1. Farul – CFR Cluj 0-0, ACUM, la Digi Sport 1. Ocazii de ambele părți în duelul primelor două clasate din Liga 1  DigiSport
  2. Farul – CFR Cluj, 0-3, în derby-ul din Superligă. Dan Petrescu, inspirat cu MVP-ul Krasniqi  Gazeta Sporturilor
  3. Farul Constanța – CFR Cluj 0-3, în etapa 22 din Superliga. Gică Hagi pierde șefia…  Prosport
  4. Farul – CFR Cluj 0-3. Campioana devine noul lider. Krasniqi, gol și pasă decisivă la debut  DigiSport
  5. Farul – CFR Cluj 0-3. Dan Petrescu a început interviul cu un zâmbet larg și a încheiat cu un atac descătușat:  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Farul – CFR Cluj 0-0, ACUM, la Digi Sport 1. Ocazii de ambele părți în duelul primelor două clasate din Liga 1 – DigiSport

23.01.2023, 21:50

• Serie A: Lazio – Milan, marți, 21:45, DGS 1

• Liga 1: Farul – CFR Cluj, luni, 20:00, DGS 1

După eșecul din tur, CFR Cluj și-a luat revanșa și s-a impus pe terenul Farului la scor de neprezentare, în primul meci oficial al celor două echipe din 2023. Noul transfer al ardelenilor, Krasniqi, a dat un gol și o pasă decisivă, iar campioana face schimb cu constănțenii și devine lider.

Farul – CFR Cluj 0-3. Krasniqi, gol și pasă decisivă la debut

Primul moment notabil al meciului a avut loc în minutul 7, când talpa lui Pitu s-a oprit în capul lui Manea, care a și sângerat, dar arbitrul nu a acordat nicun fel de cartonaș.

Constănțenii au ratat prin Louis Munteanu, iar ardelenii, prin Bîrligea, în timp ce șutul lui Boateng a trecut peste vinclu.

Repriza a doua a început cu un gol rapid al CFR-ului, marcat de noul transfer, Krasniqi, după o combinație frumoasă cu Boateng.

Farul – CFR Cluj 0-3. Ardelenii devin lideri

În minutul 58, după consultarea VAR-ului, Istvan Kovacs a dat penalty pentru campioană, iar Manea a transformat.

A urmat ocazia lui Louis Munteanu, care nu l-a putut învinge pe Scuffet, iar cel care a stabilit scorul final a fost Petrila, din pasa aceluiași Krasniqi.

VIDEO cu rezumatul meciului Farul – CFR Cluj 0-3:

Știrea inițială:

Meciul Farul ConstanțaCFR Cluj, din cadrul etapei a 22-a din Liga 1, se dispută luni, de la ora 20:00, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Înaintea confruntării directe, Farul Constanța este pe primul loc în Liga 1, cu 45 de puncte, iar CFR Cluj ocupă a doua poziție a ierarhiei, cu un punct mai puțin.

Farul – CFR Cluj LIVE VIDEO, ora 20:00, la Digi Sport 1

Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în această stagiune, în turul sezonului regulat și în grupele Cupei României.

În campionat, meciul din luna august a fost câștigat de Farul cu 3-1, iar confruntarea din grupele Cupei României, care a avut loc la începutul lunii decembrie, s-a încheiat la egalitate, 0-0, ceea ce a dus la eliminarea Farului din competiție. CFR, în schimb, s-a calificat în sferturi.

Farul și CFR Cluj au abordat strategii diferite pentru pauza competițională din această iarnă. Gruparea constănțeană a rămas și a făcut pregătirea în țară, în timp ce campioana en-titre a avut un cantonament în Spania, alegerea tradițională a lui Dan Petrescu.

În această iarnă, Farul i-a transferat pe Rolando Baravykas, Mateus Santos, Nicolas Popescu, Kevin Boli și Gustavo Marins. CFR Cluj s-a întărit prin aducerile lui Anton Maglica, Andrei Peteleu, Ermal Krasniqi și Bogdan Țîru.

Farul – CFR Cluj LIVE VIDEO, ora 20:00, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Farul: Aioani – Sârbu, Larie, Boli, Kiki – Băluță, Artean, Grameni – Alibec, Munteanu, Pitu
  • CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Braun –  Cvek, Boateng, Deac – Yeboah, Janga, Bîrligea

Source: news.google.com