UPDATE | Irina Bara a fost învinsă în primul tur al calificărilor la turneul de la Wimbledon. Românca de pe locul 210 mondial a cedat în două seturi în fața lui Taylor Townsend (locul 107 WTA), scor 6-3, 6-1, după o oră și două minute de joc.

Gabriela Ruse a debutat cu o victorie, în această după-amiază, în calificările turneului de la Wimbledon. Sportiva noastră a făcut pasul spre semifinalele acestei faze a competiției după ce a învins-o în două seturi pe Isabelle Lacy (locul 594 WTA).

Roland GarrosDarren Cahill, angajament surpriză la Roland Garros! Australianul pregătește altă româncă după Halep04/06/2023 LA 13:25

Românca de pe locul 161 mondial s-a impus fără prea mari emoții, după un prim set echilibrat și un set doi în care nu i-a dat mari șanse adversarei sale, cu scorul de 7-5, 6-2, la capătul a 77 de minute de joc.

În continuare, pentru un loc în finala calificărilor pe tabloul principal al celui de-al treilea turneu de Grand Slam din 2023, Gabriela Ruse va da peste Yanina Wickmayer (locul 111 WTA), care a învins-o în primul meci pe Arianne Hartono (locul 194 WTA), scor 4-6, 3-6. Acesta va fi primul meci dintre Ruse și Wickmayer.

România are 4 sportive pe tabloul principal la Wimbledon. Este vorba despre Irina Begu, Sorana Cîrstea, Ana Bogdan și Jaqueline Cristian.

În calificări mai evoluează și Irina Bara (locul 210 WTA), care o înfruntă în acest moment pe Taylor Townsend (locul 107 WTA).

Roland GarrosRuse e în turul 2 al calificărilor la Roland Garros: Victorie cu Cristian! Succes și pentru Bulgaru22/05/2023 LA 14:18Internazionali BNL d’ItaliaGabriela Ruse, OUT în turul 2 de la Roma: înfrângere clară cu Beatriz Haddad Maia la Foro Italico11/05/2023 LA 16:39

Source: eurosport.ro

Головна » Gabriela Ruse, în semifinalele calificărilor la Wimbledon! Irina Bara, eliminată de Townsend