1. Franța – Danemarca 2-1, la Cupa Mondială din Qatar. Mbappe aduce calificarea în optimile de finală  DigiSport
  2. LiveBLOG Ziua de sâmbătă la CM 2022 Qatar Franța învinge Danemarca și se califică în optimi / Victorie mare pentru Argentina, Arabia Saudită și Tunisia, învinse  HotNews
  3. Franța – Danemarca 2-0. Mbappe a dus-o pe campioana mondială în optimi!  Gazeta Sporturilor
  4. Mbappe a dat ambele goluri ale Franței cu Danemarca, dar nu el a fost cel mai bun jucător de pe teren. Notele acordate  DigiSport
  5. Ce s-a întâmplat aici?! Antoine Griezmann a făcut o preluare fantastică, dar a șutat dezastruos  SPORT.RO
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Franța – Danemarca 2-1, la Cupa Mondială din Qatar. Mbappe aduce calificarea în optimile de finală – DigiSport

• Liga 2: Poli Iași – Dinamo, sâmbătă, 16:00, DGS 1

• Liga 2: Slobozia – Dej, sâmbătă, 13:45, DGS 1

În urma succesului obținut pe final de meci, Franța a devenit prima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

Franța – Danemarca 2-1. Kylian Mbappe a marcat golurile calificării în optimile de finală

Franța a dominat de la un capăt la celălalt meciul cu Danemarca, din Grupa D a Cupei Mondiale din Qatar, iar la final s-a văzut calificată în optimile de finală.

Prima repriză a meciului a fost dominată de Franța, chiar dacă și Danemarca a avut o ocazie importantă prin Corneliusîn minutul 36. Prima parte a meciului s-a încheiat 0-0.

Partea secundă a meciului a început cu Franța în ofensivă, iar Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul 61, după ce a fost găsit în careul mic de pasa lui Theo Hernandez.

Avantajul francezilor a ținut șapte minute. Andreas Christensen a egalat în minutul 68 cu o lovitură de cap imparabilă.

Presiunea francezilor s-a dovedit a fi una utilă ulterior. Kylian Mabppe a dat lovitura în minutul 85 și astfel Franța a devenit prima națională calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

FINAL DE MECI

Min 90+3: A ieșit Griezmann și a intrat Fofana la Franța.

Min 90+2: A ieșit Kristensen și a intrat Bah.

Min 90+1: Kylian Mbappe a șutat din voleu, din marginea careului mare. Mingea a fost reținută de Schmeichel.

Min 90: Arbitrul a acordat șase minute de prelungire.

Min 85: GOOOL Franța! Kylian Mbappe înscrie din patru metri, cu coapsa, după centrarea venită din dreapta, din partea lui Griezmann.

Min 85: A ieșit Lindstrom și a intrat Jensen.

Min 84: Șut de la distanță al lui Hojbjerg, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Lloris.

Min 81: Ocazie pentru Danemarca. Braithwaite a reluat din șase metri, la colțul scurt, dar balonul a trecut milimetric pe lângă poartă.

Min 80: Ocazie pentru Franța. Adrien Rabiot a înceract din șase metri să înscrie din ”foarfecă”, dar mingea a trecut de puțin peste poartă.

Min 79: Kounde a reluat și el cu capul. Din nou corner pentru Franța.

Min 78: Tchouameni a reluat cu capul la un corner, dar mingea a fost din nou respinsă în lovitură de colț.

Min 75: De la Franța au ieșit Varane și Dembele. Au intrat Konate și Coman.

Min 74: A ieșit Damsgaard și a intrat Dolberg la danezi.

Min 73: Lindstrom a șutat din 1o metri. Mingea a fost respinsă de Lloris în corner.

Min 68: Goool Danemarca! Andreas Christensen înscrie cu capul, de lângă Adrien Rabiot, la o lovitură de colț.

Min 63: A ieșit din teren Giroud și a intrat Thuram.

Min 61: GOOOL Franța! Kylian Mbappe înscrie din șase metri, după centrarea lui Theo Hernandez din partea stângă.

Min 60: Griezmann trage peste poartă din interiorul careului mare și ratează deschiderea scorului.

Min 56: Șut al lui Kylian Mbappe din interiorul careului mare. Balonul a fost respins de Schmeichel în corner.

Min 46: A început repriza a doua. La pauză a ieșit Cornelius și a intrat Braithwaite.

PAUZĂ

Min 45: Arbitrul a acordat trei minute de prelungire.

Min 45: Eriksen a șutat de la 25 de metri, dar mingea s-a dus mult pe lângă poarta lui Lloris.

Min 43: Cartonaș galben pentru Kounde, după ce l-a călcat pe Nelsson.

Min 40: Kylian Mbappe a trimis mingea în peluză, din interiorul careului mare, după ce a fost găsit excelent din partea dreaptă de către Ousmane Dembele.

