1. Australian Open, ziua 6 | Djokovic și Garcia, în optimi! Murray a cedat la mare luptă cu Bautista  Eurosport RO
  2. Andy Murray pune tunurile pe organizatorii de la Australian Open. Ce s-a întâmplat cu copiii de mingi care…  SPORT.RO
  3. Andy Murray pleacă de la Australian Open după un alt meci eroic. Britanicul a bifat peste 13 ore de joc…  Ziare.com
  4. Novak Djokovic se înclină în fața lui Murray, după efortul de la Australian Open! „Un spirit de luptător”  Eurosport RO
  5. Reacția directorului Australian Open, după ce meciul lui Andy Murray s-a încheiat la ora 04:06…  SPORT.RO
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Australian Open, ziua 6 | Djokovic și Garcia, în optimi! Murray a cedat la mare luptă cu Bautista – Eurosport RO

UPDATE | A 6-a zi de concurs de la Australian Open a ajuns la la final. În ultimul meci al zilei, Magda Linette a învins-o clar pe Ekaterina Alexandrova, scor 6-3, 6-4. Sportiva din Polonia ajunge astfel pentru prima dată în carieră în optimile de finală ale unui Grand Slam. Pentru un loc în sferturi și va duela cu Caroline Garcia, a 4-a favorită a competiției.

Australian OpenLinette – Alexandrova – Australian Open RezumatACUM 18 MINUTE

UPDATE | S-a terminat ultimul meci din turul 3 pe tabloul masculin. Andy Murray a oferit o nouă partidă memorabilă, dar scoțianul, epuizat fizic, a fost învins de Roberto Bautista Agut. Ibericul s-a impus în 4 seturi, scor 6-1, 6-7 (7), 6-3, 6-4, la capătul a 3 ore și jumătate de tenis de mare calitate.

Murray rămâne unul dintre eroii acestei ediții de la Australian Open, după cele două partide de 5 seturi câștigate în primele două runde, cu Berrettini și Kokkinakis. Bautista Agut este la un singur meci distanță de a-și egala cea mai bună performanță la Melbourne, un sfert de finală în 2019. Pentru asta, trebuie să treacă de americanul Tommy Paul în runda următoare.

• Andrey Rublev – Holger Rune

UPDATE | Novak Djokovic a depășit din nou problemele de la coaspă și s-a calificat în optimile de finală. Sârbul a dispus în 3 seturi de Grigor Dimitrov, scor 7-6 (7), 6-3, 6-4, după 3 ore și 7 minute de joc.

Pentru un loc în sferturile de finală, Djokovic se va duela cu Alex de Minaur, care l-a învins ceva mai devreme pe Benjamin Bonzi, scor 7-6 (0), 6-2, 6-1. Australianul este într-o formă de zile mari, cedând doar un set în primele 3 tururi, contra lui Manarino, în runda a 2-a. Djokovic și De Minaur nu s-au mai întâlnit niciodată în circuit, astfel că partida se anunță una extrem de intersantă, mai ales că Nole va avea de înfruntat și un public frenetic.

Este pentru a 15-a oară când Djokovic ajunge în săptămâna a 2-a la turneul său favorit.

UPDATE | Ben Shelton face turneul carierei la Australian Open. Americanul de doar 20 de ani, care nu a jucat niciodată în afara țării sale până în acest an, s-a calificat în optimile de finală, după o victorie clară împotriva australianului Alexei Popyrin, scor 6-3, 7-6 (4), 6-4.

Pentru un loc în sferturi, Shelton se va duela cu un alt american, Jeffrey John Wolf. Indiferent de cine se se va impune vom vorbi despre o mare surpriză, deoarece niciunul dintre cei doi jucători nu au mai ajuns nici măcar în optimi la un Grand Slam până în prezent.

UPDATE | Caroline Garcia s-a calificat în optimi la Australian Open, după ce a trecut în 3 seturi de Laura Siegemund, sco 1-6, 6-3. 6-3. A 4-a favorită a tabloului feminin se va duela cu învingătoarea disputei MAgda Linette – Ekaterina Alexandrova.

Franțuzoaica a ajuns astfel pentru a 2-a oară în carieră în săptămâna a 2-a a Grand Slam-ului de la Antipozi. Prima dată se întâmpla în 2018, când a pierdut cu Madison Keys în două seturi.

