1. FC Voluntari – UTA Arad 1-1. Arădenii nu au ieșit din zona ”fierbinte” a clasamentului! Ilfovenii au avut un gol anulat  DigiSport
  2. Au bătut recordul! NOUĂ minute de așteptare în fază bizară din FC Voluntari – UTA  Gazeta Sporturilor
  3. Remiză chinuită pe teren, victorie clară în tribune  Glasul Aradului
  4. Reacția lui Laszlo Balint după ce meciul Voluntari – UTA a fost întrerupt zece minute pentru o decizie la VAR  DigiSport
  5. FC Voluntari – UTA 1-1 » Formidabilul Kucher îi scapă pe arădeni de înfrângere  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » FC Voluntari – UTA Arad 1-1. Arădenii nu au ieșit din zona ”fierbinte” a clasamentului! Ilfovenii au avut un gol anulat – DigiSport

08.04.2023, 17:00

• Premier League: LiverpoolArsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: CFRFCSB, duminică, 21:00, DGS 1

FC Voluntari și UTA Arad s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa cu numărul trei din play-out-ul Ligii 1.

FC Voluntari este pe locul trei în clasamentul din play-out, cu 22 de puncte, în timp ce arădenii sunt pe locul șapte, primul care duce la baraj, cu 18 puncte, la egalitate cu Hermannstadt.

FC Voluntari – UTA Arad 1-1. Arădenii sunt pe loc de baraj

Prima ocazie importantă a partidei a venit în minutul 3, când Ubbink a șutat periculos de la distanță, însă Popa a intervenit foarte bine și a reușit să respingă.

Tot Ubbink a fost cel care a deschis scorul, în minutul 9, după o încercare a lui Igor Armaș de a degaja. Mingea s-a lovit de fotbalistul arădenilor și a intrat în poarta ilfovenilor.

Ilfovenii au restabilit egalitatea în minutul 21, când Marcelo Lopes l-a învins pe portarul arădenilor cu o lovitură de cap, expediată din centrul careului, după o centrare a lui Costin.

Câteva minute mai târziu, elevii lui Liviu Ciobotariu au marcat din nou, prin Nemec, însă reușita slovacului nu a fost validată în camera VAR, după o întrerupere de opt minute a meciului.

În repriza secundă, Sigurjonsson a fost aproape de gol, cu o execuție din lovitură liberă, însă Kucher a reușit să respingă.

Câteva minute mai târziu, Costin putea înscrie cu un șut din interiorul careului, însă a trimis peste poarta arădenilor.

Kucher a mai avut două intervenții senzaționale în minutul 71, la șuturile lui Merloi și Sigurjonsson, apărute după o eroare uriașă a lui Otele.

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntari – UTA Arad 1-1

FC Voluntari – UTA Arad, Live Video, 15:00, DGS 1. Arădenii vor să iasă din zona „fierbinte” a clasamentului

Formația lui Liviu Ciobotariu traversează un moment bun, iar ilfovenii nu au mai pierdut de 6 meciuri în Liga 1. În acest moment, FC Voluntari ocupă locul 9 în clasament și are 21 de puncte acumulate. În cazul unui succes, gazdele pot egala liderul Petrolul, cel puțin până la meciul „Lupilor” din această rundă.

De cealaltă parte, UTA Arad vine după o calificare în semifinalele Cupei României. Arădenii au trecut cu 1-0 de U Craiova 1948 și speră să își continue forma bună de moment și în duelul de la Voluntari. În acest moment, trupa lui Laszlo Balint este pe locul 14 în ierrarhie și are 17 puncte.

• În actualul sezon, FC Voluntari și UTA s-au mai întâlnit de două ori, iar rezultatele au fost de 3-0, respectiv 1-1