Știrile dimineții: Dinu dă de pământ cu un tricolor: „Eșec de jucător” + Toate rezultatele de la Miami  Eurosport RO

Головна » Știrile dimineții: Dinu dă de pământ cu un tricolor: „Eșec de jucător” + Toate rezultatele de la Miami – Eurosport RO

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. Dinu: „Chiricheș, eșec de jucător”

Cornel Dinu a analizat partida României cu Belarus, încheiată cu scorul de 2-1, în preliminariile Euro 2024. Fostul mare antrenor a fost convins de prima repriză a tricolorilor, dar nu a înțeles de ce Edi Iordănescu a ales ca echipa să se retragă în ultima jumătate de oră.

Alte SporturiCum a afectat Covid-19 fotbalul românescACUM 12 ORE

Sunt două imagini total diferite. În primul rând, am întâlnit o echipă care nu mai înseamnă nimic din ceea ce însemna încrâncenarea Rusiei Albe în a se lupta cu bolșevicii după 1917.

O echipă care nu mai are nimic nici din acel Dinamo Minsk, că mi-am adus aminte de lupta pe care am avut-o cu ei în sferturile Cupei Campionilor Europeni, cu echipa aceea care pe atunci era campioana marii Uniuni Sovietice…

Ce pot să spun? O primă repriză în care diferența de valoare s-a văzut clar, Belarusul nu mai are nimic din Rusia Albă de care aminteam înainte.

Am avut un 4-0 clar la ocazii, după care, după minutul 50, oarecum surprinzător, dar poate explicabil, ne-am retras și i-am invitat în atac pe acești jucători care evoluează la unele echipe care nu înseamnă nimic în fotbalul nostru, nu întâmplător au ajuns unde-au ajuns în fotbalul european.

Bielorușii au atacat atât cât puteau, cu mijloacele pe care le-au avut.

După un 4-0 normal la ocazii în primele 45 de minute, ne-a trezit cu un 5-2 (n.r. – raportul ocaziilor), dar și cu o fază discutabilă, din care se putea naște un penalty pentru bieloruși.

Mie mi s-a părut că ceva a fost, ceva apropiat de circumstanțe de penalty, dar să respectăm judecata arbitrilor și pe cea a celor de la VAR„, a punctat Cornel Dinu pentru Gazeta Sporturilor.

Alibec, Stanciu, Burcă și Drăgușin au fost remarcații lui Dinu, care se bucură că cei doi stoperi au confirmat. Asta pentru că „Mister” nu îl vede pe Chiricheș o soluție la națională. Acesta s-a accidentat în partida jucată de Cremonese cu Sassuolo și nu a putut onora convocarea pentru dubla cu Andorra și Belarus.

Schimbările n-au confirmat sub nicio formă, probabil că Edi a încercat să aducă un plus ofensiv. Deocamdată, spun că reprezintă un câștig Alibec, care e în plină formă, dar și Stanciu într-o oarecare măsură, plus Burcă, în zona defensivă.

Drăgușin e și el un câștig. Inspirația lui Burcă de a pune acel picior (n.r. – faza de la golul secund al României) ne-a adus o victorie care, până la urmă, e meritată, dar cred că era normal să fie mult mai clară dacă aveam bucuria de a juca și după minutul 55.

Ce alt cuplu să mai fie în defensivă? A mai fost încercat eșecul de jucător care e în Italia de ani buni, Chiricheș, dar care e mai mult rezervă.

S-a încercat într-o oarecare măsură și cu Nedelcearu, s-a încercat și cu alte formule, dar cred că aceasta e cea mai apropiată formulă de ceea ce poate oferi fotbalul românesc.

Adică Drăgușin, care joacă în Italia și se vede că joacă acolo, și Burcă, cel care are un plasament mai bun, deși e un jucător mai lent. Sunt un cuplu superior față de ceea ce am mai văzut până acum în echipa națională„, a mai spus Dinu.

2. Alcaraz își continuă parcursul impresionant de la Miami

Duoă câștigarea Indian Wells, Alcaraz continuă seria fantastică, ajungând în sferturile de finală de la Miami, turneu pe care l-a câștigat anul trecut (primul din cele 3 din categoria ATP Masters 1000 pe care le are în „colecție”).

Spaniolul s-a calificat aseară în sferturile competiției, după 6-4, 6-4 cu Tommy Paul, un sportiv aflat într-o formă excelentă în acest debut de 2023.

Mă simt ca acasă aici. E ușor să evoluez la Miami, pentru că primesc o energie fantastică din partea fanilor, zi după zi. Mă bucur de tenisul pe care îl practic și asta e una dintre cheile pentru evoluțiile mele la nivel înalt„, a spus spaniolul după succesul contra yankeului.

17-1 e raportul victorii/înfrângeri pentru Alcaraz în acest sezon. În turul următor, ibericul va juca împotriva altui american: Taylor Fritz, câștigătorul de la Indian Wells 2022.

3. Begu s-a oprit în sferturile probei de dublu, la Miami

Perechea româno-ucraineană Irina Begu/Anhelina Kalinina a fost învinsă de cuplul Bernarda Pera (SUA)/Magda Linette (Polonia), cu 6-3, 7-6 (7/5), marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA 1.000 de la Miami, dotat cu premii totale de 8,8 milioane de dolari.

Begu şi partenera sa au cedat după o oră şi 38 de minute. Pera şi Linette au dominat primul set, câştigat cu 6-3. În actul secund, Begu şi Kalinina au condus cu 3-0, au fost egalate, apoi au ratat mingi de set la 5-4 şi 6-5, pierzând în tiebreak, în ciuda faptului că au avut 3-1.

Begu şi Kalinina, intrate pe tablou ca alternates, s-au ales cu un cec de 62.630 de dolari şi 215 puncte WTA la dublu.

Alte SporturiȘtirile dimineții | OFICIAL – Conte, out de la Tottenham. La ce oră joacă Sorana Cîrstea în optimi27/03/2023 LA 04:44Alte SporturiȘtirile dimineții : Americanii au stabilit ora de disputare a meciului Cîrstea – Muchova de la Miami26/03/2023 LA 04:24

Source: eurosport.ro