1. CSA Steaua – Dinamo 2-0. ”Militarii” se impun în Ghencea și redevin lideri în Liga 2  DigiSport
  2. Steaua- Dinamo. Umilință majoră pentru „câini”: steliștii le-au aflat scenografia!  Gazeta Sporturilor
  3. Câinii anunță invazie în Ghencea: Sute de jandarmi mobilizați la Steaua – Dinamo  Antena 3 CNN
  4. Golul marcat de Steaua după gafa monumentală a dinamoviștilor trebuia anulat! Ce spune regulamentul  DigiSport
  5. Steaua – Dinamo 2-0. Ce s-a întâmplat în Ghencea, după victoria „militarilor” în fața rivalei de moarte  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » CSA Steaua – Dinamo 2-0. ”Militarii” se impun în Ghencea și redevin lideri în Liga 2 – DigiSport

• UCL: Bayern – Man. City, miercuri, 22:00, DGS 1

• UCL: Inter – Benfica, miercuri, 22:00, DGS 1

În urma acestui rezultat, CSA Steaua a revenit pe primul loc în clasamentul Ligii 2, cu 47 de puncte, în timp ce Dinamo a rămas pe locul al patrulea, cu 38 de puncte.

CSA Steaua – Dinamo 2-0. ”Militarii”, din nou în vârful ierarhiei din Liga 2

Partida a fost întreruptă după doar două minute după ce suporterii dinamoviști au aruncat cu torțe pe gazon, însă meciul s-a reluat rapid.

După un prim sfert de oră echilibrat, centralul Găman a dictat penalty în favoarea ”Militarilor”, după un fault comis de Patriche asupra lui Chunchukov. Chipirliu a profitat de această șansă și l-a învins pe Oncescu de la punctul cu var.

”Câinii” au dat replica după câteva minute, la o centrare a lui Bani din lovitură liberă și o încercare de finalizare a lui Giafer.

Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză, după o eroare impardonabilă în apărarea lui Dinamo, când Chipirliu i-a ”furat” mingea lui Larrucea și a reușit ”dubla”.

Bani putea reduce din diferență în minutul 40, însă a trimis puțin pe lângă poartă. După pauză, ”Câinii” au fost mai periculoși, iar Borcea a nimerit plasa laterală în minutul 48.

În minutul 53, ”Câinii” au cerut penalty, după ce Țîră a fost doborât în careul advers de către Beța, însă Găman a lăsat jocul să continue. La faza următoare, Bena a trimis periculos cu capul, însă Dincă a reținut fără probleme.

Formația pregătită de Ovidiu Burcă a rămas în zece jucători după ce Patriche l-a faultat pe Chipirliu și a primit al doilea cartonaș galben. Totuși, ocaziile la poarta ”Militarilor” au continuat, iar Dani Iglesias a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Scorul putea deveni 3-0 în minutul 79, însă golul lui Mahrez a fost anulat pentru un fault în atac.

Pe final de meci, Țîră a căzut în careul ”Militarilor”, după un duel cu Sabău, însă, nici de această dată, Găman nu a dictat lovitură de la 11 metri.

VIDEO Rezumatul partidei CSA Steaua – Dinamo 2-0

CSA Steaua – Dinamo 2-0

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 88: Țîră are o cursă superbă spre poarta steliștilor, însă este incomodat de Sabău și cade în careu, însă Găman nu dictează penalty.

Min. 84: Ocazie pentru CSA Steaua! Oroian șutează de la distanță, dar balonul ajunge în brațele lui Oncescu.

Min. 79: Gol anulat pentru CSA Steaua! Mahrez trimite balonul în poarta alb-roșilor, însă golul este anulat pentru un fault în atac.

Min. 74: Ocazie pentru Dinamo! De Moura centrează, dar Dani Iglesias trimite cu capul peste poartă, dintr-o poziție excelentă.

Min. 70: Dinamo, în zece jucători! Patriche este eliminat, după ce vede al doilea cartonaș galben, în urma unui fault comis asupra lui Chipirliu.