UPDATE | Setul secund dintre Murray și Bautista Agut a fost unul dramatic. Ibericul a condus cu break și în tie-break avut 6-4. Scoțianul a salvat cele două mingi de set și s-a impus cu 9-7. E 1-1 la seturi și se joacă deja de aproape două ore. Se anunță un nou meci lung la Melbourne.

Andy Murray, revenire uluitoare în tie-break-ul setului doi din meciul cu Bautista Agut

UPDATE | Novak Djokovic a câștigat la mare luptă primul set al confruntării cu Grigor Dimitrov. Sârbul s-a impus în tie-break, scor 9-7.

Djokovic a închis primul set în disputa cu Dimitrov cu un un punct senzațional

Din păcate pentru el, Nole arată din nou sincope la nivel fizic. În pauza dintre seturi, sârbul a cerut intervenția medicului.

UPDATE | La această oră se dispută cele mai așteptate meciuri ale zilei pe tabloul masculin. Roberto Bautista Agut s-a impus clar în primul set al disputei cu Andy Murray, scor 6-1 și conduce cu break și în manșa secundă. În același timp, primul set al duelului Novak Djokovic – Grigor Dimitrov a intrat în prelungiri (5-5), deși sârbul a servit pentru set la 5-4.

Pe tabloul feminin, Caroline Garcia, favorită 4, a cedat categoric primul set al partidei cu Laura Siegemund, scor 1-6.

UPDATE | Jeffrey John Wolf a câștigat clar al doilea duel 100% american al zilei. Acesta l-a învins cu 6-4, 6-1, 6-2 pe Michael Mmoh, care a ajuns pe tabloul principal din postura de lucky-looser. Wolf este pentru prima dată în carieră în săptămâna a 2-a la un turneu de Grand Slam și va juca pentru un loc în sferturi cu Alexei Popyrin sau Ben Shelton.

UPDATE | Tommy Paul (35 ATP) l-a învins în 3 seturi pe conaționalul Jenson Brooksby (39 ATP), scor 6-1, 6-4, 6-3, după două ore și 9 minute de joc. Americanul va juca în optimile de finală cu învingătorul disputei Andy Murray – Roberto Bautista Agut. Paul este pentru prima dată în turul 4 la Australian Open și și-a egalat cea mai bună performanță la un Grand Slam. Wimbledon 2022 a fost singurul turneu major la care a mai atins această fază.

UPDATE | Alex de Minaur, favoritul numărul 22 la Australian Open, s-a calificat în optimile de finală după ce a trecut de francezul Benjamin Bonzi în trei seturi, scor 7-6, 6-2, 6-1, după două ore și 10 minute de joc. Australianul se va duela în continaure cu învingătorul meciului dintre Djokovic și Dimitrov.

UPDATE | În vârstă de doar 17 ani, Lindra Fruhvirtova se califică în optimi la Australian Open după ce trece de comaptrioata Marketa Vondrousova cu scorul de 7-5, 2-6, 6-3, după două ore și 10 minute de joc. În continuare, ocupanta locului 82 WTA se va duela la Melbourne cu Donna Vekic.

UPDATE | Aryna Sabalenka, favorita numărul 5 de pe tabloul de simplu feminin, a obținut sâmbătă dimineața calificarea în optimile de finală la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. Bielorusa, aflată pe locul 5 WTA, a învins-o pe favorita numărul 26, Elise Mertens.

Aryna Sabalenka s-a impus cu scorul de 6-2, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 14 minute de joc. În continuare, Sabalenka se va duela la Melbourne cu favorita numărul 12, Belinda Bencic, care a trecut de Giorgi pentru a se califica în optimi.

UPDATE | Holger Rune, cap de serie numărul 9, s-a calificat în premieră în optimile de finală de la Australian Open după ce a trecut în minimum de seturi de Ugo Humbert cu scorul de 6-4, 6-2, 7-6 (5) la capătul unui meci care a durat două ore și 8 minute de joc. Danezul, antrenat de Patrick Mouratoglou, îl va întâlni la Melbourne pe favoritul numărul 5, Andrey Rublev.

UPDATE | Andrey Rublev, ocupantul locului 6 ATP, a obținut sâmbătă dimineața calificarea în faza optimilor de finală la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. Rusul, favorit numărul 5 pe tabloul de simplu masculin, s-a impus în fața britanicului Dan Evans, cap de serie numărul 25 ATP.

