• UCL: GalatasarayMolde, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: PanathinaikosBraga, marți, 22:00, DGS 2

Iga Swiatek și Elena Rybakina, victorii facile în primul tur la US Open 2023

Swiatek s-a impus în doar 59 de minute în faţa unei adversare aflate pe locul 86 în lume, dar în turul secund va avea o oponentă cel puţin la fel de accesibilă, Daria Saville (322 WTA), fostă Gavrilova, care a dispus tânăra jucătoare americană Clervie Ngounoue (494 WTA), cu 6-0, 6-2.

Maria Sakkari, numărul opt mondial, a fost învinsă în primul tur de Rebeka Masarova (71 WTA), cu 6-4, 6-4. Sakkari a condus cu 4-1, dar a pierdut 5 game-uri consecutive, trădată de serviciu. Masarova, care s-a dovedit a fi mai constantă, a făcut diferenţa în setul secund printr-un break reuşit în game-ul 7.

Pentru Sakkari, finalistă la Roland Garros şi US Open în 2021, a fost a treia eliminare consecutivă în primul tur la un Grand Slam.

Elena Rybakina, numărul 4 mondial, a trecut fără probleme în primul tur de Marta Kostyuk (39 WTA), cu 6-2, 6-1.

Sarah Richardson începe cel mai ambițios proiect de până acum. Urmărește-i planul în seria Design Interior. Pe DIGI Life și Digi Online, azi de la 18:00.

În turul secund, Rybakina, campioana de la Wimbledon din 2022 şi finalistă anul acesta la Australian Open, o va înfrunta pe australianca Ajla Tomljanovic (127 WTA), sfertfinalistă anul trecut la US Open. Kazaha nu a depăşit până acum turul al treilea la Flushing Meadows.

Coco Gauff, emoții în primul tur la US Open 2023

Coco Gauff, numărul 6 mondial, a avut emoţii în meciul său de debut, dar a reuşit în cele din urmă să se impună în faţa Laurei Siegemund (121 WTA), cu 3-6, 6-2, 6-4. Primul game din setul secund a durat nu mai puţin de 26 de minute, timp în care s-au jucat 30 de puncte.

În turul secund, americanca de 19 ani va înfrunta o adversară foarte tânără, rusoaica Mirra Andreeva (63 WTA, 16 ani), victorioasă în faţa australiencei Olivia Gadecki (139 WTA), cu 1-6, 6-3, 6-4.

Daneza Caroline Wozniacki, fost număr unu mondial, revenită recent în activitate, a obţinut victoria în duelul cu rusoaica Tatiana Prozorova (227 WTA), venită din calificări, 6-3, 6-2. Wozniacki (33 ani), finalistă la New York în 2009 şi 2014, va avea un meci mult mai dificil în turul secund, contra cehoaicei Petra Kvitova.

Au mai părăsit turneul americanca Sloane Stephens, campioana din 2017, sau rusoaica Veronika Kudermetova, cap de serie numărul 16.

Etichete: iga swiatek , elena rybakina , us open 2023

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: digisport.ro

Головна » Iga Swiatek și Elena Rybakina și-au „expediat” adversarele în primul tur la US Open