1. Noi imagini de la golul „fantomă” și ce a spus Bruno Fernandes după ce Ronaldo s-a bucurat ca și când el ar fi marcat  DigiSport
  2. Portugalia – Uruguay. FIFA i-a „furat” golul lui Cristiano Ronaldo: portughezul s-a bucurat degeaba  Gazeta Sporturilor
  3. FOTO Ce nu s-a văzut la tv – Mesajele cenzurate transmise de fanul care a intrat pe teren la Portugalia vs Uruguay  Hotnews
  4. Cristiano Ronaldo a executat celebrul ”Siuuu”, însă golul i-a fost acordat altcuiva! Ce arată imaginile. ”A vrut să fure”  DigiSport
  5. FOTO | Incident la Cupa Mondială: Un fan a intrat pe teren cu un steag LGBT, la meciul Portugalia-Uruguay  stiripesurse.ro
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Noi imagini de la golul „fantomă” și ce a spus Bruno Fernandes după ce Ronaldo s-a bucurat ca și când el ar fi marcat – DigiSport

• Liga 1: Chindia – Univ. Craiova, marţi 19:00, DGS 1

• Liga 1: Hermannstadt – CFR Cluj, miercuri, 19:00, DGS 1

Ce a spus Bruno Fernandes despre golul la care s-a bucurat Cristiano Ronaldo | FOTO Noi imagini

Bruno Fernandes a semnat ambele reușite ale lusitanilor în confruntarea de luni, însă o controversă planează asupra primului gol.

În minutul 54, Bruno Fernandes a centrat, Cristiano Ronaldo a sărit la cap și mingea a intrat în poarta uruguayenilor. CR7 s-a bucurat în stilul caracteristic, ca și când el ar fi marcat.

Chiar și grafica FIFA l-a dat inițial pe Cristiano Ronaldo marcator. Ulterior, însă, organizatorii l-au creditat cu reușita pe Bruno Fernandes, după ce au decis că cvintuplul câștigător al Balonului de Aur nu a atins mingea.

Descoperă Știința din spatele temperaturilor explicată de Helen Czerski. Pe Digi World și Digi Online, azi de la ora 21:00!

La final, Bruno Fernandes a vorbit despre acea fază.

„M-am bucurat la gol, ca și când ar fi fost golul lui Cristiano. Mie mi s-a părut că a atins mingea. Eu am vrut să-i centrez lui. Suntem fericiți pentru victorie, indiferent cine a marcat. Cel mai important lucru pentru noi este că ne-am îndeplinit scopul și ne-am calificat în faza următoare.”, a declarat Bruno Fernandes, conform ESPN.

După ce a trecut cu emoții de Ghana, scor 3-2, în prima rundă a fazei grupelor de la Cupa Mondială din Qatar, Portugalia a învins-o pe Uruguay în al doilea meci, 2-0, și și-a asigurat calificarea în optimile turneului final.

După o primă repriză albă, golul a căzut în poarta sud-americanilor la zece minute de la reluare. Bruno Fernandes a centrat, Cristiano Ronaldo a sărit la cap în careul advers și balonul a intrat în poarta lui Rochet. CR7 s-a bucurat în stilul caracteristic, cu celebrul ”Siuuu”, însă surpriză! FIFA i-a atribuit golul lui Fernandes.

Motivul? Oficialii au considerat că Ronaldo nu a atins mingea. Imaginile din acel moment nu sunt tocmai concludente, deși există o fotografie dintr-un unghi diferit care arată că purtătorul banderolei de căpitan la naționala lusitană nu ar fi șters deloc balonul. Cert este că oficial golul i-a purtat semnătura lui Bruno Fernandes, iar Cristiano a rămas cu 118 goluri marcate în tricoul Portugaliei.

În mediul online s-a iscat o adevărată dispută. Unii internauți susțin că, din punctul lor de vedere, Cristiano Ronaldo trebuia să fie recunoscut drept marcatorul golului, în timp ce alții consideră că a fost luată decizia corectă.

I-au furat golul”, ”Sunt gata să pun la bătaie cheile de la casă dacă Ronaldo nu a atins mingea”, ”Ce nedreptate”, ”Se vede clar că nu a atins-o”, ”A vrut să-i fure golul lui Fernandes” sau ”Nu înțeleg de ce s-a bucurat așa” au fost doar câteva dintre reacții.

Pe finalul jocului, Cristiano Ronaldo a acuzat o accidentare și a fost înlocuit în minutul 82 cu Goncalo Ramos. Astfel, CR7 a mai ratat o șansă de a-și trece numele pe lista marcatorilor. În prelungirile partidei, centralul iranian Faghani a indicat punctul cu var după ce a consultat sistemul VAR și Fernandes și-a trecut în cont dubla. Dacă era pe teren, Ronaldo ar fi executat cu siguranță penalty-ul.

Clasamentul grupei H de la Campionatul Mondial din Qatar / Foto: flashscore.ro

Etichete: cristiano ronaldo , portugalia , uruguay , cupa mondiala 2022 , bruno fernandes