1. Mondialul din Qatar, o reușită istorică: Cifre care spun povestea turneului  Adevărul
  2. [P] Cupa mondială 2022 – bilanț înainte de cel mai important meci al planetei  Hotnews
  3. Cupa Mondială 2022 – bilanț înainte de cel mai important meci al planetei  Gazeta Sporturilor
  4. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Mondialul din Qatar, o reușită istorică: Cifre care spun povestea turneului – Adevărul

Mondialul din Qatar a fost așteptat, cu mari controverse, timp de un deceniu și, odată ce au început meciurile, parcă a trecut pe repede înainte! Ca tot ce e frumos.

Emirul Qatar-ului, Tamim bin Hamad Al Thani, a reușit să aducă Mondialul în zona Golfului Persic.

Acum, când s-au jucat 62 din cele 64 de meciuri, merită să ne uităm la bornele statistice și istorice cu care am rămas după acest turneu final care s-a desfășurat, în premieră, pe timp de iarnă în emisfera nordică.

*S-au marcat 163 de goluri până acum în Qatar, media fiind de 2,63 de goluri pe meci. Cifrele sunt aproape la fel ca cele de la CM 2018: 169 de goluri în total și o medie de 2,64 de goluri pe meci în Rusia.

*Diferență mare la capitolul autogolurilor de la un Mondial la altul! În Qatar, doar doi fotbaliști au înscris în propria poartă, Nayef Aguerd (Maroc) și Enzo Fernández (Argentina). La CM 2018, am avut 12 autogoluri!

*S-a ratat mai mult de la punctul cu var în Qatar, comparativ cu CM 2018. Au fost 20 de penalty-uri acordate și 14 transformate acum (Procentaj: 70%), pe când în Rusia au fost 29 de penalty-uri dintre care 22 transformate (Procentaj: 75,86%).

*Cel mai rapid gol de la CM 2022: Alphonso Davies (Canada) contra Croației, în minutul 2.

*Cel mai târziu gol dat la CM 2022: Mehdi Taremi (Iran) contra Angliei, în minutul 90+13.

*Cel mai târziu gol care a decis soarta unui meci, în timp regulamentar: Rouzbeh Cheshmi (Iran), în minutul 90+8, la scorul de 0-0 cu Țara Galilor.

*Echipele care au înscris cele mai multe goluri: Anglia și Franța, câte 13.

*Echipele cu cele mai puține goluri marcate: Belgia, Danemarca, Qatar, Tunisia și Țara Galilor, cu câte un gol.

*Cea mai slabă apărare: Costa Rica, 11 goluri primite.

*Cele mai puține goluri primite: Tunisia, cu un gol.

*Meciul cu cele mai multe goluri înscrise de ambele echipe: Anglia – Iran, scor 6-2.

*Cea mai clară victorie: Spania – Costa Rica, scor 7-0.

*Echipa cu cele mai multe meciuri fără gol primit: Maroc, care și-a închis poarta în patru meciuri până acum.

*Portarul cu cele mai multe meciuri succesive fără gol încasat: Jordan Pickford (Anglia), fără gol primit cu SUA (0-0), Țara Galilor (3-0) și Senegal (3-0), ultimul meci fiind în optimi.

*Cel mai în vârstă marcator: Pepe (Portugalia) a înscris la 39 de ani și 283 de zile contra Elveției.

*Cel mai tânăr marcator: Gavi (Spania) a punctat în meciul cu Costa Rica la 18 ani și 109 zile.

*Cele mai multe victorii: Franța, 5.

*Cele mai multe înfrângeri: Canada și Qatar, câte 3.

*Cele mai multe remize: Croația, 4.

*Cel mai vârstnic selecționer: Louis van Gaal (Olanda), 71 de ani și 123 de zile, în ziua meciului pierdut, în sferturi, cu Argentina.

*Cel mai tânăr selecționer: Lionel Scaloni (Argentina) – 44 de ani și 190 de zile în ziua primului meci din grupă, 1-2 cu Arabia Saudită.

*Cristiano Ronaldo a marcat la al 5-lea său Mondial, după reușitele sale din CM 2006, 2010, 2014 și 2018. E singurul fotbalist din istorie cu o astfel de serie la Mondiale.

3.271.149

de spectatori au fost în tribune, în cele 62 de meciuri de până acum, la CM 2022. Media spectatorilor: 52.760 de oameni prezenți la fiecare partidă.

Arena Lusail, o adevărată bijuterie în mijlocul deșertului.