1. România – Ungaria 2-0, după prima zi din play-off-ul Billie Jean King Cup » Jaqueline Cristian, victorie drama  Gazeta Sporturilor
  2. Ana Bogdan – Anna Bondar, 13:00 Live Video, Digi Sport 2. Poate fi meciul decisiv pentru noi. Programul zilei  DigiSport
  3. „Când a cântat imnul, aveam lacrimi în ochi!” Ana Bogdan, după victoria în fața unguroaicei Dalma Galfi…  SPORT.RO
  4. România conduce cu 1-0 în întâlnirea cu Ungaria – BIHON  Bihon
  5. LIVE România – Ungaria, duel în Billie Jean King Cup, live pe GSP.ro  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » România – Ungaria 2-0, după prima zi din play-off-ul Billie Jean King Cup » Jaqueline Cristian, victorie drama – Gazeta Sporturilor

Articol de GSP – Publicat vineri, 11 noiembrie 2022 19:50 / Actualizat vineri, 11 noiembrie 2022 20:44

România conduce Ungaria cu 2-0, după primele două meciuri ale play-off-ului de la Billie Jean King Cup. Jaqueline Cristian (24 de ani, 148 WTA) a trecut de Anna Bondar (25 de ani, 71 WTA), scor 6-2, 4-6, 7-6. Primul meci al zilei, Ana Bogdan (29 de ani, 48 WTA) – Dalma Galfi (24 de ani, 85 WTA) s-a încheiat cu victoria sportivei noastre, scor 6-1, 6-4.

România mai are nevoie de o victorie pentru a merge mai departe, calificându-se prima echipă care ajunge la 3 triumfuri.

Sâmbătă, după ora 13:00

• Ana Bogdan – Anna Bondar
  • Jaqueline Cristian – Dalma Galfi
  • Monica Niculescu, Anca Todoni – Reka Luka Jani, Panna Udvardy

Meciul #2: Jaqueline Cristian – Anna Bondar 6-2, 4-6, 7-6 (3)

Am reușit să închid acest meci cu ajutorul vostru, vă zic sincer. Mi-a fost atât de dor de energia publicului și chiar ați fost minunați astăzi pentru că m-ați ajutat să închid meciul, care a fost foarte greu. Atât fizic, cât și psihic. M-am încărcat atât de mult cu energia voastră, mă înclin în fața voastră, mulțumesc mult.

Vrem să câștigăm și sâmbătă, pentru că ne-am antrenat foarte bine, a fost o superatmosferă toată această săptămână, ne-am făcut bine temele. Hai, România!
– Jaqueline Cristian

După victoria Anei Bogdan cu Dalma Galfi 6-1, 6-4, în primul meci al zilei, Jaqueline Cristian s-a impus cu Anna Bondar și dus scorul la 2-0 pentru România. Cristian a controlat primul game cu Bondar. A reușit un break la 3-2 și nu a mai cedat niciun game. În setul doi, Jaqueline nu s-a regăsit. A început dezastruos și era condusă cu 1-5.

Și-a revenit pe parcurs și a luat 3 game-uri consecutive, dar insuficient pentru a câștiga setul. A început perfect în decisiv, s-a dus rapid la 3-0 cu două break-uri reușite. Doar că Bondar a revenit în joc, pe o cădere inexplicabilă a româncei. De la 1-4, Anna a câștigat 3 game-uri consecutive și a egalat situația în decisiv. Cele două au mers apoi cap la cap până la 6-6 și au jucat în tie-break.

Acolo, românca s-a impus cu 7-3 și a adus al doilea punct al României în duelul cu Ungaria.

• 6-6, Game Bondar. Sportiva din Ungaria nu se lasă, trimite decisivul în tie-break.
  • 6-5, Game Cristian. Jaqueline domină pe serviciul său și se apropie la un game de victorie
  • 5-5, Game Bondar. Anna câștigă ușor pe propriul serviciu.

Meciul # 1: Ana Bogdan – Dalma Galfi 6-1, 6-4

Românca a asigurat primul punct pentru echipa României în play-off-ul „Billie Jean King Cup”.

Ana Bogdan s-a impus în fața Dalmei Galfi, la finalul unei partide ce a durat puțin peste 70 de minute. Primul set a fost dominat clar de sportiva din România, care și l-a adjudecat foarte ușor, unguroaica reușind să câștige un singur game.

Al doilea set a fost unul mult mai echilibrat, Ana Bogdan impunându-se în cele din urmă, scor 6-4.

