30.07.2023, 23:28

• SuperLiga: PetrolulVoluntari, luni, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: DinamoSepsi, luni, 21:30, DGS 1

CFR Cluj și Universitatea Craiova au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul din etapa a treia a SuperLigii.

Astfel, Laurențiu Reghecampf (47 de ani) a debutat cu o remiză în al doilea său mandat pe banca celor de la Universitatea Craiova.

CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-1, în etapa a treia a SuperLigii

După ce ardelenii au semnat prima situație a meciului, iar Mitriță a cerut penalty în minutul 6, oltenii au deschis scorul în minutul 10.

Alexandru Crețu a punctat din șase metri, după o centrare din partea dreaptă trimisă de Alexandru Mitriță.

După primirea golului, cei de la CFR Cluj au presat și în finalul primei reprize au reușit egalarea.

Emmanuel Yeboah a punctat din șase metri, în minutul 39, din centrarea lui Tachtsidis.

Prima parte a jocului s-a încheiat cu ratarea lui Andrei Ivan. În minutul 43, atacantul oltean a trimis pe lângă poarta goală, din marginea careului mare.

Repriza a doua a fost una doar a ocaziilor, lipsită evident de goluri.

Crețu, Silva, Zajkov și Alex Mitriță au ratat pentru Universitatea Craiova, în timp ce Kresic, Yeboah, Jefte și Otele au avut ocazii pentru CFR Cluj.

În urma rezultatului din această etapă, cei de la CFR Cluj se află pe locul doi în campionat, cu 7 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se află pe locul șase, cu 5 puncte.

VIDEO Rezumat CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-1

Știrea inițială

CFR Cluj vine după egalul de pe teren propriu cu Adana Demirspol, scor 1-1, prima manșă din turul doi preliminar al Conference League.

În campionat, CFR Cluj a reușit două victorii: 2-0 cu Poli Iași și 3-1 cu UTA Arad.

Laurențiu Reghecampf (47 de ani) revine ca antrenor la Universității Craiova, în condițiile în care a mai pregătit echipa în perioada iulie 2021 – iunie 2022.

Mă bucur că vom avea parte de un meci important. Îl vom pregăti bine. Oricând joci cu CFR Cluj e un meci greu. A câștigat mulți ani la rând campionatul.

Are jucători cu experiență și a adus jucători de valoare. Va trebui să pregătim bine meciul și să ne ridicăm la un nivel foarte bun. Altfel nu vom putea câștiga.

E un dezavantaj că joci în cupele europene. E o oboseală în plus și ai parte de stres. E un avantaj pentru noi și trebuie să profităm.

Ambele meciuri europene pentru CFR Cluj vor fi foarte importante, pentru că are ca obiectiv calificarea în grupe. Dar CFR are destui jucători în lot și va arăta foarte bine la meciul cu noi”, a spus Laurențiu Reghecampf.

Universitatea Craiova a câștigat meciul cu Dinamo, scor 2-0, și a remizat cu Oțelul, scor 0-0.

Ultimele două confruntări dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova s-au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Source: digisport.ro

Головна » CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-1. Remiză în Gruia la revenirea lui Laurențiu Reghecampf în SuperLigă