Steaua și Gloria Buzău au deschis ultima etapă din Liga 2 din 2022 – Liga 2

Steaua și Gloria Buzău au deschis ultima etapă din Liga 2 din 2022  Liga 2

Головна » Steaua și Gloria Buzău au deschis ultima etapă din Liga 2 din 2022 – Liga 2

La ultimul lor meci programat în Liga 2 în 2022, Steaua și Gloria Buzău au terminat la egalitate, scor 1-1, jocul disputat în Ghencea, joi, în deschiderea etapei a 16-a a sezonului regular.

Echipa din Crâng a deschis rapid scorul, încă din minutul 3, însă Steaua a egalat în partea secundă, prin căpitanul Valentin Bărbulescu, în minutul 52. Meciul nu a avut și alte mari ocazii, astfel că rezultatul poate fi considerat unul echitabil.

Steaua ar fi trebuit să primească un penalty în minutul 45, când Wiktorski l-a lovit pe Chunchukov în încercarea de a respinge din propriul careu, însă arbitrul Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue. Aceasta a fost cea mai controversată fază a jocului.

Steaua e campioană de iarnă în Liga 2, Gloria Buzău riscă să termina anul în afara locurilor de play-off

Cu 33 de puncte acumulate în 16 meciuri, Steaua ocupă locul 1 în Liga 2, unde va ierna. Echipa lui Daniel Oprița este, astfel campioana de iarnă a eșalonului secund în acest sezon, campionatul urmând a se relua la finalul lunii februarie.

Gloria Buzău, cu 26 de puncte, a urcat pentru moment pe locul 6, la egalitate cu Unirea Dej (locul 5), însă are șanse reduse să termine anul pe poziție de play-off, riscând să fie depășită chiar de două echipe până la finalul etapei.

Trupa lui Adrian Mihalcea mai are însă de disputat un meci oficial în acest an, pe 8 decembrie, la Galați, cu SC Oțelul, de la ora 20:00, în etapa a 3-a a fazei grupelor Cupei României.

COMENTARIUL LIVE

STEAUA – GLORIA BUZĂU 1-1

Valentin Bărbulescu 52′ / Alexandru Boiciuc 3′

Steaua: Dincă – D. Oroian (Bodișteanu 46′), Beța (Al. Sabău 41′), Ad. Ilie, Corbu (Măd. Mihăescu 46′) – Bărbulescu (cpt.), Balgiu – St. Drăghici, Enceanu (Dr. Gheorghe 29′, A. Trică 76′), Ad. Popa – Chunchukov
Rezerve neutilizate: H. Iancu – Em. Pacionel, Al. Sima, Bustea
Antrenor: Daniel Oprița

Gloria Buzău: R. Stoian – Oteliţă, Wiktorski, Marku, Sălceanu (Vîrtej 83′) – A. Lopez, Honciu (cpt.)(Trebotic 62′) – Dr. Lazăr, Dudu (Al. Munteanu 90+1′), Val. Munteanu (Cr. Ciobanu 46′) – Boiciuc
Rezerve neutilizate: Wynney – D. Burlacu, Sg. Pîrvulescu, Blejdea, Uţiu
Antrenor: Adrian Mihalcea

Stadion: Steaua (București). Arbitru central: Marcel Bîrsan (Bucureşti). Arbitri asistenți: Ștefan Dumitrache (Palanca – Prahova) și Răzvan Claudiu Tudor (Craiova). Arbitru de rezervă: Ionuț Cătălin Ilie (Bucureşti). Observator de arbitri: Marian Deaconu (Ploieşti). Delegat de joc: Ciprian Anton (Suceava).

