1. Sepsi – FCSB 1-2. Spectacol la Sfântu Gheorghe! Roș-albaștrii, la trei puncte de liderul Farul  DigiSport
  2. 70 de fani ai celor de la FCSB, ținuți în afara stadionului la meciul cu Sepsi. Reacția lui Gheorghe Mustață  Gazeta Sporturilor
  3. CCA i-a făcut pe plac lui Gigi Becali! Unul dintre preferații patronului de la FCSB,…  Prosport
  4. Sepsi – FCSB 1-2. Charalambous debutează cu dreptul! Roș-albaștrii, la trei puncte de liderul Farul  DigiSport
  5. Sepsi – FCSB 1-2, în play-off-ul din SuperLiga. Lupta la titlu ia foc  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Sepsi – FCSB 1-2. Spectacol la Sfântu Gheorghe! Roș-albaștrii, la trei puncte de liderul Farul – DigiSport

03.04.2023, 22:28

• Cupa României: UTA Arad – U Craiova 1948, marți, 19:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea – Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

FCSB s-a impus în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-1, în etapa a doua din play-off-ul SuperLigii României.

În urma acestui rezultat, roș-albaștrii urcă pe locul trei, cu 33 de puncte, la trei lungimi în urma liderului Farul, în timp ce Sepsi rămâne pe ultimul loc, cu doar 21 de puncte.

Sepsi – FCSB 1-2. Roș-albaștrii, la trei puncte de primul loc

Prima repriză a întâlnirii de la Sfântu Gheorghe a fost una extrem de disputată și s-au înscris toate golurile. Încă din al doilea minut al meciului, Florinel Coman a pus în pericol poarta covăsnenilor cu un șut de la distanță.

Covăsnenii au dat replica în minutul 5, când Aganovic a lovit bara după o pătrundere frumoasă în careul lui Târnovanu. Sepsi a deschis scorul la următoarea fază, prin Ștefănescu, care a șutat din interiorul careului. Radunovic a încercat să devieze, dar balonul a ajuns în poarta lui Târnovanu.

Două minute mai târziu, roș-albaștrii au restabilit egalitate, prin Compagno, care a ajuns la un balon în interiorul careului și a marcat cu o execuție inedită.

După o ratare mare a lui Păun, FCSB a trecut în avantaj după reușita superbă a lui Florinel Coman, însă egalitatea putea fi restabilită în minutul 29, la șutul lui Păun.

În repriza secundă, jocul s-a mai domolit, însă covăsnenii puteau înscrie după o erore a lui Radunovic. Ovidiu Popescu și-a încercat și el norocul cu un șut de la distanță în minutul 58.

Șafranko l-a învins pe Târnovanu în minutul 63, însă reușita sa a fost anulată de Sebastian Colțescu pentru ofsaid, în urma analizei VAR.

Târnovanu i-a salvat, însă, pe roș-albaștrii în minutul 79. Portarul roș-albaștrilor a avut o paradă senzațională la șutul lui Papa.

VIDEO Rezumatul partidei Sepsi – FCSB 1-2

Sepsi – FCSB 1-2

Sepsi a început cu un eșec în play-off, scor 1-2 pe terenul liderului Farul. De cealaltă parte, FCSB a remizat cu Universitatea Craiova, scor 1-1, însă bucureștenii speră să profite de rezultatele din această rundă și să acumuleze 33 de puncte, cu 3 mai puțin decât ocupanta primei poziții.

• Sepsi și FCSB se întâlnesc din nou după trei săptămâni. La jumătatea lunii februarie, roș-albaștrii se impuneau cu scorul de 1-0, pe Arena Națională

Duelul de la Sf. Gheorghe va fi primul pentru Elias Charalambous pe banca FCSB-ului. Tehnicianul cipriot a sosit zilele trecute la clubul patronat de Gigi Becali, însă nu va putea conta pe Octavian Popescu la acest meci, după ce decarul roș-albaștrilor s-a accidentat în timpul duelului cu Belarus, din campania de calificare la EURO 2024.

Ce a spus Elias Charalambous, înaintea meciului cu Sepsi

Înaintea partidei cu Sepsi din campionat, Elias Charalambous a dezvăluit cum a ajuns pe lista echipei finanțate de Gigi Becali (64 de ani). Tehnicianul a prefațat și duelul cu covăsnenii.

”Acum câteva săptămâni a fost un interes. Înainte de a aduce un antrenor, a numi pe cineva, cei din conducere întreabă ce antrenor s-ar potrivi pentru echipă. S-a ajuns la mine, de aceea sunt aici.

Am lucrat cu antrenori mari, Fernando Santos. Am luat ce a fost mai bun de la antrenorii care m-au pregătit. Filosofia mea este tranziția rapidă.

E un băiat grozav (n.r Mihai Pintilii). Este o echipă foarte bună, cu atmosferă bună. Sunt convins că-mi voi pune în practică ideile. Îmi place să muncesc cu staff-ul.

Îmi place să știu totul. Am văzut multe meciuri. Lupta pentru titlu este strânsă. Am văzut câteva meciuri. Toată lumea trebuie să improvizeze.

Meciul nostru de mâine e important. Apoi ne vom concentra pe următorul joc. O echipă bună (n.r. Sepsi), cu fani. Toate echipele din play-off sunt dificile. I-am studiat. Trebuie să luăm cele trei puncte. Sunt încântat”, a spus Elias Charalambous, la conferința de presă.

Source: digisport.ro