U Craiova 1948 – FCSB 0-2. Roș-albaștrii ajung pe loc de play-off – DigiSport

1. U Craiova 1948 – FCSB 0-2. Roș-albaștrii ajung pe loc de play-off  DigiSport
  2. FCU Craiova – FCSB 0-2, în etapa 18 din Superliga. Tavi Popescu și Dawa duc echipa în play-off  Gazeta Sporturilor
  3. Joyskim Dawa a explicat ce s-a întâmplat cu Nicolae Dică în vestiar: „Asta nu înseamnă că nu-l respect. Sun…  SPORT.RO
  4. Primul 11 al FCSB-ului la partida cu U Craiova 1948! Cine îi ia locul lui Compagno în centrul atacului + Surpriza lui Napoli  DigiSport
  5. FCU Craiova – FCSB. Temerea oltenilor, confirmată » Vedeta lui Mititelu, doar rezervă contra lui FCSB  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » U Craiova 1948 – FCSB 0-2. Roș-albaștrii ajung pe loc de play-off – DigiSport

13.11.2022, 22:52

• Liga 1: U Cluj – FC Argeș, luni, 18:00, DGS 1

• Liga 1: Botoșani – Hermannstadt, luni, 21:00, DGS 1

FCSB a obținut o victorie frumoasă pe terenul celor de la U Craiova 1948, scor 2-0, în etapa cu numărul 18 din Liga 1.

În clasamentul din Liga 1, FCSB a ajuns poziția a șasea, loc de play-off, cu un total de 26 de puncte, la egalitate cu Petrolul și FC Hermannstadt. De cealaltă parte, U Craiova 1948 este abia pe locul 15, cu doar 16 puncte.

U Craiova 1948 – FCSB 0-2. Roș-albaștrii câștigă la Craiova

Octavian Popescu a deschis scorul încă din minutul 4, când a ajuns la un balon respins în afara careului și a expediat un șut imparabil la poarta apărată de Popa.

Roș-albaștrii își puteau dubla avantajul în minutul 9, când Radunovic nu a reușit să înscrie cu capul în poarta oltenilor.

Omrani a fost aproape de gol câteva momente mai târziu, când a șutat din întoarcere în blocajul lui Robert Popa.

Chițu putea restabili egalitatea în minutul 20, însă a șutat peste poartă din interiorul careului. Câteva minute mai târziu, același Chițu a șutat foarte bine din fața porții, dar Târnovanu a avut o respingere foarte bună cu piciorul.

Roș-albaștrii și-au dublat avantajul în minutul 26, când Dawa a marcat după o centrare a lui Cordea și o deviere a lui Șut.

Omrani a mai irosit o ocazie importantă de gol pe finalul primei reprize, când a încercat să îl lobeze pe Robert Popa, însă a trimis pe lângă poartă.

În repriza secundă, oltenii au fost ceva mai agresivi și puteau marca în minutul 51, când Bahassa a șutat din careu în blocajul lui Târnovanu.

Câteva momente mai târziu, Chițu a ratat un șut din fața porții, iar capul lui Bauza a trecut peste poarta roș-albaștrilor.

În minutul 66, Olaru își putea trece numele pe lista marcatorilor, însă a fost blocat foarte bine de defensiva adversă.

Cea mai mare ocazie de gol a oltenilor a venit abia în minutul 77, când Sidibe a nimerit bara laterală a porții lui Târnovanu.

Pe final de meci, oltenii au mai încercat în câteva rânduri să le pună în pericol poarta bucureștenilor, însă fără succes.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 – FCSB 0-2

U Craiova 1948 – FCSB 0-2

După victoria cu 3-1 cu Rapid și remiza cu Oțelul, din Cupă, FCSB se deplasează pe terenul celor de la U Craiova 1948, echipă care îl are din nou pe bancă pe Nicolo Napoli.

Italianul a revenit pentru a noua oară în Bănie, un adevărat record în fotbalul european. Oltenii erau fără antrenor principal de o lună, după demisia lui Marius Croitoru.

• În tur, FCSB și U Craiova 1948 au remizat, scor 1-1.

U Craiova 1948 – FCSB. Mihai Pintilii, al patrulea meci ca „principal”

Napoli și-a început deja cu dreptul al nouălea mandat, cu acel 1-0 din Cupă, în fața lui FC Voluntari, însă în campionat, echipa nu a mai câștigat de 7 etape, tocmai de pe 10 septembrie, de la acel 1-0 cu Rapid.

De cealaltă parte, „roș-albaștrii” caută și ei un antrenor principal, după plecarea lui Nicolae. Dică. Până atunci, „secundul” Mihai Pintilii va conduce echipa pentru a patra oară.

În caz de victorie, FCSB ar fi la egalitate cu ultimul loc din play-off, Petrolul.

U Craiova 1948 – FCSB, echipele probabile:

U Craiova 1948: Popa – Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert – Asamoah, Albu – Ganea, Bauza, Bahassa – Chițu
Antrenor: Nicolo Napoli

FCSB: Târnovanu – Pantea, Haruț, Tamm, Radunovic – Olaru, Șut, Oaidă – Cordea, Coman, Octavian Popescu
Antrenor: Mihai Pintili

Source: news.google.com