Min 90+5 Final de meci în Ghencea. Steaua nu câștigă nici în al doilea joc consecutiv disputat acasă în acest final de an, dar obține punctul care să o mențină peste iarnă pe primul loc în clasamentul Ligii 2. Gloria Buzău e momentan pe loc de play-off, 6, dar riscă să pice una sau chiar două poziții.
Min 90+5 Steaua are două faze fixe din stânga, prima e un corner și a doua este o lovitură liberă, Popa centrează spre colțul scurt, mingea e respinsă din nou în corner, însă arbitrul nu mai lasă și această fază fixă și fluieră finalul după ce arătase doar trei minute de prelungiri
Min 90+3 Wiktorski respinge din fața lui Chunchukov, din interiorul careul, dintr-o poziție din care bulgarul ar fi putut da mari emoții. Bulgarul cere penalty, însă arbitrul oferă corner
Min 90+1 Dudu, dat accidentat de Mihalcea pentru acest meci, este înlocuit în prelungiri cu Alexandru Munteanu. Brazilianul iese șchiopătând
Min 85 ||| Kamil Wiktorski îl ține pe Chunchukov la mijlocul terenului pentru a opri un contraatac periculos al Stelei și primește și el cartonașul galben
Min 83 La Buzău, iese Robert Sălceanu și intră Daniel Vîrtej
Min 82 ||| Stephan Drăghici primește cartonașul galben după un fault evident făcut asupra lui Ciobanu
Min 80 Sălceanu acuză o accidentare și echipa medicală a Gloriei face semne de schimbare către banca de rezerve. Vîrtej vine rapid de la încălzire
Min 76 Ultima schimbare la Steaua. Iese Dragoș Gheorghe, introdus în prima repriză, și intră Atanas Trică
♦Min 75 Dudu execută o lovitură liberă din poziție central-stângă, de la circa 18-20 de metri, pe lângă poartă, la prima bară
Min 64 Centrare lungă din dreapta în careu, mingea e întoarsă pentru Ciobanu, care șutează din 14 metri central, însă o face mult peste poartă
Min 62 La Gloria, iese Georgian Honciu și intră Dinko Trebotic. Banderola de căpitan a preluat-o portarul Relu Stoian
Dacă Boiciuc a înscris astăzi al 5-lea gol pentru Gloria Buzău în 11 meciuri jucate în Liga 2, Bărbulescu e la prima reușită în acest sezon, în 10 partide.
Min 52 1-1 Popa centrează în careu dintr-o lovitură liberă, din duelul dintre Mihăescu, Marku și Wiktorski mingea sare din stelist la Valentin Bărbulescu, iar căpitanul Stelei nu ratează egalarea din 6 metri lateral dreapta. Mijlocașul a finalizat la colțul lung
Min 48 ||| Ariel Lopez intră prin alunecare și îl lovește cu talpa în genunchi pe Balgiu, iar arbitrul scoate pentru a doua oară în acest meci cartonașul galben
Min 46 S-a reluat jocul
Min 46 Schimbări la pauză. Intră Ștefan Bodișteanu și Ștefan Bodișteanu și ies Laurențiu Corbu și Darius Oroian, la Steaua. Valentin Munteanu este înlocuit de Cristian Ciobanu, la Gloria Buzău
Min 45+3 Final de primă repriză, cu Gloria Buzău conducând cu 1-0 în fața Stelei după ce a înscris încă din minutul 3. Stelei i s-a refuzat un penalty în minutul 45
