CS Mioveni – UTA Arad 0-2. Victorie crucială pentru elevii lui Mircea Rednic

14.05.2023, 15:38

• Liga 2: Unirea DejPoli Iași, luni, 17:30, DGS 1

• Liga 2: DinamoCSA Steaua, luni, 20:30, DGS 1

UTA Arad s-a impus în fața celor de la CS Mioveni, 2-0, într-un meci din etapa cu numărul 8 a play-out-ului.

Arădenii aveau nevoie de victorie pentru a nu avea emoții că pică sub FC Argeș la finalul rundei.

Prima repriză a fost una controlată mai mult de gazde, care au avut câteva șanse de a marca.

Arădenii au scăpat și au ieșit cu o altă atitudine după pauză, când a venit și deschiderea de scor.  Portarul celor de la Mioveni, Sima, a ieșit greșit pe o centrare din corner, iar Hoxhalarri a marcat cu o lovitură de cap.

Oaspeții au mai ratat câteva șanse mari, care puteau să se răzbune în momentul în care Coșereanu a ratat o ocazie mare de a înscris.

Cei care au închis tabela au fost însă tot cei de la UTA Arad, când Pop l-a găsit pe Postolachi pe contraatac, iar atacantul moldovean a marcat cu un șut cu exteriorul.

VIDEO REZUMAT CS Mioveni – UTA Arad 0-2

Știrea inițială:

CS Mioveni – UTA Arad LIVE VIDEO, ora 13:30, pe Digi Sport 1. Oaspeții, obligați să câștige

Argeșenii au retrogradat matematic în liga secundă și acum evoluează doar pentru a-și respecta blazonul.

De cealaltă parte, cei de la UTA Arad au nevoie neapărată de victorie, fiind în luptă cu FC Argeș pentru un loc de baraj.

Formația pregătită de Mircea Rednic vine după un egal dramatic la Pitești, 2-2, care însă o lasă pe UTA în continuare cu prima șansă la un loc de baraj.

În sezonul regulat, cei de Mioveni s-au impus, 2-1, la Arad, și au remizat acasă, 1-1, cu UTA.

Clasament play-out

Source: digisport.ro

Головна » CS Mioveni – UTA Arad 0-2. Victorie crucială pentru elevii lui Mircea Rednic