Min. 53: Ocazie pentru Dinamo! Bani centrează de la colțul terenului, iar Bena trimite cu capul, însă balonul ajunge în brațele lui Dincă.

Min. 53: Țîră este doborât în careul ”Militarilor”, dar arbitrul lasă jocul să continue.

Min. 48: Ocazie pentru Dinamo! Amzăr centrează din flancul stâng, balonul este întors pentru Borcea, care șutează în plasa laterală.

Min. 40: Ocazie pentru Dinamo! Ghezali avansează în flancul drept, îi pasează în spate lui Bani, care șutează de la marginea careului, însă puțin pe lângă poartă..

Min. 29: Goool CSA Steaua! Oncescu îi pasează lui Larrucea, Chipirliu îi ”fură” balonul și trimite în poarta goală.

Min. 24: Ocazie pentru Dinamo! Bani centrează din lovitură liberă, Giafer se aruncă în careu și trimite cu stângul, însă balonul trece pe lângă poarta ”Militarilor”.

Min. 19: Goool CSA Steaua! Chipirliu îl învinge pe Oncescu de la punctul cu var.

Min. 17: Penalty pentru CSA Steaua! Patriche îl faultează pe Chunchukov, iar Găman dictează penalty.

Min. 2: Partida este întreruptă după ce suporterii dinamoviști au aruncat cu torțe pe gazon.

Min. 1: Începe meciul!

CSA Steaua: Dincă – Drăghici, Beța, Sabău, Corbu – Popa, Pacionel, Bărbulescu, Bodișteanu – Chipirliu, Chunchukov

Rezerve: Iancu, Oroian, Ilie, Enceanu, Balgiu, Ciocoteală, Matei, Kayondo, Trică

Dinamo: Oncescu – De Moura, Giafer, Patriche, Amzăr – Iglesias, Larrucea, N. Roșu – I. Roșu, Ghezali, Bani

Rezerve: Dujmovic, Bena, Țîră, D. Irimia, Borcea, A. Irimia, Șerban, Pop, Florescu

Noua arenă din Ghencea va fi gazda unei partide cu implicații importante în clasamentul final al play-off-ului ligii secunde.

„Militarii” caută să repete rezultatul din sezonul regulat, atunci când s-au impus pe Arena Națională, 2-1, în fața celor de la Dinamo, într-un meci considerat în deplasare pentru elevii lui Daniel Oprița.

Atunci pe lista marcatorilor s-au aflat Ștefan Pacionel și Bogdan Chipirliu, respectiv Lamine Ghezali pentru „Câini”.

VIDEO Dinamo – Steaua 1-2, în sezonul regulat din Liga 2

Echipele probabile:

• CSA Steaua: Dincă – Drăghici, Beța, Sabău, Ilie – Ștefan Pacionel, Mihăescu, Adi Popa, Bodișteanu – Chipirliu, Chunchukov
  • Dinamo: Oncescu – Moura, Patriche, Giafer, Amzăr – Larrucea, Neluț Roșu, Dani Iglesias – Iulian Roșu, Ghezali, Bani

Asistență record pentru un meci din Liga 2

Meciul dintre CSA Steaua și Dinamo va avea parte de o asistență record în istoria ligii secunde.

Astfel, la confruntarea din Ghencea sunt așteptați peste 20.000 de fani, dintre care minim 5.000 de dinamoviști.

Dinamo, start excelent în play-off. CSA Steaua speră și ea la promovare dacă Legea Sportului e schimbată

Dinamo a început play-off-ul cu un egal, 1-1, cu Gloria Buzău, și a continuat cu două meciuri excelent, câștigate, 3-0, la Unirea Dej, și 3-0, acasă, cu Oțelul Galați.

De cealaltă parte cei de la CSA Steaua au avut debutat cu un succes, 3-0, cu Unirea Dej, după care au pierdut cu Oțelul, 2-3, și au remizat acasă, 2-2, cu Poli Iași.

„Militarii” trag speranțe că Legea Sportului va fi schimbată până la finalul stagiunii, iar astfel vor putea promova în SuperLiga.