Gabriela Ruse (166 WTA) este la un meci distanță de tabloul principal de la US Open, după victoria obținută în această seară în fața unguroaicei Dalma Galfi (117 WTA), scor 4-6, 6-1, 7-5, la capătul unei partide care a durat două ore și 12 minute.

Următoarea adversară, cu care va lupta pentru un loc pe tabloul principal de la ultimul Grand Slam al anului, este ucraineanca Dayana Yastremska, care astăzi a trecut tot în trei seturi de Eugenie Bouchard.

În primul tur al calificărilor de la US Open, Gabriela Ruse trecuse în urmă cu două zile, în două seturi, de franțuzoaica Kristina Mladenovic (185 WTA), scor 6-2, 6-2. Ruse a avut atunci nevoie de doar o oră și 6 minute pentru a avansa în turul al doilea al calificărilor.

Jaqueline Cristian a început și ea drumul spre US Open în calificări, dar a fost învinsă încă din primul tur. Românca a primit o corecție severă din partea locului 162 WTA, Iryna Shymanovich.

La rândul ei, Miriam Bulgaru a pierdut în aceeași fază a calificărilor pentru turneul de la Flushing Meadows.

Pe lângă Ruse, în turul al doilea al calificărilor de la US Open a ajuns și Irina Bara (215 WTA), după ce s-a impus în minimum de seturi în fața mai bine clasatei Noma Noha Akugue.

Duelul lui Ruse cu Dalma Galfi, din turul al doilea al calificărilor de la US Open, a început sub semnul echilibrului, cele două jucătoare mergând cap la cap până la 3 egal.

Mai apoi jucătoarea noastră și-a pierdut serviciul, moment pe care Galfi l-a fructificat pentru a se detașa la 5-3 pe tabelă.

La 5-4 în favoarea jucătoarei din Ungaria, Ruse a salvat trei mingi de set, dar nu a mai putut să o salveze și pe a patra, așa că cel dintâi act s-a terminat în favoarea adversarei, 6-4, după 45 de minute de joc.

Setul al doilea a început sub semnul echilibrului, cele două jucătoare nefăcând pași greșiți pe propriul serviciu. De această dată a venit rândul lui Ruse să facă break și să se depărteze la 3-1, ca mai apoi să majoreze ecartul, la 4-1.

Tot Ruse a continuat să fie vioara întâi a actului secund, făcând al doilea break, pentru 5-1. Setul s-a terminat la 6-1 în favoarea jucătoarei noastre, după 36 de minute, totul urmând a se decide în setul decisiv.

Ultimul set dintre cele două a început sub semnul echilibrului, până la 3 egal, moment în care Ruse a făcut break-ul, luând o opțiune serioasă pentru calificarea mai departe.

Jucătoarea din Ungaria a revenit rapid însă, recuperându-și game-ul pierdut și situația s-a strâns din nou, 4-4.

Galfi a făcut 5-4 și a fost aproape să închidă setul și meciul, dar Ruse a egalat situația la 5, ca mai apoi să preia conducerea 6-5 și să servească pentru meci și calificarea în ultimul tur înainte de tabloul principal.

S-a terminat 7-5 pentru jucătoarea noastră, care mai are doar un hop de trecut pentru a ieși cu bine din calificări.

US Open 2023, ultimul turneu de Grand Slam al anului, se vede în direct și în exclusivitate pe Eurosport și pe aplicația Eurosport în perioada 28 august – 10 septembrie.

Source: eurosport.ro

Головна » Gabriela Ruse este la un pas de tabloul principal de la US Open. Dayana Yastremska, ultimul hop al româncei – Eurosport