Novak Djokovic, cel mai longeviv lider mondial din istorie, va juca azi la Cincinnati la dublu, alături de compatriotul său, Nikola Cacic. În această seară, de la ora 20, ora României, va juca primul meci împotriva perechii Jamie Murray – Michael Venus. Meciul e programat să înceapă al treilea pe terenul numărul 3, după Kecmanovic – Paul și după încheierea partidei Nakashima – Wawrinka, întreruptă ieri la scorul de 1-1 la seturi și 5-2 în decisiv pentru elvețian.

Toată emoția de la turneele ATP de pe Eurosport se joacă cu BETANO.

Novak a decis să joace și la dublupentru a se pregăti cât mai bine pentru US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului. Singurul meci din competiția de dublu din acest an a fost jucat la începutul sezonului la Adelaide cu Vasek Pospisil, aceștia cedând în trei seturi cu Brkic și Eskobar. Djokovic va intra pe teren la simplu o zi mai târziu, iar adversarul va fi mai câștigătorul duelului dintre Davidovich Fokina – Etcheverry.

Acum 5 ani, Djokovic a câștigat pentru prima dată turneul de la Cincinnati și a devenit singurul jucător din istorie care își trece în palmares toate titlurile de Masters. 2 ani mai târziu, a câștigat la Cincinnati pentru a doua oară, completând o altă bornă incredibilă: a câștigat fiecare turneu Masters de cel puțin două ori. Anul acesta, el va juca la Cincinnati atât la simplu, cât și la dublu.

După Cincinnati, Nole va merge la US Open, acolo unde în 2021 a jucat finala. Starul sârb are un bilanț de 3-6 în finalele de la US Open. Această statistică face ca acest Grand Slam să fie cel mai slab al său, în ciuda faptului că a câștigat titlul de trei ori. De asemenea, el se află în urma lui Rafael Nadal, cel mai mare rival al său în ceea ce privește titlurile de aici. Nadal a câștigat 4 titluri la US Open, cu unul mai mult decât el.

Turneul ATP Masters de la Cincinnati se vede în această săptămână pe Eurosport și pe aplicația Eurosport.

Source: eurosport.ro

Головна » Novak Djokovic joacă azi primul meci după finala pierdută la Wimbledon, la Cincinnati! Start în proba de dublu – Eurosport