Rublev, care a cedat un singur set până acum în turneu, s-a impus în fața jucătorului din Marea Bitanie cu scorul de 6-4, 6-2, 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore și 10 minute de joc și pe care l-a dominat copios, chiar dacă Evans a încercat din răsputeri să țină pasul cu rusul.

Așa s-a calificat Andrey Rublev în optimi la Australian Open 2023. Victorie clară cu Dan Evans

UPDATE | Belinda Bencic, ocupanta locului 10 WTA, s-a calificat în optimile de finală la Australian Open, după ce a trecut de Camila Giorgi în minimum de seturi, scor 6-2, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 41 de minute de joc. În continuare, Bencic se va duela la Melbourne cu învingătoarea meciului dintre Sabalenka și Mertens. Pentru campioana olimpică, aceasta este a șaptea victorie la rând.

Așa s-a calificat Belinda Bencic în optimi la Australian Open 2023. Victorie în 2 seturi cu Giorgi

UPDATE | Favorita numărul 23 merge în optimile de finală la Australian Open! Shuai Zhang, ocupanta locului 22 WTA, a trecut fără probleme de Katie Volynets cu scorul de 6-3, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 5 minute de joc. Chinezoaica se va duela în continuare la Melbourne cu favorita numărul 30, Karolina Pliskova.

UPDATE | Echipa formată din Gabriela Ruse și Marta Kostyuk a obținut calificarea în faza optimilor de finală în proba de dublu de la Australian Open. Cele două jucătoare au trecut în turul secund de favoritele numărul 9, Melichar-Martinez și Perez, cu scorul de 3-6, 7-6, 6-0, după două ore și 3 minute de joc.

UPDATE | Karolina Pliskova, capul de serie numărul 30, s-a calificat în faza optimilor de finală la Australian Open după ce a trecut de rusoaica Varvara Gracheva, ocupanta locului 97 WTA, cu scorul de 6-4, 6-2, după o oră și 18 minute de joc. În continuare, cehoaica se va duela la Melbourne cu învingătoarea dintre Zhang și Volynets.

Karolina Pliskova a devenit a patra jucătoare din Cehia cu peste 85 de victorii pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam în Era Open, după Jana Novotna (149), Helena Sukova (143) și Petra Kvitova (124).

Așa s-a calificat Karolina Pliskova în optimile de finală la Australian Open: Victorie cu Gracheva

UPDATE | Donna Vekic, ocupanta locului 64 WTA, s-a calificat în faza optimilor de finală la Australian Open după ce a trecut de iberica Nuria Parrizas-Diaz cu scorul de 6-2, 6-2, după o oră și 5 minute de joc. În continuare, croata se va duela cu învingătoarea meciului dintre Fruhvirtova L. și Vondrousova.

Donna Vekic a ajuns în optimile de finală la un turneu de Grand Slam pentru a cincea oară în carieră, după Wimbledon 2018, Roland Garros 2019, US Open 2019 și Australian Open 2021.

UPDATE | A început acțiunea zilei a șasea la Australian Open! Pliskova – Gracheva se vede în direct pe Eurosport 1, în timp ce pe Eurosport 2 putem urmări împreună partida dintre Vekic și Parrizas-Diaz.

Știre inițială

Australian Open ajunge ușor-ușor în zona cea mai așteptată de fani, aceea a fazelor superioare. Astăzi s-au jucat primele meciuri din turul 3, iar sâmbătă se vor definitiva complet tablourile optimilor pe cele două tablouri.

România nu mai are nicio reprezentantă la simplu, dar există speranțe la un rezultat bun la dublu. La noapte, Gabrila Ruse și Marta Kostyuk vor încerca să se califice în optimile de finală. Adversare le vor fi Nicole Melichar-Martinez și Ellen Perez. Partida va fi prima pe John Cain Arena și va începe la ora 2:00.

În ceea ce privește tabloul de simplu masculin, cel mai așteptat meci este cel dintre Novak Djokovic și Grigor Dimitrov. Sârbul este clar favorit, dar rămâne de văzut cum se va prezenta din punct de vedere fizic, deoarece în partida precedentă, cu Enzo Couacaud, a acuzat probleme la coaspă, iar la final a recunoscut că starea sa nu este cea optimă.

