Max Verstappen a câștigat Marele Premiu din Abu Dhabi, ultima crsă a sezonului, cu un nou record în istoria Formulei 1  DigiSportVedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google

Головна » Max Verstappen a câștigat Marele Premiu din Abu Dhabi, ultima crsă a sezonului, cu un nou record în istoria Formulei 1 – DigiSport

• Media: Digi Sport Special, luni, 22:00, DGS 1

• Fotbal U20: RomâniaPolonia, luni, 20:00, DGS 1

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu din Abu Dhabi

Cursa a început cu un incident imediat după start, iar protagoniști au fost Lewis Hamilton (Mercedes) și Carlos Sainz (Ferrari). Cei doi s-au ciocnit, iar comisarii de cursă au decisă că Hamilton e vinovat și acesta a trebuit să-i cedeze locul lui Sainz.

După abandonul lui Alonso (Alpine), din turul 28, a urmat o ciocnire între Mick Schumacher (Haas) și Nicholas Latifi (Williams) în turul 39. Un duel superb a avut loc apoi în turul 45, când Perez (Red Bull) l-a depășit pe Hamilton (Mercedes), dar britanicul a revenit imediat și și-a recâștigat poziția a treia.

Hamilton a abandonat și a terminat pentru prima dată un sezon fără să câștige vreo cursă

Cu 3 tururi înainte de final, Hamilton a avut probleme cu cutia de viteze și a trebuit să abandoneze. Septuplul campion mondial a încheiat pentru prima dată un sezon fără nicio victorie.

Astfel, Ferrari a terminat sezonul pe a doua poziție la constructori, iar Mercedes, pe a treia, după ce Leclerc (Ferrari) a încheiat cursa pe 2, iar Perez (Red Bull), pe 3. Al doilea pilot de la Ferrari, Carlos Sainz, a încheiat pe locul 4.

Vânătorii de mașini de colecție au o emisiune în care iși etalează cele mai de preț descoperiri . Urmărește pe Digi Life și Digi Online, azi de la ora 20:00.

La finalul acestui sezon, Sebastian Vettel (Aston Martin), care a încheiat cursa pe locul 10, și-a anunțat retragerea.

• Verstappen a avut 20 de plecări din pole-position, a câștigat 35 de curse în carieră, iar Red Bull a bifat 95 de victorii în Formula 1.
Clasament Abu Dhabi / Foto: captură Digi Sport
constructori
Clasamnet constructori Formula 1 2022 / Foto: captură Digi Sport

LIVE VIDEO Verstappen a câștigat Marele Premiu din Abu Dhabi

Turul 58 – Final de cursă. Campionul mondial, Max Verstappen (Red Bull), obține a 15-a victorie din acest sezon, un nou record de victorii pe stagiune în istoria Formulei 1.

1. Max Verstappen (Red Bull), 2. Charles Leclerc (Ferrari), 3. Sergio Perez (Red Bull), 4. Carlos Sainz (Ferrari), 5. George Russell (Mercedes), 6. Lando Norris (McLaren), 7. Esteban Ocon Alpine), 8. Lance Stroll (Aston Martin), 9. Daniel Ricciardo (McLaren), 10. Sebastian Vettel (Aston Martin).

Turul 55 – Cu 3 tururi înainte de final, Lewis Hamilton (Mercedes) anunță că are probleme cu cutia de viteze, pierde locul 3 și este depășit de mai mulți piloți.

Turul 45 – Sergio Perez (Red Bull) îl depășește superb pe Lewis Hamilton (Mercedes). Duelul continuă, iar britanicul revin pe poziția a treia după ce îl depășește la rându-i pe Perez.

Turul 40 – Sainz (Ferrari) și Russsell (Mercedes) trec pe la boxe.

Turul 39 – Mick Schumacher (Haas) și Nicholas Latifi (Williams) se ciocnesc în virajul 5, după ce germanul încearcă să depășească pe interior.

Turul 28 – Alonso (Alpine) e obligat să abandoneze, din cauza unor probleme tehnice.  Verstappen (Red Bull), Perez (Red Bull) și Leclerc (Ferrari) sunt la ”șefia” cursei, urmați de Sainz (Ferrari), Russell (Mercedes), Hamilton (Mercedes), Norris (McLaren), Ocon (Alpine), Stroll (Aston Martin) și Tsunoda (Alpha Tauri).

Turul 4 – Comisarii decid ca Hamilton (Mercedes) să-i cedeze poziția lui Sainz (Ferrari) pentru că, în duelul anterior, a tăiat curba și astfel s-a menținut în față.

Turul 1 – Începe cursa. Hamilton (Mercedes) se ciocnește cu Sainz (Ferrari), iar incidentul este analizat de comisari. Verstappen (Red Bull) pleacă excelent din pole și se menține în fața lui Sergio Perez (Red Bull). Pe 3 este Leclerc (Ferrari), iar Hamilton urcă pe 4, după ce îi depășește pe Carlos Sainz.

Știrea inițială:

Marele Premiu de Formula 1 de la Abu Dhabi, ora 15:00, DGS 1 | Max Verstappen, pole-position

Miza acestei curse este destul de importantă, pentru că azi se va decide cine se va clasa pe locul secund. Titlurile la piloți și constructori au fost deja adjudecate de Max Verstappen și Red Bull Racing.

Charles Leclerc și Sergio Perez sunt la egalitate de puncte 290, astfel că la egalitate de puncte, Leclerc, cu mai multe victorii în acest sezon, va avea avantaj.

În plus, Ferrari și Mercedes luptă și ele pentru locul doi în clasamentul constructorilor. Ferrari are 524 de puncte înaintea cursei, 19 peste Mercedes.

Este al șaptelea ”pole” pentru Verstappen în acest an și al 20-lea din carieră. Piloţii Red Bull au ocupat primele două poziţii din calificările pentru Marele Premiu de la Abu Dhabi.

Max Verstappen şi Sergio Perez au dominat calificările de pe circuitul Yas Marina. Pe locul al treilea s-a clasat monegascul Charles Leclerc (Ferrari), Carlos Sainz (Ferrari) a venit pe patru, iar Lewis Hamilton (Mercedes) pe cinci.

A fost dubla cu numărul 25 pentru Red Bull la capitolul pole-position, în istoria echipei. Mercedes este lider, cu 83 de duble, cu una peste Ferrari.