1. UTA Arad – CS Mioveni 1-2. Benchaib aduce a doua victorie pentru formația lui Nicolae Dică în 2023  DigiSport
  2. UTA Arad – CS Mioveni 1-2. Nicolae Dică, două victorii din două meciuri pe banca argeșenilor! Clasamentul ACUM  Gazeta Sporturilor
  3. Reacția lui Nicolae Dică, după startul de vis la CS Mioveni: „Vrem să facem ceea ce nimeni nu se așteaptă!”…  SPORT.RO
  4. UTA, eșec umilitor cu ultima clasată – ARADON  Aradon
  5. Nicolae Dică a dezvăluit ce a schimbat la CS Mioveni după ce a venit la echipă: ”Doar așa ne putem îndeplini obiectivul!”  DigiSport
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » UTA Arad – CS Mioveni 1-2. Benchaib aduce a doua victorie pentru formația lui Nicolae Dică în 2023 – DigiSport

28.01.2023, 16:30

• Liga 1: Univ. Craiova – Hermannstadt, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• Liga 1: FCSB – Farul, duminică, 19:00, DGS 1

Meciul dintre UTA Arad și CS Mioveni din etapa a 23-a a Ligii 1 s-a terminat cu victoria elevilor lui Nicolae Dică (42 de ani), scor 2-1.

Deși a învins-o pe UTA, echipa lui Nicolae Dică rămâne ultima clasată din Liga 1.

UTA Arad – CS Mioveni 1-2, în etapa a 23-a din Liga 1

Prima repriză a meciului dinntre UTA și CS Mioveni a fost una spectaculoasă, cu ocazii de ambele părți.

Rareș Pop, Andrei Chindriș și Idriz Batha au ratat în prima repriză pentru UTA, în timp ce pentru CS Mioveni Amine Benchaib a fost omul numărul unu.

Acesta a deschis scorul în minutul nouă, cu un șut spectaculos din afara careului, iar în minutul 44 a reușit dubla.

Partea secundă a fost una mai mult pe contre și lipsită de ocazii majore. Postolachi a înceract un șut în minutul 65, dar fără țintă.

Milosevic a reușit să reducă din diferență în minutul 81, cu un șut din interiorul careului mare, în timp ce Diallo a trimis ultimul șut notabil al partidei în minutul 83.

În urma rezultatului din etapa a 23-a a Ligii 1, UTA se află pe locul 15 în Liga 1, cu 20 de puncte, iar CS Mioveni rămâne pe ultimul loc, dar cu 15 puncte după acest succes din deplasare.

Clasament Liga 1

Înaintea acestei partide, UTA Arad ocupă locul 15 în clasament și are 20 de puncte acumulate în cele 22 de meciuri jucate. Trupa lui Laszlo Balint vine după trei egaluri consecutive în Liga 1 și are mare nevoie de un succes în partida de astăzi pentru a ieși, cel puțin pentru moment, din zona „fierbinte” a ierarhiei.

De cealaltă parte, CS Mioveni a început anul cu o victorie, iar elevii lui Nicolae Dică s-au impus cu 1-0 în fața celor de la Petrolul Ploiești. În acest moment, argeșenii sunt ultimii în clasament și au 12 puncte acumulate în 22 de meciuri.

• În tur, CS Mioveni și UTA Arad au remizat, scor 1-1