• Conference League: Urartu – Farul, joi, 19:00, DGS 1

• Conference League: FCSB – CSKA 1948 Sofia, joi, 21:30, DGS 1

Dacă Jaqueline Cristian merge mai departe la Praga, Sorana Cîrstea a fost eliminată în Statele Unite.

Jaqueline Cristian, parcurs perfect la Praga

Jaqueline Cristian (25 de ani, locul 122 WTA) a învins-o pe Emiliana Arango (22 de ani, 181 WTA) din Columbia, scor 6-4, 6-3, și s-a calificat în „sferturi” la Praga.

VIDEO Rezumatul meciului Jaqueline Cristian – Emiliana Arango

În runda următoare, Jaqueline Cristian va juca împotriva învingătoarei din partida Jule Niemeier (Germania, 101 WTA) – Kateryna Baindl (Ucraina, 98 WTA).

Pentru calificarea în “sferturi” la Praga, Jaqueline Cristian și-a asigurat 60 de puncte în clasamentul WTA și 6.418 dolari.

UPDATE 13:39 Jaqueline Cristian – Emiliano Arango 6-4, 6-3. Final de meci! Românca e în „sferturi”!

UPDATE 12:57 Jaqueline Cristian – Emiliana Arango 6-4. Românca a revenit de la 0-2 și 2-3 și a reușit să se impună în primul set.

UPDATE 12:05 Începe meciul, cu românca la serviciu!

Jaqueline Cristian (25 de ani, locul 122 WTA) a produs surpriza în turneul de la Praga și a învins-o pe cehoaica Marie Bouzkova (25 de ani, 37 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-4.

Marie Bouzkova a câștigat turneul pe hard de la Praga în 2022, iar în acest an era principala favorită.

WTA Praga. Programul zilei de miercuri, 2 august

• Jaqueline Cristian (ROU) – Emiliana Arango (COL) 6-4, 6-3
  • Barbora Strycova (CZE) – Ankita Raina (IND), 13:30, DGS 2
  • Nao Hibino (JPN) – Viktoria Hruncakova (SVK), 15:00, DGS 2
  • Yue Yuan (CHN) – Tereza Martincova (CZE), 17:00, DGS 2

Sorana Cîrstea a fost eliminată de Liudmila Samsonova în „optimi” la Washington

Sorana Cîrstea (33 de ani, locul 32 WTA) a avut o misiune dificilă în optimile de finală ale turneului de la Washington. Românca a înfruntat-o pe rusoaica Liudmila Samsonova (24 de ani, 18 WTA), în fața căreia a pierdut, 1-6, 3-6.

Meciul a durat fix o oră și a fost la discreția adversarei Soranei. Rusoaica a câștigat nu mai puțin de 86% din punctele jucate cu primul serviciu, față de 56% pentru Sori,

Cîrstea și-a pierdut de patru ori serviciul de-a lungul meciului.

Meciul Sorana Cîrstea – Liudmila Samsonova e programat după ora 01:00, în direct la Digi Sport 2.

În primul tur la Washington, Sorana Cîrstea a învins-o pe Petra Martic, scor 6-3, 7-6 (13), iar Liudmila Samsonova a trecut de Danielle Collins, scor 6-1, 6-3.

Dacă va ajunge în “sferturi”, Sorana Cîrstea va juca împotriva învingătoarei din partida Marta Kostyuk (Ucraina, 34 WTA) – Caroline Garcia (Franța, 6 WTA).

Source: digisport.ro

Головна » Jaqueline Cristian, victorie și calificare în “sferturi” la Praga. Sorana Cîrstea a fost eliminată