1. Farul – CFR Cluj 1-0, ACUM, la Digi Sport 1. Mazilu deschide scorul, după ocazii mari de ambele părți  DigiSport
  2. Farul – CFR Cluj 1-0 » Pas mare spre titlu! Băluță și Mazilu fac KO apărarea campioanei la Ovidiu  Gazeta Sporturilor
  3. Farul Constanța – CFR Cluj 1-0, Live Video Online în etapa 5 din Superliga! Mazilu…  Prosport
  4. Farul – CFR Cluj 1-0. Campioana a primit penalty în minutul 89, dar decizia a fost anulată cu VAR-ul  DigiSport
  5. VOCILE GAZETEI. Farul – CFR Cluj, comentat de Dan Udrea, Adrian Florea și Marius Mărgărit  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Farul – CFR Cluj 1-0, ACUM, la Digi Sport 1. Mazilu deschide scorul, după ocazii mari de ambele părți – DigiSport

22.04.2023, 22:20

• SuperLiga: Rapid – FCSB, duminică, 20:30, DGS 1

• La Liga: BarcelonaAtletico, duminică, 17:15, DGS 1

Farul a bătut campioana CFR Cluj cu 1-0 și încheie turul play-off-ului pe primul loc. În minutul 89, arbitrul le-a dat ardelenilor un penalty, dar apoi l-a anulat.

Meciul a început cu o ocazie a lui CFR Cluj, în minutul 6, când portarul a parat șutul lui Janga, dar aceasta a fost singura șansă a ardelenilor din prima repriză.

Farul a dat replica și a ratat patru ocazii, de două ori prin Munteanu, o dată prin Artean și apoi prin Băluță, însă portarul Scuffet a fost la post de fiecare dată.

Constănțenii au deschis scorul în minutul 53, prin Mazilu, după o pasă de maestru dată de Grameni pentru Băluță și care a fost verificată la VAR.

Farul – CFR Cluj 1-0. Constănțenii au 4 puncte avans față de ardeleni

Mazilu a avut apoi o altă oportunitate, dar nu a nimerit poarta. Dan Petrescu a forțat cu schimbări ofensive, însă fără prea mult efect. Janga a trimis cu capul pe lângă poartă, iar Muhar a fost și el imprecis.

În minutul 89, CFR a primit penalty, însă Sebastian Colțescu și-a anulat decizia după ce a consultat VAR-ul. Astfel, Farul – CFR Cluj s-a terminat 1-0 și constănțenii încheie turul play-out-ului pe primul loc.

VIDEO cu rezumatul meciului Farul – CFR Cluj 1-0:

Știrea inițială:

Derby-ul Farul – CFR Cluj, programat sâmbătă, de la ora 20:30, este programat fix la jumătatea play-off-ului din SuperLiga. N-ar fi exclus ca peste o lună și o săptămână, în ultima etapă a campionatului, la Cluj să se joace cu trofeul pe masă. Dar până atunci mai e.

Farul – CFR Cluj, Live Video 20:30, Digi Sport 1. Duel de zile mari între doi lideri ai „Generației de Aur”: Hagi-Petrescu

Indiferent cu ce rezultat se termină jocul din această seară, evident că niciuna dintre echipe nu va ieși complet din lupta pentru titlul de campioană. Dar dacă, să zicem, Farul câștigă meciul, iar FCSB ar pierde în Giulești, cu Rapid, atunci trupa lui Hagi se va duce la patru puncte de a doua clasată și la cinci de a treia clasată, echipa antrenată de Elias Charalambous. Și ar mai rămâne în joc 15 puncte.

Criticat de mulți acest sistem cu play-off și play-out, an de an lupta este acerba până în ultima etapă, atât în fruntea clasamentului, cât și la retrogradare. Iar acest lucru nu poate decât să mențină trează atenția asupra campionatului la toate meciurile și până în ultima etapă.

Disputa dintre echipele antrenate de doi foști lideri ai „Generației de Aur”, Gică Hagi și Dan Petrescu, a fost întotdeauna unul tare. Orgoliul fiecăruia dintre ei este mare, iar dorința de a fi tot timpul numărul 1 le-a fost transmisă zi de zi, antrenament de antrenament jucătorilor pe care îi pregătesc.

În meciurile directe, CFR Cluj are 15 victorii în cele 30 de partide din Liga 1. Farul (fosta Viitorul) a câștigat de 9 ori, în timp ce 6 jocuri s-au terminat la egalitate. Și când vorbim despre meciurile desfășurate la Constanța, clujenii sunt pe plus: 7 victorii, 4 remize și 4 victorii ale „marinarilor”.

• Farul – CFR Cluj mai poate fi urmărit de către abonații RCS-RDS pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României.

Ce a spus Gică Hagi înaintea derby-ului Farul – CFR Cluj. Meciul este diseară, de la 20:30, pe Digi Sport 1

Gică Hagi (58 de ani) are o problemă important de lot. Nu-l va avea la dispoziție pe Denis Alibec (32 de ani), dar nu se lamentează, cum ar fi făcut mulți antrenori, și este convins că jucătorii la care va apela vor face totul ca să câștige. El a vorbit și despre relația sa cu Petrescu.

Trebuie să câştigăm mâine (n.r. sâmbătă seară). (n.r. Pentru că) Suntem în formă şi că jucăm foarte bine. Dan… ei au câştigat înainte campionatele şi să câştigăm noi mâine.

(Reporter: 90 de minute nu sunteţi prieteni, sunteţi adversari) Absolut corect şi logic, e normal aşa. În rest, după aceea suntem ce vreţi … colegi, prieteni, fraţi. Ce vreţi. Dar la meci, mentalitatea noastră este să câştigăm”, a precizat Hagi, la conferința de presă.

Ce a spus Dan Petrescu înaintea disputei cu Farul. Derby-ul poate fi urmărit pe site și pe aplicație

Cu Hagi n-am mai vorbit în ultimul timp, e normal. El are o academie şi scoate jucători buni pe bandă rulantă. Nici nu ştii de unde apar şi joacă fără probleme în Liga 1, iar Mazilu e un exemplu excelent.

Pericolul într-un meci cu Farul vine de peste tot, şi din atac, şi de la mijloc, şi din apărare.

Dar e clar că Alibec e cel mai bun jucător al lor, este constant, a jucat 34 de meciuri, e şi golgheter”, a declarat Dan Petrescu, la conferința de presă.

Source: digisport.ro