1. Manchester City – Chelsea 2-0. ”Cetățenii” au rezolvat meciul în 5 minute și s-au calificat în turul 4 din Cupa Ligii Angliei  DigiSport
  2. Surprize și meciuri dramatice în Cupa Ligii Angliei. Cum s-a încheiat derby-ul Manchester City – Chelsea  Ziare.com
  3. VIDEO Cupa Ligii Angliei: Manchester City, în optimi după ce a trecut de Chelsea – Arsenal și Tottenham, eliminate  HotNews
  4. Manchester City – Chelsea 2-0, ACUM la Digi Sport 2, în turul 3 din Cupa Ligii Angliei. ”Cetățenii”, două goluri în 5 minute  DigiSport
  5. League Cup: Manchester City vs Chelsea – Guardiola, de neoprit  HotNews
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Manchester City – Chelsea 2-0. ”Cetățenii” au rezolvat meciul în 5 minute și s-au calificat în turul 4 din Cupa Ligii Angliei – DigiSport

• Cupa României: Dumbrăvița – CFR Cluj, joi, 18:15, DGS 1

• Cupa României: Oțelul – FCSB, joi, 21:00, DGS 1

Manchester City – Chelsea 2-0. Mahrez și Alvarez au marcat, Ortega, intervenții salvatoare

Pulisic l-a pus la încercare de două ori pe Ortega în primele 20 de minute, însă goalkeeper-ul lui Manchester City a fost de fiecare dată la post. La finalul primei jumătăți de oră, Alvarez a trecut pe lângă deschiderea scorului, dar Mendy i-a refuzat golul și a respins în corner.

În minutul 44, Hall a rămas față în față cu portarul Ortega, dar nu a reușit să o ducă pe Chelsea în avantaj, germanul din poarta lui City având un reflex spectaculos.

Repriza a doua a început cu ocazia mare a lui Grealish, iar la scurt timp tabela a fost modificată. Mahrez a executat excelent o lovitură liberă și l-a lăsat fără replică pe Mendy. Același Mahrez a fost la originea golului al doilea al lui City, 5 minute mai târziu.

Algerianul a șutat din interiorul careului, portarul lui Chelsea a respins în lateral, dar doar până la Alvarez care a îndeplinit o simplă formalitate. Londonezii au avut șansa să reintre în joc în minutul 63, dar Ortega l-a blocat încă o dată pe Hall.

În ultimul minut, Chelsea a reușit să introducă balonul în poarta lui Ortega, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Partida s-a încheiat cu victoria ”cetățenilor”, 2-0, iar trupa lui Pep Guardiola s-a calificat în runda următoare a competiției.

Rezumatul meciului Manchester City – Chelsea 2-0

Manchester City – Chelsea 2-0, în Cupa Ligii Angliei

Final. Manchester City – Chelsea 2-0.

Min. 90 – Ocazie Chelsea! Londonezii au o ocazie uriașă, mingea lovește și bara, apoi Ake își trimite mingea în proprie poartă, dar asistentul ridică fanionul. Ofsaid! Jucătorul lui Chelsea care a șutat era în poziție neregulamentară.

Min. 63 – Ocazie Chelsea! Ziyech ia o acțiune pe cont propriu, îl găsește pe Hall în careul advers, însă tânărul lui Chelsea este din nou blocat de Ortega.

Min. 58 – GOOOL Manchester City! Același Mahrez trage, Mendy respinge în lateral, însă Alvarez este pe fază și trimite balonul în poarta goală.

Min. 53 – GOOOL Manchester City! Mahrez execută excelent o lovitură liberă, iar portarul lui Chelsea nu are replică.

Min. 52 – Ocazie Manchester City! Grealish șutează din marginea careului, însă Mendy este din nou la post.

Min. 46 – Începe repriza a doua.

Min. 45+1 – Pauză.

Min. 44 – Ocazie Chelsea! Hall, tânărul de 18 ani al lui Chelsea, creează o fază superbă și rămâne singur cu portarul advers, însă Ortega respinge spectaculos cu piciorul.

Min. 28 – Ocazie Manchester City! După câteva încercări ale celor de la Chelsea, Alvarez este la un pas de deschiderea scorului, însă intervenția providențială a lui Mendy păstrează tabela intactă.

Min. 1 – Începe meciul.

Echipele de start:

• Manchester City: Ortega – Lewis, Dias, Laporte, Gomez – Palmer, Rodri, Gundogan – Mahrez, Alvarez, Grealish
  • Chelsea: Mendy – Chalobah, Koulibaly, Cucurella – Loftus-Cheek, Kovacic, Zakaria, Hall – Ziyech, Broja, Pulisic

Știrea inițială:

Atât Manchester City, câștigătoare a Cupei Ligii Angliei în 2020, cât și Chelsea, finalistă anul trecut, când s-a impus Liverpool, au avut liber în primele două tururi.

Manchester City vine după o victorie obținută cu mari emoții în Premier League, 2-1 cu Fulham, scor stabilit în prelungiri după un penalty transformat de Erling Haaland, rezultat datorită căruia a ajuns la cinci meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile. Ultimul eșec, 1-2 cu Liverpool pe 16 octombrie.

Chelsea, în schimb, a pierdut ultimul meci disputat, 0-1 cu Arsenal, liderul la zi din Premier League.

Wolverhampton – Leeds, ora 21:45

Liverpool – Derby, ora 22:00, în direct pe digisport.ro și în premieră pe Digi Sport 2, de la ora 00:00

Manchester City – Chelsea, în direct la Digi Sport 2

Etichete: chelsea , manchester city , cupa ligii angliei , manchester city chelsea