Ripensia – Oțelul 0-1. Formația lui Dorinel Munteanu revine pe loc de play-off în Liga 2  DigiSport

Головна » Ripensia – Oțelul 0-1. Formația lui Dorinel Munteanu revine pe loc de play-off în Liga 2 – DigiSport

• Liga 2: Steaua – Buzău, joi, 15:00, DGS 1

• Liga 1: BotoșaniFCSB, joi, 19:00, DGS 1

Meciul din sezonul regulat dintre cele două formații s-a terminat cu victoria echipei lui Dorinel Munteanu, la limită, scor 1-0.

Oțelul, victorie la limită cu Ripensia

Meciul dintre cele două formații a început cu Oțelul în ofensivă. În minutul patru al jocului, Gorovei a șutat de la distanță, iar mingea a lovit încheietura barelor.

În minutul 14, după o respingere a gazdelor, Neagu a șutat din afara careului mare, mingea a fost deviată de un fundaș advers și a intrat în poartă, iar tabela indica 1-o pentru Oțelul. Prima parte a meciului s-a încheiat cu două ocazii pentru Ripensia, în minutele 18 și 32.

Partea a doua a meciului i-a aparținut tot trupei lui Dorinel Munteanu. Berisha a șutat pe lângă poartă în minutul 60, iar Ionuț Neagu a lovit bara transversala în minutul 64, din lovitură liberă.

Ripensia a avut din nou două ocazii și în partea a doua a meciului, în minutele 75 și 78, însă nu a venit golul, iat Oțelul s-a impus în final cu 2-0.

În urma succesului din etapa a 15-a, Oțelul a urcat pe locul patru în Liga 2, unde a acumulat 28 de puncte. Ripensia e pe locul 14, cu 16 puncte.

Clasament Liga 2

Clasamentul Ligii 2 / Foto / Flashscore

Echipele de start în meciul Ripensia – Oțelul

Echipele de start:

Ripensia: Dobre – Macrițchii, Fridrich, Lalic, Gladun – Stoi, Călin – Sofran, Zimța, Ciurel – Gavra

Rezerve: Brașoveanu – Zamfirescu, Țieranu, Vidrăsan, Piftor, Mogoș, Morariu, Mihart, Stoica

Antrenor: Roberto Ivan

Oțelul: Dur-Bozoancă – Farcaș, Yabre, Azinovic, Panait – Cisotti, Neagu, Jardan – Maxim, Berisha, Gorovei

Rezerve: R. Pop – Sil. Rus, Adăscăliței, Ghiocel, Mitoi, Cireș, Bokhashvili, A. Nica, Markovic

Antrenor: Dorinel Munteanu

VIDEO Rezumat Ripensia – Oțelul 0-1

Etichete: otelul , dorinel munteanu , ripensia , clasament liga 2 , etapa 15 liga 2