1. Farul – Universitatea Craiova 3-2. Spectacol total la Ovidiu! ”Marinarii” bifează a doua victorie în play-off  DigiSport
  2. Gică Hagi, după Farul – CS Universitatea Craiova 3-2: „Extraordinari toți, dar cu el pe teren suntem puternici  Gazeta Sporturilor
  3. Gică Hagi a anunțat decizia luată în privința lui Denis Alibec + Regretul avut după 3-2 cu Universitatea Craiova  DigiSport
  4. Eugen Neagoe, lucrat de favoritul său la meciul Farul – Universitatea Craiova! Cum a ajuns…  Prosport
  5. Craiova a ieșit din lupta pentru titlu, iar oltenii și-au stabilit alt obiectiv: „Mai luptăm doar pentru asta”  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Farul – Universitatea Craiova 3-2. Spectacol total la Ovidiu! ”Marinarii” bifează a doua victorie în play-off – DigiSport

08.04.2023, 22:28

• Premier League: LiverpoolArsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: CFRFCSB, duminică, 21:00, DGS 1

Farul s-a impus cu scorul de 3-2 în fața Universității Craiova, în etapa a treia din play-off-ul SuperLigii, după ce formația pregătită de Gheorghe Hagi a fost condusă de două ori.

În urma acestui rezultat, Farul se desprinde în vârful clasamentului (39 de puncte), la cinci puncte de CFR Cluj, în timp ce Universitatea Craiova rămâne pe locul 4, cu 29 de puncte.

Farul – Universitatea Craiova 3-2. Constănțenii, la cinci puncte în fața rivalei CFR Cluj

Formația din Bănie a deschis scorul încă din minutul 9, după o centrare a lui Crețu și o execuție superbă a lui Koljic din interiorul careului.

Constănțenii au dat replica după doar câteva minute, când Alibec a șutat foarte bine din careu, însă Silva a avut o intervenție foarte bună și a reușit să respingă.

Koljic a fost aproape să facă ”dubla” un minut mai târziu, dar a trimis cu capul puțin pe lângă poartă. Nedelcu nu a reușit să restabilească egalitate în minutu 15, când a șutat peste poartă, însă golul egalizator a venit în minutul 17, după o centrare a lui Mazilu și o finalizare semnată de Munteanu.

Constănțenii puteau trece în avantaj în minutul 34, când Adrian Cojocaru a dictat penalty la o intervenție asupra lui Mazilu, însă Alibec nu a reușit să marcheze de la punctul cu var. Alibec nu l-a învins pe Laurențiu Popescu nici în minutul 42.

După pauză, oltenii au trecut din nou în avantaj, după un gol superb al lui Cîmpanu, însă cinci minute mai târziu, Grameni l-a învins pe portarul oltenilor.

Alibec putea marca în minutul 68, însă a trimis puțin pe lângă poartă, însă în minutul 81, ”Marinarii” au primit din nou penalty după ce Sali a fost faultat în careu. Larie a fost cel care a înscris de la 11 metri.

VIDEO Rezumatul partidei Farul – Universitatea Craiova 3-2

Farul – Universitatea Craiova 3-2

Se anunță un duel extrem de disputat la Constanța. Farul este liderul la zi din Liga 1, iar trupa lui Gică Hagi își dorește să rămână în fruntea ierarhiei și după această rundă. În primele două meciuri din play-off, constănțenii au o victorie (2-1 cu Sepsi) și un egal (1-1 cu Rapid).

De cealaltă parte, Universitatea Craiova ocupă locul 4 în clasament. Oltenii au 29 de puncte acumulate, cu 7 mai puțin decât adversara din meciul de astăzi. În primele meciuri din cadrul play-off-ului, trupa lui Eugen Neagoe a obținut două remize (1-1 cu FCSB și 1-1 împotriva celor de la CFR Cluj).