Am simțit că azi am dat totul pe teren. Pentru mine este o mare bucurie. Am avut extrem de multă energie datorită vouă (n.r. publicului). Mulțumesc tuturor celor care sunt aici alături de noi. Mi-a fost foarte dor de acest sentiment, de a intra pe teren și a juca pentru România.

Aici nu mai joc pentru mine, joc pentru voi toți, pentru întreaga țară. Iar pentru mine e o mândrie și o onoare să îmi reprezint țara. Când am intrat pe teren și s-a intonat imnul nostru, trebuie să recunosc că am avut lacrimi în ochi, îmi bătea inima foarte tare. Mă bucur pentru aceste momente, pentru faptul că sunt aici.

O să luăm pas cu pas, meci cu meci, nu vreau să mă gândesc niciodată foarte departe. Vreau să mă concentrez pe ce e acum, e mult mai important să dăm totul la momentul prezent, pentru ca după aceea să avem de ce să ne bucurăm.

• 1-1, Game Ana Bogdan! Jucătoarea noastră egalează în setul secund
  • 0-1, Game Dalma Galfi! Jucătoarea din Ungaria începe mult mai bine manșa secundă, „supraviețuiește” unui game complicat și trece la conducere.
  • A început setul secund, cu Dalma Galfi la serviciu.
  • 6-1, Game, Set Ana Bogdan! Se încheie primul set, unul dominat în întregime de jucătoarea din România.
  • 5-1, Game Dalma Galfi. Unguroaica punctează pentru prima oară pe tabelă, câștigă un game facil pe propriul serviciu. Ana Bogdan va servi imediat pentru a închide manșa inaugurală.
  • 5-0, Game Ana Bogdan. Revenire importantă a Anei, care recuperează un 0-30 incomod și își adjudecă game-ul după o scurtă de mare efect.
  • 4-0, Break Ana Bogdan. „Raliu” de excepție câștigat de Ana la fileu, punct care-i aduce cel de-al doilea break din acest set. Reprezentanta noastră își domină adversara la toate capitolele.
  • 3-0, Game Ana Bogdan. Încă un game la zero al Anei, iar scorul capătă proporții în primul set. Ana a încheiat game-ul cu un as, contestat de Dalma Galfi. Reluările confirmă decizia arbitrilor, mingea a „mușcat” din tușă.
  • 2-0, Break Ana Bogdan. Românca fructifică cea de-a doua minge de break avută, iar presiune pusă la retur dă roade. Jucătoarea născută la Sinaia izbutește să se impună contra serviciului și confirmă începutul pozitiv de meci.
  • 1-0, Game Ana Bogdan. Început excelent de meci pentru jucătoarea noastră, care își face serviciul la zero, profitând și de câteva erori neprovocate ale unguroaicei. Ana pare extrem de încrezătoare în acest start de meci, energizată și de susținerea venită din tribune.
  • Începe partida, cu Ana Bogdan la serviciu. Hai, România!
  • Ana Bogdan și Dalma Galfi se află la încălzire, iar partida va începe în scurt timp. Meciul e oficiat de reputatul arbitru francez Damien Dumusois (43 de ani), care are la activ șapte finale oficiate la Roland Garros (cinci la masculin și două la feminin) și una la Wimbledon.
  • Cele două echipe sunt prezentate în acest moment, tot acum având loc și intonarea imnurilor naționale. Atmosferă frumoasă în Sala Polivalentă din Oradea, pentru prima oară gazdă a unui meci al echipei naționale de tenis.

8 victoriiare România în fața Ungariei din 9 întâlniri consemnate până acum în Fed Cup, cea mai recentă în 2014

Luăm fiecare meci la rând. Cele de vineri sunt importante, amândouă. Desigur, e important cum începi şi cum îţi aduci de partea ta publicul, să ai acea energie la început de meci, dar suntem profesionişti, fetele fac asta săptămână de săptămână, sunt obişnuite ca şi atunci când lucrurile nu merg chiar bine să lupte până la capăt. Şi asta vom face.

– Horia Tecău, căpitan nejucător România

Câştigătoarele acestui play-off vor evolua în calificările din 2023 pentru turneul final, în timp ce învinsele vor evolua în regiunile lor din Grupa I.

S-a stabilit programul duelului România – Ungaria la Billie Jean King Cup! Când au loc meciurile » Tecău: „Să lupte până la capăt!”

Totul despre Turneul Campionilor 2022: grupă de foc pentru Djokovic + cine transmite la TV, primele meciuri și suma colosală pusă în joc

Source: news.google.com