• SuperLiga: CFRBotoșani, vineri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: DinamoPetrolul, sâmbătă, 21:45, DGS 1

Încă din primul tur, Max Verstappen a trecut la conducerea cursei și nu s-a mai oprit până la final.

MP al Ungariei. Max Verstappen triumfă. Lewis Hamilton a terminat al patrulea

Max Verstappen i-a luat fața lui Lewis Hamilton și s-a poziționat pe primul loc. Piastri s-a aflat pe poziția a doua, în timp ce Hamilton a ajuns pe patru.

Încă de la începutul cursei, Gasly și Ocon au părăsit circuitul Hungaroring, după ce s-au ciocnit.

Pe parcursul cursei, Hamilton a mai recuperat, a ajuns la un moment dat al doilea, însă a fost întrecut, în cele din urmă de Lando Norris și Sergio Perez.

Astfel cursa din Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei a fost câștigată de Max Verstappen, Lando Norris s-a situat al doilea, în timp ce Sergio Perez a completat podiumul.

Lewis Hamilton, care a plecat din pole-position, a terminat al patrulea cursa din Ungaria.

Clasamentul constructorilor din Formula 1 / Foto: formula1.com

Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei. Max Verstappen se impune. Lando Norris termină al doilea

FINAL DE CURSĂ ÎN UNGARIA

UPDATE: Turul 70: Max Verstappen câștigă fără emoții Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei. Lando Norris încheie cursa al doilea, iar Perez al treilea. Lewis Hamilton, care a plecat din pole-position, a încheiat al patrulea.

UPDATE: Turul 57: Lewis Hamilton ajunge al patrulea în cursa din Ungaria.

UPDATE: Turul 48: Charles Leclerc este penalizat cu cinci secunde.

UPDATE: Turul 40: Perez este al cincilea pe circuit, în timp ce Verstappen și Norris se află pe primele două poziții.

UPDATE: Turul 27: Verstappen este primul, Norris al doilea și Piatri al treilea.

UPDATE: Turul 23: Max Verstappen a intrat la boxe și a trecut la pneuri dure. Olandezul este în continuare primul în cursa din Ungaria.

UPDATE: Turul 16: Carlos Sainz a intrat la boxe. A schimbat pneurile și se află al 11-lea în cursa din Ungaria.

UPDATE: Start în Marele Premiu de Formula al Ungariei. Max Verstappen preia conducerea cursei. Piastri ajunge pe locul doi, iar Hamilton este al patrulea. Gasly și Ocon părăsesc deja cursa.

UPDATE: Piloții parcurg turul de formare.

Lewis Hamilton a încheiat pe prima poziție în calificări, cu un timp de 1:16.609 și va pleca din pole-position la Marele Premiu al Ungariei.

Max Verstappen va ocupa a doua poziție la grila de start, urmat de Lando Norris și Oscar Piastri.

Pentru Lewis Hamilton, este al 104-lea pole-position din carieră și primul după mai bine de un an. Ultima cursă la care pilotul Mercedes a plecat din pole-position a fost Marele Premiu al Arabiei Saudite din 5 decembrie 2021.

Source: digisport.ro

Головна » Max Verstappen câștigă fără emoții MP de Formula 1 al Ungariei. Lewis Hamilton, care a plecat din pole-position, a terminat pe 4