• În celelalte două întâlniri din acest sezon, Farul și Universitatea Craiova și-au împărțit victoriile 4-3, respectiv 1-2

Cum arată clasamentul din play-off-ul Ligii 1

Clasamentul din play-off-ul SuperLigii / Foto: Flashscore

La conferința de presă premergătoare partidei, Gică Hagi a vorbit despre lupta la titlu, dar și despre forța adversarului. ”Regele” este de părere că echipa condusă de Eugen Neagoe are foarte mulți jucători valoroși și care pot face diferența în astfel de meciuri.

„Avem un meci acasă, singurul obiectiv este de a încerca să câștigăm, să luăm cele trei puncte. Adversarul gândește la fel, are nevoie de victorie pentru a intra în luptă. O echipă foarte bună, cu lot echilibrat, jucători foarte buni, trebuie să facem un meci foarte bun. Trebuie să facem un meci bun pe ambele faze, așa cum am făcut-o la ultimul meci acasă. Băluță este absent încă o săptămână sau două. Popescu este pe drumul cel bun cu recuperarea. Nicholas Popescu nu este în lot, are o mică problemă.

(N.r. despre derby-ul CFR Cluj – FCSB) Când ești pe primul loc, nu trebuie să te intereseze ce fac alții. Când ești jos, te gândești la cei de sus, să faci calcule, dar când ești pe primul loc, singurul calcul e să câștigi meciul. Depindem doar de noi dacă la finalul campionatului vom fi pe primul loc.

Avem și jucătorii de experiență, Alibec, Larie, Artean, avem și jucători tineri, care sunt foarte valoroși. Jucătorul cu experiență duce presiunea de a câștiga meciurile”, a declarat Gică Hagi, la conferința de presă premergătoare duelului cu Universitatea Craiova.

Eugen Neagoe, supărat înainte de duelul cu Gică Hagi: ”Știți vechile probleme!”

Înaintea partidei cu Farul, Eugen Neagoe a transmis că Universitatea Craiova se confruntă cu probleme medicale, motiv pentru care partida de la Ovidiu va fi și mai dificilă.

Pe lângă Nicușor Bancu, care nu va mai evolua în acest sezon, oltenii nu se vor putea baza nici pe Bogdan Vătăjelu, Vladimir Screciu și Alexandru Ișfan. Ișfan s-a accidentat în prima repriză a partidei cu CFR Cluj, scor 1-1.

”Sunt două echipe valoroase, în formă. Și noi, și Farul practicăm un fotbal frumos. Din păcate, nu am reușit să câștigăm niciun joc în play-off, cu toate că meritam, am făcut un joc foarte bun împotriva FCSB-ului, la fel au stat lucrurile și împotriva celor de la CFR. Ăsta e fotbalul, asta e frumusețea acestui sport.

Sunt puțin așa supărat, pentru că avem probleme medicale. Sunt jucători care vor absenta. Sunt patru jucători foarte importanți. Știți vechile probleme, Bancu, Vătăjelu, acum s-au adăugat pe lista absenților și Screciu și Ișfan. Nu avem un lot foarte numeros, dar am discutat cu băieții. Le-am zis că jucătorii care vor fi apți sunt cei mai valoroși. Jucătorii care vor face deplasarea sunt cei mai valoroși.

Am avut întotdeauna încredere în jucătorii pe care i-am avut, chiar dacă nu am putut să aliniem cel mai în formă unsprezece la fiecare etapă. Jucătorii care au intrat și-au făcut datoria, au făcut efort, au avut o atitudine foarte bună. Am fost foarte mulțumit și la ultimul joc. Dezamăgirea mare a fost rezultatul final și problemele care s-au ivit pe parcursul jocului cu jucătorii accidentați.

Mergem încrezători la Constanța, sunt convins că vom face un joc bun și sper să revenim la Craiova cu cele trei puncte, chiar dacă întâlnim o echipă foarte valoroasă”, a spus Eugen Neagoe la conferința de presă.

Source: digisport.ro