Formula 1 | Max Verstappen câștigă Marele Premiu de la Monaco

• Baraj SuperLiga: Dinamo – FC Argeș, luni, 20:00, DGS 1

• SuperLiga, baraj: CFR – U Craiova 1948, joi, 20:30, DGS 1

Pilotul olandez a început cursa din pole-position și a reușit să își păstreze prima poziție pe tot parcursul competiției.

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de la Monaco

Verstappen a încheiat pe prima poziție la Monaco, cu un avans de 28 de secunde în fața pilotului de pe locul doi, Fernando Alonso (Aston Martin).

Podiumul a fost completat de Esteban Ocon, pilotul Alpine.

Lewis Hamilton (Mercedes) a ocupat a patra poziție, urmat de colegul său George Russell, Charles Leclerc (Ferrari), Gasly (Alpine) și Sainz (Ferrari). Sergio Perez (Red Bull Racing) a încheiat cursa pe locul 16.

Clasamentul piloților în Formula 1

Urmărește Comori din Adâncuri și descoperă istoria de sute de ani, îngropată pe fundul oceanului. Pe DIGI World și DIGI Online, de la 19:00.

Clasament final Marele Premiu de la Monaco / Foto: Captură Digi Sport

UPDATE: Max Verstappen (Red Bull Racing) câștigă Marele Premiu de la Monaco! Fernando Alonso și Esteban Ocon completează podiumul.

UPDATE: Tsunoda are probleme cu frânele și ratează un viraj. Pilotul Alphatauri revine pe circuit, dar pe locul 14.

UPDATE: Hamilton trece în fața lui Russel și ajunge pe locul șase.

UPDATE: Circuitul ud le cauzează mari probleme piloților!

UPDATE: Începe ploaia la Monaco, iar cursa se animă! Piloții încep să intre la boxe.

UPDATE: Clasamentul în turul 45! Verstappen este la 9.1 secunde în fața lui Alonso. Alonso și Gasly completează podiumul.

clasament 45
Clasament tur 45 / Foto: Captură Digi Sport

UPDATE: Stroll vrea să îl depășească pe Magnussen, dar se atinge de pneul dreapta spate al pilotului Haas.

UPDATE: Clasamentul în turul 30! Verstappen ajunge la 10.65 secunde în fața lui Alonso. Ocon este pe locul trei, urmat de Sainz și Hamilton.

UPDATE: Magnussen îl depășește frumos pe Sargeant și ajunge pe locul 15 în clasament.

UPDATE: Sainz încearcă să îl depășească pe Ocon, dar lovește monopostul pilotului Alpine, iar aripa sa stângă cedează.

UPDATE: Clasamentul după zece tururi! Verstappen este lider, urmat de Alonso și Ocon.

clasament lap10
Clasament tur 10 / Foto: Captură Digi Sport

UPDATE: După șapte tururi, Verstappen are un avans de 2.5 secunde în fața lui Alonso.

UPDATE: Hulkenberg primește cinci secunde de penalizare după ce l-a lovit pe Sargeant în primul tur.

UPDATE: Începe cursa!

Max Verstappen pleacă din pole-position în MP de la Monaco

Sâmbătă, în cadrul calificărilor, pilotul celor de la Red Bull Racing a obținut cel mai bun timp în Q3: 1:11.365.

De pe poziția a doua va pleca veteranul Fernado Alonso, care a terminat cu doar 0.084 secunde în spatele olandezului.

Petru campionul mondial en-titre și liderul clasamentului actual este primul pole-position din carieră la Monaco. Acesta are o victorie în Principat, în anul 2021.

• În acest sezon, olandezul a mai fost pe prima poziţie a grilei de start în Bahrain şi în Australia.

Duminică, de pe poziția a treia va pleca Esteban Ocon (Alpine), după ce monegascul Charles Leclerc (Ferrari) a fost penalizat cu trei locuri. Lewis Hamilton (Mercedes), septuplul campion mondial, va pleca abia de pe poziția a șasea.

„Bineînțeles, sunt foarte bucuros că am obținut pole-ul aici pentru prima dată. Ritmul de cursă, mașina este rapidă, trebuie doar să o păstrăm curată și calmă”, a declarat Max Verstappen, potrivit F1.

”Max a fost puțin mai rapid astăzi, dar mâine voi încerca să câștig”, a fost reacția lui Fernando Alonso.

Etichete: fernando alonso , f1 , max verstappen , charles leclerc , mp monaco