GOLAZO Răzvan Marin! A rupt plasa în Empoli – Torino – Gazeta Sporturilor

1. GOLAZO Răzvan Marin! A rupt plasa în Empoli – Torino  Gazeta Sporturilor
  2. Răzvan Marin, evoluție magistrală pentru Empoli, contra lui Torino: gol superb și assist  DigiSport
  3. Meci de vis pentru Răzvan Marin: gol splendid și assist în Serie A pentru Empoli!…  SPORT.RO
  4. Răzvan Marin, cel mai bun meci de când e în Italia, dar Empoli a trăit un adevărat coşmar  Eurosport RO
  5. Răzvan Marin i-a ”fermecat” pe italieni! Nota primită de mijlocașul român la meciul cu Torino  DigiSport
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » GOLAZO Răzvan Marin! A rupt plasa în Empoli – Torino – Gazeta Sporturilor

Articol de Daniel Grigore – Publicat sambata, 28 ianuarie 2023, 17:41 / Actualizat sambata, 28 ianuarie 2023 18:50

Răzvan Marin (26 de ani) a înscris un gol de toată frumusețea și a pasat decisiv la altul în egalul dintre Empoli și Torino, scor 2-2.

Revenit direct în primul „11” după suspendarea ispășită etapa trecută, Răzvan Marin a fost decisiv în partida de astăzi cu Torino, din etapa 20 de campionat.

Mai întâi, mijlocașul central i-a pasat decisiv lui Luperto la golul de 1-0 (minutul 37).

GOLAZO Răzvan Marin în Empoli – Torino!

Apoi, în minutul 69, a înscris un gol splendid. Caputo i-a așezat mingea pe șut, iar Răzvan, aflat la 20 de metri de poartă, nu a stat pe gânduri. A șutat necruțător, „șiret” curat, direct în vinclul porții. Goalkeeperul lui Torino, Milinkovic-Savic, nici nu s-a mișcat. (vezi golul la minutul 1:36, în rezumatul video de mai jos).

Este al doilea gol înscris de mijlocașul român în ultimele sale 3 apariții în Serie A. Marin punctase și la 2-2 cu Lazio, pe 8 ianuarie. Iar la precedenta partidă jucată, 1-0 cu Sampdoria, oferise pasa decisivă.

Empoli s-a prăbușit ulterior, în ultimele 10 minute din timpul regulamentar. Golurile lui Ricci (’82) și Sanabria (’85) au închis tabela la 2-2. AICI, clasamentul din Serie A.

Cu punctul obținut astăzi, Empoli ajunge la un total de 26 și rămâne pe 10 în Serie A, sub Torino, care are un punct avans.

Răzvan Marin a înscris două goluri și a pasat decisiv la alte două în cele 20 de meciuri jucate la Empoli în acest sezon.