ŞTIRILE DIMINEŢII | Benzema, primul hat-trick contra Barcelonei. S-a stabilit ora de start a partidei Begu-Pegula  Eurosport RO

Головна » ŞTIRILE DIMINEŢII | Benzema, primul hat-trick contra Barcelonei. S-a stabilit ora de start a partidei Begu-Pegula – Eurosport RO

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Karim Benzema, primul hat-trick împotriva Barcelonei

Real Madrid a reușit să întoarcă rezultatul partidei tur din semifinalele Cupei Regelui cu Barcelona și s-a calificat în ultimul act al competiției după ce s-a impus cu 4-0 pe Camp Nou. Karim Benzema a fost omul meciului, atacantul francez reușind în repriza a doua să înscrie trei goluri. De asemenea, Benzema are și o pasă decisivă în cont, la primul gol marcat de madrileni, în prelungirile primei reprize, prin Vinicius.

Alte SporturiCum a afectat Covid-19 fotbalul românesc30/03/2023 LA 08:57

Partida de miercuri seară va rămâne una memorabilă pentru atacantul de 35 de ani. După 43 de meciuri disputate împotriva Barcelonei, francezul a reușit primul său hat-trick împotriva echipei catalane.

2. S-a stabilit ora de desfășurare a meciului dintre Irina Begu și Jessica Pegula de la Charleston

Irina Begu (37 WTA) a obținut miercuri seară calificarea în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Charleston, după ce a trecut de Sofia Kenin (142 WTA), campioana din 2020 de la Australian Open, scor 6-1, 6-4. În turul următor, românca o va întâlni pe Jessica Pegula, numărul 3 din clasamentul WTA și principala favorită a turneului de pe zgura verde din Carolina de Sud. În turul anterior, Pegula a avut o misiune ușoară cu Anna Blinkova (63 WTA), pe care a învins-o cu 6-2. 6-0.

Partida dintre Irina Begu și Jessica Pegula va începe în jurul orei 21:00.

Irina Begu și Jessica Pegula s-au mai întâlnit până acum de trei ori, iar românca este cea care conduce cu 2-1 în ceea ce privește întâlnirile directe. Begu s-a impus în primele două întâlniri, ambele pe hard, la Indian Wells (2020) și Melbourne (2022), fără să piardă set, în timp ce singura victorie a americancei a venit anul trecut, în optimile de finală de la Roland Garros.

3. Alex Mitriță, gol în Arabia Saudită

Alex Mitriță a marcat al doilea gol din acest sezon în Arabia Saudită, în duelul dintre Al-Tai și Al-Raed, echipele antrenate de Mirel Rădoi, respectiv Marius Șumudică, încheiat la egalitate, scor 2-2. Mitriță a deschis scorul în minutul 8, cu un șut de la marginea careului.

Toate cele patru goluri ale partidei s-au marcat în prima repriză. Mbenza a egalat pentru gazde în minutul 24, dar echipa lui Marius Șumudică a revenit în avantaj în minutul 28, după reușita lui Fouzair. Patru minute mai târziu, același Benza a înscris, iar duelul dintre echipele antrenate de Mirel Rădoi și Marius Șumudică s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Alte SporturiȘtirile dimineții: Dinu dă de pământ cu un tricolor: „Eșec de jucător”+Toate rezultatele de la Miami29/03/2023 LA 04:37Alte SporturiȘtirile dimineții | OFICIAL – Conte, out de la Tottenham. La ce oră joacă Sorana Cîrstea în optimi27/03/2023 LA 04:44

Source: eurosport.ro