Min 45+3 Jucătorii Gloriei combină frumos în fața careului, Lopez primește și avansează în dreapta, centrează în fața porții, dar prea în față pentru coechipierul demarcat acolo și se ratează o mare șansă de a mări avantajul pe tabelă
Min 45+2 Stoian prinde ușor o minge reluată cu capul, slab, din 9 metri, cu pământul, de Sabău, după ce Popa a centrat dintr-un corner din dreapta
Min 45 Chunchukov pătrunde în careu, Wiktorski intră prin alunecare din lateral și nu lovește mingea, ci piciorul stâng al bulgarului, care evident că pică și cere penalty. Arbitrul lasă jocul să continue
Min 41 Oprița e nevoit să facă încă o schimbare forțată. Iese Dean Beța, accidentat la faza din minutul 38, și intră Alexandru Sabău
Min 41 Popa centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta, Drăghici reia cu capul pe spate, dar trimite mult peste poartă
Min 38 Ilie și Beța îl blochează pe Boiciuc în fața careului și mingea e trimisă de Ilie către Dincă. Portarul a prinde fără jenă în mâini, iar arbitrul nu acordă lovitură liberă indirectă din careul Stelei
Min 29 Rareș Enceanu iese accidentat și intră Dragoș Gheorghe
Min 25 Popa șutează din afara careului, mingea e deviată și iese în corner în stânga. Popa execută, însă o face slab, iar defensiva buzoienilor respinge ușor
Min 23 Munteanu avansează în flancul stâng, pătrunde în careu și șutează cu stângul la prima bară, iar Dincă prinde fără probleme
Min 12 Acțiune frumoasă a Stelei, prin Popa, mutat la acest meci de Oprița în flancul stâng. Mijlocașul pătrunde în careu și își întoarce pe toate părțile adversarul direct, trimite la Enceanu, care preia și trage din întoarcere din 6 metri, însă Stoian e atent și reține mingea trimisă aproape de el
Min 10 ||| Valentin Bărbulescu intră extrem de urât asupra lui Dudu, direct pe gleznă, fără nicio intenție de a juca mingea în cercul de la mijlocul terenului. Arbitrul scoate doar cartonașul galben pentru căpitanul Stelei în meciul de astăzi.
Min 3 0-1 Lopez interceptează o minge respinsă direct la el, pasează înspre dreapta pentru Alexandru Boiciuc, care avansează cu mingea al picior, pătrunde în careu și finalizează cu un șut pe jos la colțul lung, în stânga
Min 1 A început partida din Ghencea, după intonarea imnului național al României
Și Adrian Mihalcea a efectuat trei schimbări în primul ”11”, față de meciul trecut, înfrângerea de acasă cu Concordia. În echipa de start au intrat Lopez, Lazăr și Dudu și au ieșit Gaitan, Matiș și Neicuțescu. Niciunul dintre cei trei nu este rezervă, ceea ce înseamnă că aceștia sunt printre cei care l-au dezamăgit pe antrenor și e posibil să nu-i mai vrea în lot pentru partea a doua a sezonului.
Față de jocul trecut, eșecul cu FC Brașov, Daniel Oprița a efectuat patru schimbări în primul ”11”. Au ieșit Iancu, Sabău, Bodișteanu și Trică, semne că a avut nemulțumiri față de evoluțiile acestora, și au intrat Dincă, Oroian, Corbu și Balgiu.

