Max Verstappen scrie istorie la Red Bull

• MEDIA: Digi Sport Special, marți, 21:30, DGS 1

• SuperLiga, baraj: CFR – U Craiova 1948, joi, 20:30, DGS 1

Max Verstappen, a 39-a victorie în Formula 1

„Mad Max” a depășit astfel recordul lui Sebastian Vettel, de patru ori campion mondial cu scuderia austriacă.

Vettel, retras din Formula 1, a obţinut 38 de victorii în cei şase ani petrecuţi la Red Bull, perioadă în care a câştigat patru titluri mondiale, în timp ce Verstappen, 25 ani, a ajuns la 39 de victorii în opt sezoane şi a cucerit două titluri mondiale, fiind însă mare favorit pentru al treilea în acest an. Germanul a câştigat în total 53 de curse, 38 cu Red Bull, 14 cu Ferrari şi una cu Toro Rosso.

În clasamentul piloţilor din acest sezon, Verstappen are un avans de 39 puncte faţă de coechipierul său Sergio Perez, când au mai rămas 16 curse de disputat.

”Când ai o maşină bună poţi bate aceste recorduri. Dar e grozav, nu m-am gândit niciodată că voi ajunge în această poziţie în cariera mea. În timp ce mă maturizam, voiam să fiu pilot de Formula 1 şi să câştig aceste curse. Este mult mai bine decât mi-aş fi imaginat, cu siguranţă”, a declarat Verstappen la Monte Carlo, unde a obţinut a doua sa victorie din Monaco, după cea din 2021.

VIDEO Max Verstappen a câștigat Marele Permiu de la Monaco

Familia regală, casa de Windsor și poveștile ei din spatele ușilor închise. Vezi documentarul pe DIGI World și DIGI Online, azi, de la ora 20:00.