1. Esbjerg – Rapid 35-30, în grupele Ligii Campionilor. Campioana României, fără șanse în Danemarca  DigiSport
  2. Esbjerg – Rapid 35-30, în Liga Campionilor. N-a fost ziua rapidistelor! Reistad a făcut festival: 15 goluri…  SPORT.RO
  3. Esbjerg – Rapid, ACUM, pe Digi Sport 2, în grupele Champions League la handbal feminin  DigiSport
  4. Rapid, fără replică în deplasarea cu Esbjerg » Calculele pentru „sferturi” s-au complicat teribil  Gazeta Sporturilor
  5. Liga Campionilor (handbal f): Rapid București, înfrângere clară pe terenul lui Esbjerg  HotNews
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Esbjerg – Rapid 35-30, în grupele Ligii Campionilor. Campioana României, fără șanse în Danemarca – DigiSport

• Premier League: TottenhamArsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Supercupa: RealBarcelona, duminică, 21:00, DGS 1

Esbjerg, mai puternică decât Rapid

Formația daneză Esbjerg s-a dovedit mai puternică, duminică, decât campioana României.

Echilibrul dintre cele două formații a existat doar în startul partidei, apoi gazdele au accelerat ritmul și au pus gol după gol pe tabela de marcaj.

La pauză scorul a fost 18-13, însă diferența maximă a fost de șase goluri, în favoarea danezelor. Rapidistele au făcut o primă parte extrem de modestă.

Actul secund a debutat exact cu se terminaseră primul, într-o dominare totală a celor de la Esbjerg, care au condus și cu 11 goluri: 26-15 și 27-16.

Finalul de joc a aparținut româncelor, însă nu a fost suficient pentru a evita a doua înfrângere a sezonului de Liga Campionilor. Cu toate acestea, Rapidul se va califica mai departe din grupă și păstrează șanse reale să o facă de pe primele două poziții.

Au marcat pentru Rapid: Gutierrez – 9, Buceschi – 5, Fernandez Fraga – 3, Badea – 3, Polman – 2, Grozav – 2, Hernandez – 2, Kanor – 2, Korsos – 1, Ostase – 1.

Au marcat pentru Esbjerg: Reistad – 15, Ingstad – 4, Tranborg -3, Mork – 3, Heindahl – 3, Jacobsen – 2, Turkoglu – 2, Breistol – 2, Nielsen – 1.

Clasament Grupa B, din Liga Campionilor:

Grupa B din Liga Campionilor la handbal feminin / Foto: flashscore.ro

Esbjerg – Rapid 35-30

Min. 60: Esbjerg – Rapid, scor final 35-30!

Min. 57: Esbjerg – Rapid 34-28. Badea găsește colțul scurt, din extremă dreaptă.

Min. 49: Esbjerg – Rapid 29-24. Gutierrez reușește să marcheze pe contraatac.

Min. 41: Esbjerg – Rapid 26-16. Gutierrez înscrie de pe extremă dreaptă și mai reduce din diferență, una destul de mare.

Min. 32: Esbjerg – Rapid 20-13. Tranborg marchează pe contraatac.

Min. 31: A început repriza secundă!

Min. 30: Pauză! Esbjerg – Rapid 18-13. O primă parte modestă pentru campioana României.

Min. 29: Esbjerg – Rapid 18-13. Ostase reușește să scape de marcaj și înscrie de pe semicerc.

Min. 21: Esbjerg – Rapid 13-10. Badea marchează din extremă dreaptă.

Min. 16: Rapid cere time-out!

Min. 15: Esbjerg – Rapid 11-7. Buceschi marchează din aruncare de la 7 metri.

Min. 7: Esbjerg – Rapid 3-3. Heidahl înscrie de pe semicerc, pe un contraatac.

Min. 1: Esbjerg – Rapid 0-1. Gutierrez marchează din inter dreapta, primul gol al meciului.

Min. 1: A început partida!

Formația pregătită de Carlos Viver a avut un parcurs neașteptat de bun în actuala stagiune a Ligii Campionilor, unde are un singur eșec, cu Gyor.

Contra danezelor, la București, rapidistele s-au impus cu 34-32, la capătul unui meci în care au avut și 6 goluri avans, însă s-au trezit egalate pe final. Cu toate acestea, româncele au găsit tăria de a se impune.

Pe lângă partida cu Esbjerg, Rapid mai are de jucat cu Kastamonu și Lokomotiva Zagreb pe teren propriu, și cu Metz în deplasare.

Partida din Franța s-ar putea dovedi decisivă în economia clasamentului final al grupei, mai ales că ambele formații au șanse de a termina pe prima poziție.