• Media: Digi Sport Special, joi, 18:30, DGS 1

• Conference League: Sepsi – Bodo/Glimt, joi, 20:00, DGS 1

Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei poate fi urmărit și duminică, de la ora 16:00, în direct la Digi Sport 1, pe site-ul digisport.ro, cât și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Max Verstappen, primul în cursa sprint de la MP de Formula 1 al Belgiei, după ce Oscar Piastri i-a pus probleme

Din cauza ploii abundente, startul cursei sprint a fost decalat până când au ajuns să fie condiții optime pentru începere.

Din cele 15 tururi programate în cursa de la Spa Francorchamps, primele patru au fost parcurse în spatele safety-carului.

Ulterior, după ce safety-carul a ieșit de pe circuit, Oscar Piastri a trecut la conducerea cursei, însă nu a rezistat prea mult în frunte.

În turul șase, Max Verstappen nu a stat prea mult pe gânduri și a forțat, motiv pentru care Oscar Piastri a coborât pe poziția a doua.

Până la finalul cursei, Max Verstappen nu a mai cedat prima poziție și astfel s-a impus în cursa sprint din Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei.

Oscar Piastri a terminat al doilea, în timp ce Pierre Gasly a completat podiumul de la Spa Francorchamps.

Fernando Alonso a părăsit circuitul din Belgia încă din turul trei. Pilotul a ajuns cu monopostul în parapet.

Clasamentul constructorilor din Formula 1 / Foto: formula1.com

Etichete: marele premiu al belgiei , max verstappen , oscar piastri , cursa sprint formula 1 , marele premiu de formula 1 al belgiei

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: digisport.ro

Головна » Max Verstappen se impune în cursa sprint din Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Oscar Piastri încheie al doilea