1. Hermannstadt – FCSB 0-1. Roș-albaștrii, la patru puncte de liderul Farul  DigiSport
  2. Billel Omrani a explicat gestul din Hermannstadt – FCSB pe care nu l-a înțeles nimeni  Gazeta Sporturilor
  3. Ștefan Târnovanu, spectator la „bomba” lui Petrișor Petrescu: „Am văzut-o în poartă! Nu am avut…  Prosport
  4. Ilie Dumitrescu a remarcat doi jucători de la FCSB în victoria cu Hermannstadt: ”Au făcut diferența”  DigiSport
  5. Transfer anunțat după Hermannstadt – FCSB: Alexandru Răuță pleacă din România  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Hermannstadt – FCSB 0-1. Roș-albaștrii, la patru puncte de liderul Farul – DigiSport

22.01.2023, 22:42

• Liga 1: Chindia – FC Argeș, luni, 17:00, DGS 1

• Liga 1: Farul – CFR Cluj, luni, 20:00, DGS 1

Partida dintre AFC Hermannstadt și FCSB s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 1-0, în etapa cu numărul 22 din Liga 1.

În urma acestui rezultat, FCSB ajunge la doar patru puncte de liderul Farul Constanța, cu 41 de puncte, în timp ce Hermannstadt rămâne pe locul nouă, cu 24 de puncte.

Hermannstadt – FCSB 0-1. Victorie dificilă pentru trupa lui Pintilii

Startul partidei s-a disputat pe o ceață groasă la Sibiu. Prima șansă importantă de gol le-a aparținut elevilor lui Măldărășanu. Balaure a fost aproape să îl surprindă pe Târnovanu cu un șut din afara careului. Oroian a irosit o șansă importantă câteva minute mai târziu, când a trimis cu capul în brațele portarului de la FCSB.

Compagno a fost aproape de gol pe finalul primei reprize, însă atacantul italian a trimis cu călcâiul pe lângă poartă.

La pauză, Pintilii i-a scos din teren pe Sorescu, aflat la debutul său oficial la FCSB, și pe Compagno și i-a introdus pe Cordea și pe Vali Crețu.

Sibienii puteau deschide scorul în minutul 53, când Petrișor Petrescu a expediat un șut violent din afara careului care a zguduit transversala lui Târnovanu.

Roș-albaștrii au deblocat tabela în minutul 75, când după o fază frumoasă construită de elevii lui Pintilii, Omrani l-a învins pe Letica.

VIDEO Rezumatul partidei Hermannstadt – FCSB 0-1

Hermannstadt – FCSB 0-1

Întâlnirea dintre cele două formații va conta pentru etapa numărul 22 a Ligii 1, ediția 2022-2023.

Sibienii au fost loviți de problemele financiare, care au dus la o depunctare a clubului cu 9 puncte, fapt ce i-a îndepărtat pe elevii lui Marius Măldărășanu de locurile de play-off.

De cealaltă parte nici la FCSB nu a fost liniște, asta după ce Leo Strizu nu a fost luat în cantonamentul organizat în Antalya, iar Mihai Pintilii a fost „amenințat” public de Lucian Burchel, șeful Școlii de Antrenori.

Ultima partidă dintre Hermannstadt și FCSB s-a terminat la egalitate, pe Arena Națională, 2-2, cu golurile marcate de Dawa și Edjouma, respectiv Paraschiv și Butean.

VIDEO cu rezumatul partidei din tur dintre FCSB și Hermannstadt, 2-2