Etapa a 16-a a Ligii 2, ultima programată în 2022, debutează astăzi, 1 decembrie, de Ziua Națională a României, de la ora 15:00, în Ghencea, acolo unde are loc meciul dintre Steaua și Gloria Buzău, cel mai important din această rundă, ținând cont de pozițiile ocupate de cele două echipe.

Steaua este liderul clasamentului Ligii 2 de șapte etape, vine după un eșec înregistrat pe teren propriu și are nevoie de cel puțin un punct pentru a termina anul pe prima poziție și a fi campioana de iarnă.

De partea cealaltă, Gloria Buzău vine tot după o înfrângere suferită în runda trecută și speră la o victorie pentru a încheia anul pe loc de play-off, după ce a ieșit din Top 6 în urma eșecului cu Concordia Chiajna.

Steaua a pierdut ultimul meci acasă și are nevoie de cel puțin un punct pentru a termina anul pe locul 1

Steaua a jucat duminică în runda trecută a Ligii 2 și a pierdut, surprinzător, pe teren propriu partida cu FC Brașov, scor 0-1, ratând șansa de a-și asigura de atunci primul loc cel puțin până în primăvară, când se va relua competiția pentru ultimele trei runde din sezonul regular.

Cu acel eșec, echipa lui Daniel Oprița și-a întrerupt seria de cinci victorii consecutive pe teren propriu, fie că a jucat în Ghencea sau la Mioveni, dar a și ajuns la două înfrângeri acasă în această ediție de campionat, precedenta fiind acel 0-4 cu FK Miercurea Ciuc. În total, trupa bucureșteană a disputat pe teren propriu în această ediție de campionat opt partide, în care a înregistrat un egal, două eșecuri și cinci victorii.

Momentan, Steaua este pe locul 1, cu 32 de puncte și golaveraj 29-15, având cel mai bun atac, și este la trei puncte peste Unirea Slobozia (29 puncte), următoarea clasată. Cu cel puțin un punct obținut astăzi cu Gloria Buzău va ierta pe prima poziție.

”E un meci greu, pe care trebuie să îl câștigăm. Buzău e o echipă bună, care vine și ea după o înfrângere, așa că ne va aștepta un meci foarte dificil, pe care trebuie să îl câștigăm.
Ne batem pentru noi, vrem să terminăm pe primul loc. Am avut probleme, trebuie să mai reglăm, e bine că vine pauza, să vedem cum mergem în vacanță”, a spus Daniel Oprița despre jocul cu Gloria Buzău.

Gloria Buzău este în afara play-off-ului și cu o victorie ar termina anul în Top 6

Și Gloria Buzău a pierdut ultimul joc, 0-1 pe teren propriu cu Concordia Chiajna, o echipă care anunțase că și-a luat adio de la play-off în acest sezon. Trupa lui Adrian Mihalcea a ieșit în afara locurilor de play-off în urma acelui eșec, însă poate reveni în Top 6 și să rămână acolo dacă va câștiga astăzi în Ghencea.

În ultimul meci disputat în deplasare, echipa din Buzău a obținut o victorie importantă, 3-2 cu Unirea Dej, clasată pe locul 2 în acel moment. În total, Gloria a jucat șapte partide ”afară” în acest sezon și a înregistrat două victorii, două egaluri și trei eșecuri.

În acest moment, Gloria Buzău ocupă locul 7 în clasament, cu 25 de puncte și golaveraj 21-17, fiind la egalitate cu FK Miercurea Ciuc, clasată pe locul 6, dar care are un golaveraj mai bun.

”Mai avem un meci în campionat, la Steaua, foarte dificil. Vom vedea cu cine vom juca, lista accidentaților s-a îngroșat. Și Dudu s-a accidentat subit. A acuzat o accidentare.

Lumea își dorește, publicul își dorește. Am ajuns unde am ajuns și era necesar să câștigăm azi, dar la cum am jucat azi, nu avem șanse. Dacă jucăm așa la Steaua, nu avem șanse, iar șansele la play-off, nu mai vorbesc de promovare, se vor diminua.

Sunt băieți care au dus greul și au revenit dintr-o poziție dificilă, locul 8, locul 9. Poate vor reuși să se autodepășească, să revină cu picioarele pe pământ și vom reuși să câștigăm la Steaua, de ce nu?

Nu văd de ce ne-am teme de un joc contra Stelei, dar, repet, trebuie altceva”, a spus Adrian Mihalcea despre meciul cu Steaua, la finalul eșecului cu Concordia, în care a cerut conducerii clubului să facă schimbări majore în cadrul lotului, fiindcă jucătorii nu pot mai mult.

Marcel Bîrsan arbitrează Steaua – Gloria Buzău

Partida de la București, programată de la ora 15:00, va fi arbitrată de centralul Marcel Bîrsan (Bucureşti) și de asistenții Ștefan Dumitrache (Palanca – Prahova) și Răzvan Claudiu Tudor (Craiova). Arbitru de rezervă este Ionuț Cătălin Ilie (Bucureşti). Observator de arbitri a fost delegat Marian Deaconu (Ploieşti), iar delegat de joc este Ciprian Anton (Suceava).

Source: news.google.com