Dimitrov a fost și el chinuit de accidentări în ultimii ani, dar se pare că a depășit perioada nefastă și forma sa este una excelentă. În primele două tururi, bulgarul nu a cedat set în duelurile cu Karatsev și Djere și are șansele sale, mai ales contra unui Djokovic care nu va fi la 100%.

Cei doi jucători s-au mai duelat de 11 ori în carieră și Djokvovic a câștigat 10 partide. Singurul succes al lui Dimitrov datează de acum 10 ani, când bulgarul s-a impus la Madrid (zgură). Partida va fi prima din sesiunea de seară pe Arena Rod Laver și va începe la ora 10:00 (ora României).

Un alt meci tare se anunță cel dintre Andy Murray și Roberto Bautista Agut. Ambii jucători sunt adevărați maratoniști, iar modul cum au ajuns în turul 3 arată cu vârf și îndesat acest lucru. Scoțianul a jucat 5 seturi în fiecare dintre primele două meciuri, cu Berrettini și Kokkinakis, duelul cu australianul fiind unul pentru cărțile de istorie a tenisului. De partea cealaltă, ibericul a câștigat cu 3-0 contra lui Joao Sousa în runda inaugurală, iar în turul doi a revenit uluitor, de la 0-2 la seturi, contra americanului Brandon Holt.

Murray și Bautista Agut s-au mai întâlnit o dată la Australian Open și a ieșit un show de zile mari. În 2019, ibericul a câștigat în 5 seturi, după un meci în care Murray a revenit de la 0-2, dar nu a mai avut forță în decisiv. În total, cei doi au jucat 7 meciuri: Murray s-a impus în primele 3, iar ibericul în ultimele 4. Duelul va fi primul în sesiunea de seară pe Margaret Court Arena și va începe la ora 10:00.

Australian Open 2023 | Nicio campioană de Grand Slam nu va juca sâmbătă la Melbourne

Dacă partea superioară de pe tabloul feminin este plin de campioane de Grand Slam, pe jumătate inferioară nu este nici măcar o sportivă care să poată lăuda cu o asemenea performanță. Pliskova (US Open și Wimbledon) și Vondrousova (Roland Garros ) sunt singurele care au mai jucat finale la un turneu major.

Acest lucru nu face mai puțin intersantă această parte de tablou. Sâmbătă vor intra în scenă jucătoare cu ambiții uriașe. Caroline Garcia este una dintre ele, care se va duela cu Laura Siegemund, cea care a eliminat-o pe Irina Begu în turul secund. Câștigătoare la Turneul Campioanelor acum câteva luni, franțuzoaica pleacă cu prima șansă. Singurul meci direct între cele două a fost la Roland Garros 2021, când Garcia a câștigat în minim de seturi.

Un duel intersant va fi cel dintre Aryna Sabalenka și Elise Mertens, două bune prietene, care au câștigat turnee importante împreună, la dublu, inclusiv US Open 2019 și Australian Open 2021. La simplu, ele s-au mai duelat de 8 ori, sportiva din Belarus având un avantaj clar: 6-2.

O confruntare extrem de așteptată este cea dintre cehaoicele Marketa Vondrousova și Linda Fruhvirtova. Prima, finalistă la Roland Garros 2019, a învins-o pe Ons Jabeur în turul secund și pare că este din nou la un nivel ridicat. A doua este cea mai tânără jucătoare de pe tablou în acest an și experții îi prevăd un viitor strălucit, iar victoriile fără set pierdut în primele două tururi, e drept, cu adversare modeste, întăresc această convingere. Cele două au mai jucat un singur meci una contra celeilalte și Vondrousova s-a impus în minim de seturi. Acel rezultat nu este neapărat relevant, deoarece meciul a avut loc în 2020, când Fruhvirtova abia împlinise 15 ani.

Australian Open se vede în perioada 16 – 29 ianuarie 2023 în direct pe canalele Eurosport, dar și pe aplicația Eurosport (Android și iOS). În plus, în aplicația Eurosport aveți acces la cele mai noi articole, știri și analize ale celor mai importante evenimente.

Australian OpenDjokovic – Dimitrov – Australian Open RezumatACUM O ORĂAustralian OpenAndy Murray a trecut la munca de jos! Scoțianul a curățat terenul în locul copiilor de mingiACUM O ORĂ

Source: news.google.com