În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1.Luton Town este a 3-a promovată în Premier League

Luton Town este a 3-a echipă promovată în Premier League pentru sezonul viitor, după Burnley și Sheffield United. Micuța echipă antrenată de galezul Rob Edwards a câștigat dramatic finala play-off-ului contra celor de la Coventry City, într-un meci disputat pe Wembley.

Alte SporturiȘtirile dimineții | Patrick Mouratoglou lucrează cu o stea din WTA în timpul Roland GarrosIERI LA 05:00

Luton a condus la pauză prin golul marcat de Jordan Clark în minutul 23, dar Coventry a egalat în minutul 66, prin Gustavo Hamer. În cele două reprize suplimentare nu s-a mai marcat, iar totul s-a decis la penalty-uri. Primii 5 jucători de la fiecare echipă au transformat, astfel că suspansul a fost unul enorm. Dan Potts a marcat din a 6-a lovitură de la 11 metri pentru Luton, iar Fankaty Dabo a ratat și totul s-a terminat pentru Coventry.

Așadar, Luton Town a promovat în Premier League după 31 de ani de așteptare, perioadă în care a jucat și în Liga a 5-a din Anglia. În 2014, echipa promova în League Two (Liga a 4-a), iar în decurs de numai 9 ani a ajuns la masa bogaților din Anglia. Luton Town va avea cel mai mic stadion din Premier League, Kenilworth Road având puțin peste 10.000 de locuri.

2.Andrea Compagno nu are de gând să plece de la FCSB

După ratarea titlului, conducerea de la FCSB a anunțat că este dispusă să renunțe la orice jucător în cazul unor oferte avantajoase. Andrea Compagno se pare că ar fi dorit de o echipă din zona Golfului, iar șefii clubului au spus că italianul poate pleca dacă se vor obține 2,5 milioane de € în schimbul său.

După meciul cu Rapid, pierdut de FCSB cu 1-5, atacantul italian a vorbit despre posibila sa plecare și s-a arătat dezamăgit de decizia clubului de a-l scoate la vânzare.

„Până astăzi m-am gânditdoar să dau totul pentru echipă. Am auzit că dacă vine o ofertă patronul mă vinde. Eu nu mă gândesc neapărat la o plecare, dar dacă patronul zice asta…Eu am avut un sezon bun, am dat 21 de goluri, dar din păcate nu am ajutat echipa să ia titlul, ăsta era visul meu, eu sunt supărat pentru asta.

Nu vreau neapărat să plec. Vedem ce e mai bine pentru echipă, pentru mine. Am auzit că patronul vrea să vândă. Nu e important dacă sunt dezamăgit sau nu, asta a zis el. Nu am ajutat echipa să câștige titlul, poate că patronul nu e fericit pentru asta. Important e să dai goluri pentru echipă, să o ajuți să-și atingă obiectivul. Când am venit, credeam că echipa nu ajunge în play-off. Am ajuns și am bătut aproape toate echipele, dar Farul a fost mai bună decât noi”, a psu Compagno după meciul de pe Arena Națională.

3.Max Verstappen va pleca din pole-position la Monte Carlo

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial en-titre, va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 al principatului Monaco, care va avea loc duminică, în urma calificărilor desfăşurate sâmbătă.

Tot din prima linie, dar de pe poziţia a 2-a, va lua startul spaniolul Fernando Alonso (Aston Martin – Mercedes).

Grila de start la Monte Carlo

Linia a 2-a:

• Charles Leclerc (Monaco/Ferrari)
  • Esteban Ocon (Franţa/Alpine)

Linia a 3-a:

• Carlos Sainz (Spania/Ferrari)
  • Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes)

Linia a 4-a:

• Pierre Gasly (Franţa/Alpine)
  • George Russell (Marea Britanie/Mercedes)

Linia a 5-a:

• Yuki Tsunoda (Japonia/AlphaTauri-Red Bull)
  • Lando Norris (Marea Britanie/McLaren-Mercedes)

Linia a 6-a:

• Oscar Piastri (Australia/McLaren-Mercedes)
  • Nyck de Vries (Olanda/AlphaTauri-Red Bull)

Linia a 7-a:

• Alex Albon (Thailanda/Williams-Mercedes)
  • Lance Stroll (Canada/Aston Martin-Mercedes)

Linia a 8-a:

• Valtteri Bottas (Finlanda/Alfa Romeo-Ferrari )
  • Logan Sargeant (SUA/Williams-Mercedes)

Linia a 9-a:

• Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari)
  • Nico Hulkenberg (Germania/Haas-Ferrari)

Linia a 10-a:

• Zhou Guanyu (China/Alfa Romeo-Ferrari)
  • Sergio Perez (Mexic/Red Bull)

Alte SporturiȘtirile dimineții| Fanii Farului au luat cu asalt hotelul în care este cazată FCSB înaintea meciului21/05/2023 LA 04:20Alte SporturiȘtirile dimineții | Simona Halep, o nouă acuzație de dopaj. Reacția presei internaționale20/05/2023 LA 04:21

Source: eurosport.ro

Головна » Știrile dimineții | Știm a 3-a promovată în Premier League! Compagno nu vrea să plece de la FCSB