Rapid – Dinamo 4-0. ”Câinii roșii”, umiliți în derby-ul din Giulești

01.09.2023, 23:35

• SuperLiga: Voluntari – CFR Cluj, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB – Universitatea Craiova, sâmbătă, 21:45, DGS 1

Duelul dintre Rapid și Dinamo s-a încheiat cu victoria clară a giuleștenilor, scor 4-0, în cadrul etapei cu numărul 8 din SuperLiga.

În urma succesului la scor cu Dinamo, cei de la Rapid au urcat până pe poziția a doua în clasament.

Rapid – Dinamo 4-0, în derby-ul din Giulești

Rapid a învins-o fără drept de apel pe Dinamo, în meciul care a contat pentru etapa a 8-a a campionatului.

Prima parte a meciului a început cu cei de la Rapid în ofensivă, iar Iacob și Rrahmani au semnat primele ocazii în minutele 7 și 10.

În minutul 34, cei de la Rapid au obținut o lovitură de la 11 metri, după ce Amzăr l-a faultat în careu pe Funsho. Rrahmani a transformat fără emoții lovitura de la 11 metri în minutul 35.

Prima repriză s-a încheiat cu ratarea lui Homawoo și șutul lui Borja Valle din lovitură liberă.

Partea a doua a meciului a început cu singura ocazie semnată de ”roș-albi” prin Ilic, în minutul 53.

Apoi, giuleștenii au punctat pe rând. Oaidă a înscris în minutul 56, Petrila în minutul 61, iar Rrahmani a închis tabela în minutul 83, cu reușita de 4-0.

În urma rezultatului din această etapă, cei de la Rapid se află pe locul doi în clasament, cu 14 puncte, în timp ce Dinamo se află pe locul 10, cu opt puncte.

VIDEO Rezumat Rapid – Dinamo 4-0

Știrea inițială

• Rapid – Dinamo mai poate fi urmărit de către abonații RCS-RDS pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

Rapid se află într-o formă bună în SuperLiga. Giuleștenii au marcat opt goluri în ultimele două meciuri, după ce le-au învins pe Farul, 3-1, și U Craiova 1948, 5-3.

De cealaltă parte, Dinamo este neînvinsă de patru meciuri în SuperLigă. „Câinii” au remizat în ultima etapă cu Petrolul, scor 1-1.

Este primul derby de la revenirea lui Dinamo în primul eșalon al fotbalului românesc. Ultimele trei meciuri au avut loc în sezonul 2021-2022. Meciurile din sezonul regular s-au încheiat la egalitate, scor 1-1, iar în play-out s-au impus giuleștenii, scor 3-1.

Cristiano Bergodi a dat declarația serii, înainte de Rapid – Dinamo

Cristiano Bergodi (58 de ani) a oferit o declarație amuzantă la conferința de presă premergătoare meciului Rapid – Dinamo, care se joacă vineri, de la ora 21:30, în direct la Digi Sport 1.

”Nu mă gândesc la bani, mă gândesc la Ahmed Bani de la Dinamo”, a spus Cristiano Bergodi.

Antrenorul italian i-a mai remarcat de la Dinamo pe Dennis Politic și Goncalo Gregorio.

”Ahmed Bani și Politic sunt jucători buni, de fuleu, la fel și atacantul Gregorio. Dar toți jucătorii lor sunt foarte buni. Le promitem fanilor că vom lupta 110%. Vom urca în clasament dacă vom câștiga. Trebuie să fim umili, modești, și să intrăm pe teren cu determinare, fiindcă Dinamo e o echipă foarte grea.

Noi creăm singuri presiune, dar nu se pune problema de așa ceva. Jucăm acasă, stadionul va fi plin, iar asta mă bucură. O a treia victorie la rând ne-ar duce sus”, a spus Cristiano Bergodi.