Min 37: O nouă lovitură de cap a lui Olivier Giroud. Mingea s-a dus pe lângă poartă.

Min 36: Cornelius a șutat de la 15 metri spre poarta lui Lloris, dar mingea s-a dus pe lângă.

Min 33: Griezmann a șutat din partea stângă a careului mic, dar mingea a fost respinsă cu piciorul de Schmeichel, în partea dreaptă.

Min 30: Șut din partea dreaptă trimis Kounde, dar balonul a fost respins din șase metri de fundașii danezi.

Min 23: Cartonaș galben pentru Cornelius, după ce danezul l-a călcat pe Olivier Giroud.

Min 21: Ocazie pentru Franța. Adrien Rabiot a reluat cu capul la centrarea lui Dembele, dar Schmeichel a respins mingea în lateral.

Min 20: Cartonaș galben pentru Christensen, după un fault asupra lui Kylian Mbappe, care avea posibilitatea de a scăpa singur cu portarul.

Min 15: Lovitură de cap a lui Olivier Giroud, la centrarea din dreapta a lui Dembele. Balonul s-a dus pe lângă poarta lui Schmeichel.

Min 10: Giroud a primit mingea în șase metri, dar a fost blocat imediat de Christensen.

Min 1: A început meciul dintre cele două echipe naționale.

Echipele de start:

Franța: Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Tchouameni, Rabiot – Dembele, Griezmann, Mbappe – Giroud

Rezerve: Areola, Mandanda – Camavinga, Coman, Disasi, Fofana, Gueondouzi, Kolo Muani, Konate, Pavard, Saliba, Thuram, Veretout

Selecționer: Didier Deschamps

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Nelsson, A. Christensen – Maehle, Hojbjerg, Eriksen, Kristensen — Damsgaard, Cornelius, Lindstrom

Rezerve: Christensen, Ronnow – Bah, Braithwaite, Dolberg, Jensen, Kjaer, Norgaard, Poulsen, Skov Olsen, Larsen, Wass, Wind

Selecționer: Kasper Hjulmand

Reprezentativa „Cocoșului Galic” caută să aibă din nou reperele bune de la confruntarea inaugurală, cu Australia, pe care au câștigat-o clar, cu 4-1.

De cealaltă parte, Danemarca a scos doar un egal la prima partidă, 0-0, cu Tunisia, meci care s-a dovedit mai complicat pentru nordici decât arăta calculul hârtiei.

În cazul unei victorii, Franța își asigură biletele pentru fazele eliminatorii, indiferent de rezultatul înregistrat în celălalt meci al grupei. Pentru nordici, un eșec ar diminua drastic șansele de a mai continua în competiția organizată în Qatar și după faza grupelor.

Cele două selecționate s-au întâlnit deja de două ori în acest an, iar Danemarca a triumfat în ambele ocazii, 2-1, în deplasare, și 2-0, acasă, în fața Franței, în Grupele Nations League.

Selecționerul Danemarcei, Kasper Hjulmand, nu știe cum poate fi oprit Olivier Giroud

Selecționerul nordicilor are o dilemă, cum poate fi oprit Olivier Giroud. Hjulmand chiar a spus că habar nu are, dar a găsit o soluție, își va întreba un jucător.

„Nu știu (n.r.: cum poate fi oprit Giroud). Un jucător ca el este foarte, foarte bun la ceea ce poate face. E bine să vedem din ce în ce mai mulți jucători în vârstă care își folosesc experiența în felul în care se mișcă în careu și cum să fie periculoși.

Ei sunt mai calmi la finalizare, la posesie. Cred că Giroud arată probabil că este mai bun decât înainte. E foarte periculos. Sigur că Simon (n.r.: Simon Kjaer) îl știe bine. El ne poate spune multe despre Giroud și alte lucruri. Sper ca asta să fie un avantaj”, a spus Kasper Hjulmand.

Fundașul Simon Kjaer (33 de ani) îl cunoaște pe Giroud pentru că este coleg cu el la AC Milan.

Olivier Giroud, cel mai bun marcator din istoria naționalei Franței

Olivier Giroud a marcat o dublă pentru Franța în primul meci al „Cocoșului galic” la Cupa Mondială, acel 4-1 cu Australia.

După aceste reușite, Giroud a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Franței, la egalitate cu Thierry Henry, cu 51 de goluri.

La 36 de ani și 53 de zile, Giroud este, de asemenea, cel mai vârstnic jucător care reprezintă Franța la o Cupă Mondială.

• Giroud are 115 selecții la națională.
  • Franța are două titluri mondiale, în 1998 și 2018.

Grupa D

Etichete: franta , danemarca , cupa mondiala 2022 , cupa mondiala qatar , grupe cupa mondiala 2022