.
  • Selecţioner: Walid Regragui.

Etichete: croatia , maroc , world cup 2022 , finala mica cupa mondiala