Marele Premiu al Austriei a fost încă o cursă la discreția celor de la Red Bull. Max Verstappen a obținut a 6-a victorie a sezonului, iar Sergio Perez, plecat de pe locul 15, a terminat pe poziția a 3-a. Între cei doi piloți Red Bull s-a intercalat Charles Leclerc.

Fernando Alonso a terminat cursa abia pe locul 6, dar oficialii de la Aston Martin au depus o contestație, acuzând că mai mulți piloți au depășit limitele circuitului în mod repetat și nu au fost penalizați. Comisarii au luat la puricat toată cursa și au descoperit aproximativ 1200 de încălcări ale regulametului, în diferite viraje. După aproape 5 ore de vizionări, oficialii au anunțat nu mai puțin de 8 penalizări. Chiar dacă podiumul a rămas același, clasamentul final a suferit modificări substanțiale.

Carlos Sainz, cel mai afectat pilot de penalizările acordate după Marele Premiu al Austriei

Formula 1″Red Bull are mașina secolului!” Statisticile incredibile ale monopostului și ce record poate doborîACUM 10 ORE

Carlos Sainz, Lewis Hamilton, Pierre Gasly, Logan Sargeant și Alexander Albon au fost penalizați cu câte 10 secunde, Nick de Vries și Yuki Tsunoda cu câte 15 secunde, iar Esteban Ocon cu 30 de secunde. În urma acestor sancțiuni, cel mai mult a avut de suferit Carlos Sainz, care a fost retrogradat două locuri, de pe 4 pe 6.

Astfel, Lando Norris a urcat în locul ibericului de la Ferrari, iar Fernando Alonso a trecut pe locul 5. Lewis Hamilton terminase în fața coechipierului George Russel, dar în urma sancțiunii primite cei doi au făcut rocada (Russell pe 7 și Hamilton pe 8). De asemenea, Pierre Gasly a luat doar un punct, el căzând de pe 9 pe 10, în locul său urcând o poziție Lance Stroll. Pentru Albon, Sargeant, Ocon, De Vries și Tsunoda penalizările au contat mai puțin, deoarece ei oricum nu terminaseră în puncte.