08.05.2023, 22:50

• UCL: Real Madrid – Man. City, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: AC Milan – Inter, miercuri, 22:00, DGS 1

După victoria crucială cu Universitatea Craiova, FCSB a învins-o cu 3-1 pe Sepsi, în etapa a șaptea din play-off. „Roș-albaștrii”, care au avut un penalty ratat și o bară, ajung din nou la 3 puncte în spatele liderului Farul, cu 3 etape rămase de jucat.

FCSB – Sepsi 3-1. „Roș-albaștrii” au avut o bară și un penalty ratat

FSCB a avut prima ocazie în minutul 14, dar Niczuly a respins lovitura de cap a lui Miculescu. Seps a răspuns peste 3 minute, însă Rondon nu l-a putut încinve pe Târnovanu. Peste doar câteva secunde, Rondon și Safranko au irosit cea mai mare șansă a covăsnenilor, iar Ștefănescu a irosit și el o oportunitate bună.

FCSB a deschis scorul în minutul 28, prin Miculescu, iar apoi tot el ratat o ocazie mare. În prelungirile primei reprize, Sorescu a scăpat singur cu portarul, care l-a faultat în careu, iar arbitrul a acordat penalty. Numai că execuția lui Radunovic a fost parată de Niczuly.

FCSB – Sepsi 3-1. Trupa lui Charalambous este din nou la 3 puncte de Farul

În partea secundă, Coman a nimerit transversala în minutul 65, iar peste două minute, a egalat Sepsi, prin Tudorie. Finalul a fost animat. Ovidiu Popescu a punctat și el cu un șut plasat, iar după 5 minute, Cordea a făcut 3-1.

Pe final, Tudorie a mai avut o ocazie, iar Șut a ratat singur cu portarul. Astfel, FCSB – Sepsi s-a terminat 3-1.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB – Sepsi 3-1:

Știrea inițială:

FCSB – Sepsi este ultimul meci al etapei cu numărul 7 din SuperLiga României de fotbal. Un joc în care gazdele trebuie să câștige pentru a reveni la trei puncte în spatele Farului, echipa care a umilit Rapidul cu 7-2, dacă vrea să păstreze șanse reale la titlu.

FCSB – Sepsi, Live Video 21:00, Digi Sport 1. Ca să păstreze șanse la câștigarea campionatului, roș-albaștrii nu-și permit niciun pas greșit

Istoria ultimilor ani vorbește des despre complexul pe care Sepsi l-ar avea în fața celor de la CFR Cluj, cu care într-un total de 21 de jocuri are doar 3 victorii.

Numai că în fața celor de la FCSB are și mai puține victorii, numai două dintr-un total de 18. Deci, un complex asemănător.

• 18 meciuri s-au disputat în toate competițiile între FCSB și Sepsi. FCSB a câștigat 10, 6 s-au terminat la egalitate, iar în două a învins Sepsi
  • 21 de jocuri s-au disputat între CFR Cluj și Sepsi în toate competițiile. CFR a câștigat 14, Sepsi 3, iar 4 s-au încheiat nedecis.

Elias Charalambous, despre finalul campionatului înainte de FCSB-Sepsi: „Nu mi-e frică niciodată. De ce să-mi fie frică?”

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona meciul pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

După instrucția făcută cu Rapid, Farul s-a distanțat la șase puncte de FCSB. Dar echipa din București are meci mai puțin.

„Clasamentul nu minte niciodată. Farul e o echipă bună, dar eu cred că noi avem cel mai bun lot din campionat. Cel mai important e să vedem ce facem noi. Mie nu mi-e frică niciodată. De ce să-mi fie frică? În primul rând, cu Farul jucăm peste 3 săptămâni. Cel mai important e meciul de mâine cu Sepsi.

Vom lua meci cu meci. Singurul lucru care s-a schimbat este că lucrurile nu mai depind numai de noi, dar noi trebuie să ne facem treaba, să câștigăm toate meciurile, apoi vom vedea ce se întâmplă.

Farul e pe primul loc. Ei au avantajul că depind doar de ei, iar noi avem dezavantajul că nu depindem numai de noi. Trebuie să ne facem treaba și să câștigăm toate meciurile începând de mâine (n.r. de luni). Consider că avem jucătorii de calitate necesari pentru a câștiga titlul, însă trebuie să fim perfecți în tot ceea ce facem, să arătăm mentalitatea corectă, așa cum am făcut-o în ultimele meciuri.

Ce înseamnă mentalitatea corectă pentru mine? Ca jucătorii să își dorească să câștige meciurile, să câștige la antrenament. Trebuie să avem această atitudine. Poate că nu jucăm extraordinar, dar important e ca jucătorii să aibă această mentalitate”, a spus Elias Charalambous la conferința de presă.

Programul Farului, al FCSB-ului și cel al CFR-ului în ultimele trei runde ale play-off-ului

Source: digisport.ro

Головна » FCSB – Sepsi 3-1. Nebunie pe final, cu trei goluri în 12 minute. Gazdele, penalty ratat și transversală – DigiSport