1. Irina Begu – Sofia Kenin 6-1, 6-4. Românca s-a calificat în ”optimi” la WTA Charleston  DigiSport
  2. Irina Begu a făcut instrucție cu o campioană de Grand Slam! Calificare superbă în „optimi”…  Prosport
  3. WTA Charleston: Irina Begu, în optimi după ce a învins o campioană de Grand Slam  HotNews
  4. Begu, meci stelar pe zgura de la Charleston: Irina joacă, diseară, cu o fostă campioană de Grand Slam  Adevărul
  5. Irina Begu și-a aflat adversara din turul doi la Charleston: o fostă campioană de Grand Slam  DigiSport
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Irina Begu – Sofia Kenin 6-1, 6-4. Românca s-a calificat în ”optimi” la WTA Charleston – DigiSport

• Cupa României: SepsiMioveni, joi, 18:00, DGS 1

• Cupa României: CFR ClujFC Argeș, joi, 21:00, DGS 1

Irina Begu, calificată în ”optimi” la WTA Charleston! Adversară de top pentru româncă

Begu a făcut un prim set aproape perfect și a câștigat de două ori pe serviciul adversarei. Românca a închis primul set după doar 29 de minute.

Al doilea act al înfruntării a fost ceva mai echilibrat, dar Begu a obținut break-ul la scorul de 2-2. Românca și-a conservat avantajul până la final și a învins-o pe Kenin după o oră și 23 de minute.

În optimile turneului WTA de la Charleston, Irina Begu se va duela cu Jessica Pegula (3 WTA), care a învins-o în turul doi pe Anna Blinkova cu scorul de 6-2, 6-0.

Irina Begu – Sofia Kenin 6-1, 6-4

UPDATE: Irina Begu – Sofia Kenin 6-1, 6-4: Game, Set, Meci!

UPDATE: Irina Begu – Sofia Kenin 6-1, 3-2. Begu obține break-ul în setul secund.

UPDATE: Irina Begu – Sofia Kenin 6-1. Românca se impune în primul set al partidei.

UPDATE: Irina Begu – Sofia Kenin 4-0. Irina are un joc perfect și obține al doilea break din acest duel.

UPDATE: Irina Begu – Sofia Kenin 2-0. Românca obține break-ul devreme.

UPDATE: Începe meciul!

După ce a eliminat-o pe Dalma Galfi, scor 6-1, 5-7, românca va da peste câștigătoarea Australian Open din 2020.

În primul tur, Sofia Kenin a reușit să o învingă pe Aleksandra Sasnovici (29 de ani, 49 WTA), scor 6-1, 6-7 (5/7), 6-1.

Kenin (142 WTA) a câştigat singurul meci direct cu Begu (37 WTA), anul trecut, în optimi la Cleveland, cu 6-3, 6-2.

Rezultatele înregistrate marţi la Charleston:

Americanca Danielle Collins, finalistă la Australian Open în 2022, a fost învinsă în primul tur de conaţionala Shelby Rogers cu 6-7 (2/7), 6-4, 6-1.

Belarusa Victoria Azarenka s-a calificat în optimile de finală, după ce a dispus de americanca Sloane Stephens, campioană la Charleston în 2016, cu 3-6, 6-3, 6-2.

Madison Keys, care a câştigat titlul la Charleston în 2019, a debutat cu dreptul, învingând-o pe compatrioata Emma Navarro cu 6-4, 6-3.

Germanca Sabine Lisicki, campioana din 2009, a fost întrecută în primul tur de Caroline Dolehide cu 6-4, 6-4, notează Agerpres.