1. Rapid – Petrolul 3-1, în derby-ul etapei cu numărul 20 din Liga 1! Clasamentul ACUM  Gazeta Sporturilor
  2. Rapid – Petrolul 3-1. Spectacol total! Giuleștenii câștigă ”Primvs Derby”  DigiSport
  3. Ultrașii Petrolului au dat cu fumigene în Gara de Nord, înainte de meciul cu Rapid. FOTO  Libertatea
  4. Sute de suporteri ai echipei Petrolul Ploiești, întâmpinați de jandarmi în Gara de Nord din…  Antena 3 CNN
  5. Ce a făcut Dan Șucu la primul penalty al Rapidului în meciul cu Petrolul  DigiSport
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Rapid – Petrolul 3-1, în derby-ul etapei cu numărul 20 din Liga 1! Clasamentul ACUM – Gazeta Sporturilor

Rapid a câștigat derby-ul cu Petrolul, scor 3-1. Marko Dugandzic a semnat o „dublă”, într-un meci în care Sebastian Colțescu a dictat trei lovituri de pedeapsă.

Frigul de afară n-a mai contat pentru suporterii care au ținut să fie alături de echipele lor în cel de-al 80-lea Primvs Derby, între Rapid și Petrolul. N-au fost foarte mulți, dar au făcut o atmosferă de meci adevărat.

RAPID – PETROLUL Repriză de foc pentru Colțescu » TREI penalty-uri dictate în prima repriză din Rapid – Petrolul

Rapid – Petrolul, derby cu de toate pe Arena Națională

Pe teren, ploieștenii au dat tonul, Grozav cu un „cap” de la 14 metri verificându-l pe Moldovan. Dar la prima ieșire ieșire mai serioasă a giuleștenilor, din cornerul lui Sefer, devierea lui Iacob și intervența de baschetbalist a lui Irobiso a ieșit primul penalty. Pus pe tabelă fără emoții de Dugandzic.

Au urmat minute în care Petrolul s-a apărat și cu atacanții Grozav și Măzărache la linia de corner. „Găzarii” au rezistat, ba au și răspuns, însă Irobiso nu și-a putut răscumpăra gafa, din preajma porții adverse. Nici Borța, dintr-un șut-centrare ce s-a dus peste. Se joacă tare, cu ritm, pe placul tribunelor, care tot opreau meciul cu tiruri de petarde.

Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul FCSB – CFR și poți câștiga 1.200 de lei cash! Premii totale de 4.000 de lei.

Meijers l-a blocat pe Sefer, Ioniță a tras slab de la 10 metri. Apoi o fază de Mondiale, Săpunaru, Sefer, Ioniță, Emmers trage, dar e faultat apoi de Mathaus. Iar penalty, însă Ioniță e ghicit de Leitner.

Ca și cum n-ar fi fost de ajuns, după numai câteva minute, Petrolul obținea și ea o lovitură de pedeapsă, prin Jair. Care a tras ca și mijlocașul rapidist, iar Moldovan l-a imitat și el pe Leitner. Două penaltyuri irosite de fiecare parte. 1-0 pentru Rapid la pauză, meci frumos, fără multe mari ocazii, dar viu, intens, 3 penaltyuri, streaguri, cântece, petarde, ce mai, un „Primvs”!

De la vestiare, tot Petrolul a ieșit mai cu nerv. Irobiso, care a tot căutat revanșa, a fost aproape de o intercepție la o degajare a lui Moldovan. Rapid a replicat prin câteva șuturi de la distanță, dar fără pericol, semn că au înțeles mesajul lui Mutu, să-și asume mai mult acest gen de execuții. Echipa nu s-a retras ca de obicei, după 10 minute a început să împingă Petrolul tot mai aproape de propriul careu.

Goluri spectaculoase în Rapid – Petrolul

În ultima jumătate de oră s-a jucat cu garda jos, goluri care de care mai frumoase. Gicu Grozav a egalat în minutul 61, un voleu spectaculos din 16 metri. Dugandzic a răspuns prompt, în minutul 73, cu o acțiune personală, un șut puternic de la marginea careului.

Nae Constantin a forțat și cu Budescu, dar spațiile în defensivă au devenit tot mai mari odată cu trecerea timpului. Scorul final a fost stabilit în al patrulea minut al prelungirilor. Ștefan Pănoiu, „elevul de 10” din Giulești, a luat mingea din propria jumătate, nu l-a mai prins nimeni, a driblat și portarul, apoi a înscris.

• min. 36: Leitner blochează lovituria de la 11 metri executată de Alexandru Ioniță II
  • min. 40: Horațiu Moldovan se evidențiază și apără penalty-ul executat de Valentin Țicu.

VIDEO. Ultrașii au provocat pagube la derby-ul Rapid – Petrolul: torțe și fumigene pe gazon

UPDATE 18:50 / Control amănunțit la intrarea pe Arena Națională

Suporterii Petrolului sunt supuși unui control amănunțit la intrarea pe stadion. Au apărut nemulțumiri legate de faptul că nu vor prinde fluierul de start al partidei.

UPDATE 17:10 / Galeria Petrolului a ajuns în București

Ultrașii Petrolului au ajuns în Gara de Nord din Capitală. Galeria ploieștenilor este formată din aproximativ 1.000 de persoane.

Încă de la coborârea din trenuri, susținătorii „lupilor” au aprins torțe și au scandat împotriva rivalei.

Rapid – Petrolul, echipele de start:

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, P. Iacob, J. Morais – Kait, Crepulja, Emmers – A. Sefer, Dugandzic, Al. Ioniță II
Rezerve: Drăghia – Fl. Ștefan, Cr. Ignat, A. Ciobanu, Al. Albu, G. Gheorghe, Al. Stan, Belu-Iordache
Antrenor: Adrian Mutu

Petrolul: Leitner – Mathaus, Meijers, Huja – Borța, Jair, Seto, Țicu – Grozav, Irobiso, Măzărache
Rezerve: Oct. Vâlceanu – Cebotaru, Pashov, Velisar, L. Dumitriu, M. Bratu, A. Olaru, M. Cioiu, Budescu
Antrenor: Nicolae Constantin

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) / Arbitru VAR: Costreie Sorin (Buftea), Arbitru AVAR: Orbuleţ Mircea (Bucureşti)

VIDEO Horațiu Moldovan, despre derby-ul cu Petrolul: „Chiar nu contează poziția din clasament, nici partea financiară”

Dezvăluiri despre jucătorul dorit de Becali: „Nu cu băutura avea probleme, ci cu jocurile de noroc”

Cum și-au dat seama jucătorii unei echipe din Liga 1 că arbitrii unui amical erau români, deși aceștia se dădeau turci sau bulgari. Rolul lor era să trucheze meciurile pentru pariuri

Source: news.google.com