1. Sepsi – FCSB 1-2. Charalambous debutează cu dreptul! Roș-albaștrii, la trei puncte de liderul Farul  DigiSport
  2. Gigi Becali l-a făcut praf după victoria cu Sepsi: „Mi-a ajuns! Nu mai vede iarba la FCSB în viața lui!”  Gazeta Sporturilor
  3. FCSB are, în sfârșit, A1? „E cel care seamănă cel mai mult a antrenor, de la Dică”. Bănel Nicoliță, reacție genială. Video exclusiv  Fanatik.ro
  4. Gigi Becali, lecție de teologie: „Omul fără păstor e ca o oaie beată pe câmpuri”.…  Prosport
  5. Gigi Becali i-a criticat pe jucători și a anunțat ce-i va ”ordona” lui Elias Charalambous, după Sepsi – FCSB 1-2  DigiSport
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Sepsi – FCSB 1-2. Charalambous debutează cu dreptul! Roș-albaștrii, la trei puncte de liderul Farul – DigiSport

03.04.2023, 22:28

• Cupa României: UTA Arad – U Craiova 1948, marți, 19:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea – Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

FCSB s-a impus în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-1, în etapa a doua din play-off-ul SuperLigii României.

În urma acestui rezultat, roș-albaștrii urcă pe locul trei, cu 33 de puncte, la trei lungimi în urma liderului Farul, în timp ce Sepsi rămâne pe ultimul loc, cu doar 21 de puncte.

Sepsi – FCSB 1-2. Roș-albaștrii, la trei puncte de primul loc

Prima repriză a întâlnirii de la Sfântu Gheorghe a fost una extrem de disputată și s-au înscris toate golurile. Încă din al doilea minut al meciului, Florinel Coman a pus în pericol poarta covăsnenilor cu un șut de la distanță.

Covăsnenii au dat replica în minutul 5, când Aganovic a lovit bara după o pătrundere frumoasă în careul lui Târnovanu. Sepsi a deschis scorul la următoarea fază, prin Ștefănescu, care a șutat din interiorul careului. Radunovic a încercat să devieze, dar balonul a ajuns în poarta lui Târnovanu.

Două minute mai târziu, roș-albaștrii au restabilit egalitate, prin Compagno, care a ajuns la un balon în interiorul careului și a marcat cu o execuție inedită.

După o ratare mare a lui Păun, FCSB a trecut în avantaj după reușita superbă a lui Florinel Coman, însă egalitatea putea fi restabilită în minutul 29, la șutul lui Păun.

În repriza secundă, jocul s-a mai domolit, însă covăsnenii puteau înscrie după o erore a lui Radunovic. Ovidiu Popescu și-a încercat și el norocul cu un șut de la distanță în minutul 58.

Șafranko l-a învins pe Târnovanu în minutul 63, însă reușita sa a fost anulată de Sebastian Colțescu pentru ofsaid, în urma analizei VAR.

Târnovanu i-a salvat, însă, pe roș-albaștrii în minutul 79. Portarul roș-albaștrilor a avut o paradă senzațională la șutul lui Papa.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi – FCSB 1-2

Sepsi – FCSB 1-2

Sepsi a început cu un eșec în play-off, scor 1-2 pe terenul liderului Farul. De cealaltă parte, FCSB a remizat cu Universitatea Craiova, scor 1-1, însă bucureștenii speră să profite de rezultatele din această rundă și să acumuleze 33 de puncte, cu 3 mai puțin decât ocupanta primei poziții.

• Sepsi și FCSB se întâlnesc din nou după trei săptămâni. La jumătatea lunii februarie, roș-albaștrii se impuneau cu scorul de 1-0, pe Arena Națională

Duelul de la Sf. Gheorghe va fi primul pentru Elias Charalambous pe banca FCSB-ului. Tehnicianul cipriot a sosit zilele trecute la clubul patronat de Gigi Becali, însă nu va putea conta pe Octavian Popescu la acest meci, după ce decarul roș-albaștrilor s-a accidentat în timpul duelului cu Belarus, din campania de calificare la EURO 2024.

Ce a spus Elias Charalambous, înaintea meciului cu Sepsi

Înaintea partidei cu Sepsi din campionat, Elias Charalambous a dezvăluit cum a ajuns pe lista echipei finanțate de Gigi Becali (64 de ani). Tehnicianul a prefațat și duelul cu covăsnenii.

”Acum câteva săptămâni a fost un interes. Înainte de a aduce un antrenor, a numi pe cineva, cei din conducere întreabă ce antrenor s-ar potrivi pentru echipă. S-a ajuns la mine, de aceea sunt aici.

Am lucrat cu antrenori mari, Fernando Santos. Am luat ce a fost mai bun de la antrenorii care m-au pregătit. Filosofia mea este tranziția rapidă.

E un băiat grozav (n.r Mihai Pintilii). Este o echipă foarte bună, cu atmosferă bună. Sunt convins că-mi voi pune în practică ideile. Îmi place să muncesc cu staff-ul.

Îmi place să știu totul. Am văzut multe meciuri. Lupta pentru titlu este strânsă. Am văzut câteva meciuri. Toată lumea trebuie să improvizeze.

Meciul nostru de mâine e important. Apoi ne vom concentra pe următorul joc. O echipă bună (n.r. Sepsi), cu fani. Toate echipele din play-off sunt dificile. I-am studiat. Trebuie să luăm cele trei puncte. Sunt încântat”, a spus Elias Charalambous, la conferința de presă.

Source: digisport.ro